כולם אומרים כן: שיעור תרומות האיברים הגבוה ביותר

המרכז הלאומי להשתלות מפרסם היום (א’) נתונים מעודדים: בשנת 2013 היה שיעור ההסכמות של משפחות לתרומת האיברים של יקיריהן הגבוה ביותר מאז הקמת מערך ההשתלות בישראל, 56% אמרו “כן”.

שנת 2013 הייתה שנת שיא בתחום התרומות וההשתלות, כך מסכמים במרכז הלאומי להשתלות, יותר הסכמות לתרום, יותר השתלות ויותר חתומים על כרטיס אדי.

392 ניתוחי השתלה בשנה.  בעקבות החקיקה בשנים האחרונות, השתלת איברים הפכה לא רק לעניין אלטרואיסטי, אלא גם לעסקה משתלמת.

עלייה בשיעור השתלות האיברים, אילוסטרציה
עלייה בשיעור השתלות האיברים, אילוסטרציה

קרוב למחצית ממושתלי האיברים שקיבלו את האיברים החדשים מאדם שנפטר, קודמו בתור להשתלה בזכות חתימתם על כרטיס אדי .

אולם לא תמיד זה מספיק, ורבים ממתינים בתור להשתלה, הלחץ וחוסר הידיעה מתי תגיע הכליה או הכבד, גורם לבני המשפחה לתרום איברים ליקיריהם עוד בעודם בחיים, חלה עליה ב- 24% בהשתלות כליה מתורמים חיים  ולא מדובר רק באנשים שתורמים בלית ברירה לבן משפחה נזקק, אלא גם על זרים גמורים שהחליטו לבצע מעשה ולתרום כליה בעודם בחיים למי שזקוק לכך, ולהציל חיים. מנתונים של שנים קודמות עולה שישנה תנועה לא מבוטלת של יהודים מחוץ לארץ שמגיעים לישראל במיוחד כדי לתרום איברים.

המודעות לחשיבות הצלת החיים והשתלות איברים ממשיכה לעלות, ב-2013 נרשמו 90 אלף חותמים חדשים על כרטיס אדי.

עוד נמסר בדו”ח השנתי של המרכז הלאומי להשתלות כי מתוך 143 פניות למשפחות שאצל יקיריהן נקבע מוות מוחי נשימתי התקבלו 80 הסכמות. אחת  הסיבות העיקריות להסכמה לתרום היתה  למען הצלת חיים של אחרים. הצלת החיים באופן מוחשי כל כך  מעניקה  משמעות למשפחה הנמצאת בשבר ובמצב נפשי קשה.

סיבה נוספת היא רצונה של המשפחה לחוש שההחלטה לתרום היא  דבר מובן מאליו, וכך יש לנהוג. הסיבות להימנע מהסכמה לתרום היו בעיקר מניעים דתיים וחשש מפגיעה בשלמות הנפטר.

ירידה ברשימת הממתינים להשתלה

הסכמות ואי הסכמות
מתוך: דו”ח המרכז הלאומי להשתלות לשנת 2013

ברשימת הממתינים להשתלה חלה ירידה מ – 1,114  ל- 1,075 חולים. על הנייר זה נראה כמו ירידה מזערית, אבל מדובר בלא פחות מ- 39 אנשים שיחיו, כל אחד עולם ומלואו ומשפחתו.

 ד”ר תמר אשכנזי, מהמרכז הלאומי להשתלות אומרת היום (א’) ש “העלייה המתונה בשעורי ההסכמות לתרום במשך השנים,  היא העלייה המצופה במצבים בהם  אנשים נדרשים לקבל החלטה בנושא מורכב וטעון רגשית כתרומת איברים. עליה זו היא תוצאה של עבודה מאומצת בהגברת המודעות והמוכנות לתרום הנעשית על ידי המרכז הלאומי להשתלות באמצעות מתאמות ההשתלה וקמפיינים ארציים. הציבור מבין כיום יותר מתמיד כי מוות מוחי נשימתי הוא בלתי הפיך, כי צוות חיצוני של מומחים,  שאינו קשור למערך ההשתלות קובע את המוות על סמך מבחנים קפדניים. אנשי מערך הבקרה שמונו ע”פ חוק לא מצאו טעויות  בקביעת המוות המוחי”.

פרופ’ רפי ביאר יו”ר המרכז הלאומי להשתלות מסר  “אני מברך את צוות המרכז הלאומי להשתלות, מתאמות ההשתלה, נאמני ההשתלה וצוותי ההשתלות בבתי החולים על ההישג השנה. העלייה במספר תורמי האיברים היא תוצאה של עבודה  מאומצת בימים, בלילות, בשבתות ובחגים, בשיתוף אנשי צוות רבים כולל הנהלות בתי החולים. אבל בראש וראשונה אני מבקש להודות למשפחות התורמים ולתורמים שהחליטו לתרום איבר מגופם כדי להציל חיים. הערבות ההדדית של תושבי ישראל למתן חיים היא ערך עליון ואנו רואים הענות גבוהה יותר השנה החולפת של תושבי ישראל להשתלות איברים. יש לנו מערך השתלות מפואר בישראל שאנו יכולים להיות גאים בו. ”

Share This:

כתיבת תגובה

Top