הדסה: העובדים הכריזו סכסוך עבודה

שוב זה קורה: העובדים בביה”ח הדסה מכריזים באמצעות ההסתדרות סכסוך עבודה נגד הנהלת בית החולים. הפעם – “הנהלת בית החולים פוגעת בנציגות העובדים”. המשמעות עבור החולים? בעוד כשבועיים הם יוכלו להשבית את הפעילות בבתי החולים עין כרם והר הצופים בירושלים

בפרקים הקודמים של הדסה: הפגנות עובדים ושביתות ב 2014 (צילום ארכיון: כרמית ראובן בצלאל)
בפרקים הקודמים של הדסה: הפגנות עובדים ושביתות ב 2014 (צילום ארכיון: כרמית ראובן בצלאל)

רק היום פרסמנו ב’סמאללה’ את ההחלטה של מנהל הדסה הנכנס, פרופ’ זאב רוטשטיין, להכניס לבתי החולים בירושלים שני מכשירי MRI חדשים. את הכתבה חתמנו בקלישאה – “האם פרופ’ רוטשטיין יצליח איפה שאחרים כשלו בהדסה? ימים יגידו”.

לא עבר אפילו יום אחד וכבר מגיע לפתחו המשבר הבא בהדסה. ועד עובדי המנהל והמשק הכריז על סכסוך עבודה ומאיים בהשבתת הפעילות בבית החולים. ההסתדרות פרסמה את ההודעה הבאה:

“ההסתדרות הכריזה היום (ב’) על סכסוך עבודה בבית החולים הדסה עין כרם. כך הודיע לפני זמן קצר יו”ר ההסתדרות במרחב ירושלים, דני בונפיל, למנכ”ל הדסה, פרופ’ זאב רוטשטיין. הסכסוך שעוסק בהתנהלות פוגענית וחסרת תום לב של המעסיק, נוגע לעניינם של כ-3,000 עובדים (כלל העובדים למעט אחיות ורופאים).

בין העילות המרכזיות לסכסוך, ניצב הניסיון לפגוע בנציגות העובדים המוסמכת, תוך הצבת עובדות בשטח וקבלת החלטות חד-צדדיות בעניינים אשר נושאים השלכות ישירות על אלפי עובדים. חרף ניסיונות ההידברות שיזמה נציגות העובדים, המעסיק דבק בסירובו לנהל משא ומתן ענייני על מנת להגיע לפתרון המחלוקת.

בהסתדרות הדגישו כי המעסיק פעל בדרך שאינה מקובלת ביחסי עבודה קיבוציים, קל וחומר כאשר מדובר במגזר הציבורי.

יו”ר ההסתדרות במרחב ירושלים, דני בונפיל, אמר היום כי: “לאחר שכל פניות ההסתדרות ליישב את המחלוקת בהידברות הושבו ריקם, לא נותרה לנו ברירה אחרת. לא ניתן לרפות את ידם של העובדים באמצעות החלטות חד-צדדיות”.

מה קורה כשעובדים שהם לא רופאים או אחיות משביתים בית חולים?

הרבה יותר ממה שנדמה לכם. בבתי החולים של ‘הכללית’ חוו את החוויה הלא נעימה הזאת ביתר שאת לפני כמה שנים, כשהרופאים והאחיות המשיכו לעבוד אבל כל העובדים האחרים בבתי החולים שלהם שבתו. בתי החולים היו מטונפים להחריד, משום שעובדי הניקיון לא הגיעו לעבודה, מחוץ למרפאות החוץ השתרכו תורים איומים משום שהרופא קפאים אמנם קיבלו חולים, אבל לא היתה מזכירה רפואית שתסדר את התור. הרופאים צעקו “הבא בתור” כמו בימי הביניים.

בלי סניטרים, מזכירות ועובדי ניקיון – אין באמת בית חולים.

צפו: כך זה נראה בפעם הקודמת שעובדי המנהל והמשק השביתו את בית החולים, לפני כשנתיים (צילום: כרמית ראובן בצלאל)

בפעם הקודמת השביתה הצליחה: יו”ר ועד העובדים בהדסה, אמנון ברוכיאן מודיע לעובדים על פרטי ההסכם עם האוצר, 2014 (צילום: כרמית ראובן בצלאל)

Share This:

כתיבת תגובה

Top