מחקר: שיטה חדשה לטיפול בדיכאון – לטפל ב”ילד וירטואלי”

מחקר שעשה שימוש בטכנולוגיית מציאות מדומה, במסגרתו חולים בדיכאון נתנו עצות ל”ילד” וירטואלי ולאחר מכן הקשיבו לעצות של עצמם, חוו נסיגה בתסמיני הדיכאון. במילים אחרות – הקשיבו לעצמכם, הרבה יותר זול, ועכשיו גם מוכח – יותר אפקטיבי.

בדיכאון? חישבו איזו עצה הייתם נותנים לילד במצבכם ואז - הקשיבו לעצה הזאת (shutterstock)
בדיכאון? חישבו איזו עצה הייתם נותנים לילד במצבכם ואז – הקשיבו לעצה הזאת (shutterstock)

מחקר חדש מגלה שכשחולה מטפל בילד בוכה ונותן לו עצות ולאחר מכן שומע את העצות של עצמו – יש לכך השפעה חיובית יעילה לאורך זמן על הטיפול בדיכאון שלו עצמו.

מדובר בפרוייקט במסגרת מחקר מתמשך ביוניברסיטי קולג’ בלונדון.  על פי הדיווחים ב- BBC מדובר ב הפעם הראשונה שבה עושים שימוש בטכנולוגיית מציאות מדומה בטיפול בחולים מתחום בריאות הנפש.
חוקרי הניסוי סייעו ל-9 מתוך 15 חולים בגילאי 23-61, ארבעה מהם דיווחו על “ירידה ניכרת בחומרת הדיכאון הקליני שלהם”.

פרופ’ כריס ברווין, החוקר הראשי של המחקר, אמר שהתוצאות היו מבטיחות מאוד ושחולים תיארו את החווייה כ”חזקה מאוד”.

הוא אמר כי לדעתו ההשפעות של הטיפול יכולות להימשך עד חודש ימים.
“אנשים שמתמודדים עם חרדה ודיכאון יכולים להיות בעלי ביקורת עצמית מוגזמת, כשהעניינים משתבשים בחייהם”, הוא אמר ל- BBC.
“במחקר זה, הראנו שבאמצעות מתן נחמה וסיוע נפשי לילדים ולאחר מכן שמיעת המילים שלהם עצמם, זכו החולים למעשה לתת לעצמם חמלה. המטרה היתה ללמד את החולה בדיכאון להיות רחום יותר כלפי עצמו ולהשתמש בפחות ביקורת עצמית”.

אז איך עשו את זה? רמז: בניסוי זה לא נעשה שימוש בילדים אמיתיים

בטיפול הראשון מבקשים מחולה הדיכאוני לשים אוזניות ומשקפיים מיוחדים המקרינים תמונה בגודל טבעי של עצמו דרך מראה בטכנולוגייה של מציאות מדומה. הוא מתבקש “להיכנס לדמות” הוירטואלית שניתנה לו ובעוד הוא עושה את זה, מתגלה לו פתאום דמות של ילד קטן בוכה, העומד לציד.

כשהוא מתבקש לנסות לנחם את הילד ולגרום לו להפסיק לבכות, הוא מתבקש לעשות זאת תוך כדי מחשבה על עצמו, על הילד שהיה בעצמו ועל מישהו שאוהב אותו. בשלב הזה, התפקידים התהפכו והמטופל התגלם בדמות הילד הבוכה, והושמעו לו מילות הניחום שלו עצמו בקולו הייחודי

פרופ’ מל סלייטר, ממחברי המחקר, שפורסם בעיתון הבריטי של Open לפסיכיאטריה ומומן בידי המועצה למחקר רפואי שם, אמר ש”כעת אנחנו מקווים לפתח את הטכניקה עוד יותר, על מנת לבצע ניסוי מבוקר גדול ולקבוע תועלת קלינית בביטחון “.

Share This:

כתיבת תגובה

Top