כרטיס רפואי אחיד: ליצמן בכנסת- “עזרו לי להעביר המהלך”

בדיון שהתקיים היום בוועדת המדע והטכנולוגיה של הכנסת הציג שר הבריאות יעקב ליצמן את עיקרי תכניתו לחולל רפורמה נוספת במערכת הבריאות. תכניתו, שפורסמה לראשונה ב’סמאללה’, לממש את תכנית הרשומה הרפואית הלאומית באופן שבו לכל אזרח יהיה כרטיס ובו כל הנתונים הרפואיים שלו, שיהיו נגישים לכל רופא שמטפל בו. משרד המשפטים וההסתדרות הרפואית: “לא מתנגדים, חוששים מפגיעה בחיסיון הרפואי”; יו”ר הוועדה ח”כ מקלב: “עדיף מזוהם וחי מסטרילי ומת”.

שר הבריאות ליצמן, יו"ר וועדת המדע מקלב, מנכ"ל משרד הבריאות בר סימן טוב וח"כ מיכל רוזין ממרצ בדיון בוועדה, היום (צילום: לירון וייס)
שר הבריאות ליצמן, יו”ר וועדת המדע מקלב, מנכ”ל משרד הבריאות בר סימן טוב וח”כ מיכל רוזין ממרצ בדיון בוועדה, היום (צילום: לירון וייס)

אם נתחיל מהסוף לרגע, הרי שיו”ר וועדת המדע והטכנולוגיה של הכנסת, ח”כ אורי מקלב (יהדות) התורה היטיב לסכם את הדיון היום (ד) בצורה הטובה ביותר באמצעות משל:

“כשהייתי צעיר”, הוא סיפר בוועדה, “הייתי בקורס החייאה והצלת חיים. למדנו כל מיני שיטות איך לעבוד כדי לשמור על היגיינה ולא לגרום לזיהומים אצל החולה, אבל בסוף המדריך אמר לנו משפט שמאוד מתאים לדיון הזה – “עדיף חי מזוהם מאשר מת סטרילי”. אנחנו רוצים לשמור על סטריליזציה של המידע אבל עדיף שתהיה אפשרות להציל חיים וזה חשוב יותר”.

שר הבריאות יעקב ליצמן עצר היום את סדר היום שלו למשך כשעתיים והתייצב אחר כבוד, יחד עם מנכ”ל המשרד שלו, משה בר סימן טוב, כדי להציג לח”כים ולגורמי המקצוע השונים את התכנית החדשה שלו שפורסמה לראשונה כאן ב’סמאללה’.

התכנית להקמת רשומה רפואית לאומית אחידה באמצעות כרטיס רפואי אחיד שיהיה בידי המבוטחים של כל קופות החולים וישמש את הרופאים המטפלים בהם בכל מוסד רופאי הנותן שרות.

ליצמן הציג את חשיבות הנושא מבחינתו, הדרך להזיז חסמים ביורוקרטיים במערכת הבריאות כדי לסייע במתן טיפולים שיצילו את חיי החולים או לפחות יקלו עליהם. הוא גם הביע תמיהה מחוסר התמיכה של משרד המשפטים במהלך ומהעובדה שסוגיית הרפומה הלאומית הרפואית נדונה כבר שנים ועדיין לא יצאה אל הפועל.

צפו בשר הבריאות ליצמן מציג את תכניתו להנפקת כרטיס רפואי אחיד לכל תושבי המדינה בפתח הדיון בוועדת המדע, היום (צילום: לירון וייס)

אחד הרופאים שנכח בדיון אמר כי ” היכולת שלנו לתת את הטיפול הנכון בזמן הנכון למטופל הנכון. כל פגיעה ברצף המידע, ביכולת של המטפל לקבל את כל המידע לגבי החולה פוגעת ביכולת שלנו לטפל ומסכנת את בטיחות החולה. לא ניתן היום להנגיש את המידע הזה וזה דבר שהוא בר תיקון והוא מחייב עבודה אבל נכון להיום המערכות לא מאפשרות את זה. המערכת נותנת היום מענה ואין לה תחליף”. הוא הוסיף ואמר  “אני חושב שהרבה מאוד חיים של אנשים יינצלו בזכות העובדה שמשרד הבריאות יש את האומץ לעשות את המהלך הזה היום”.

ליצמן: “גם אני ממתנגדי המאגר הביומטרי, אבל בבריאות אני תומך”

השר ליצמן הסביר למתנגדי המהלך, החוששים מפני זליגת מידע רפואי לידיהם של גורמים לא רצויים ש”המענה המושלם זה כרטיס. לזה צריך לחתור. אני מתנגד לתעודת זהות ביומטרית אבל כשמדובר בבריאות אני חושב שצריך לעשות הכל כדי לעזור”.

יו”ר הוועדה, ח”כ אורי מקלב (יהדות התורה): “נציג משרד המשפטים, למה אתם מתנגדים?”

נציג משרד המשפטים: “זאת לא התנגדות זה מורכב.. אני מהרשות להגנת הפרטיות במשרד המשפטים. אז רק נעשה סדר, הלוואי שהייתי יכול לאשר כל דבר לעצמי, הייתי הרבה יותר מאושר. מה שמורכב בדברים האלה זה שאין פה כן או לא, צריך לדעת לשלב בין בריאות לפרטיות. אנחנו חושבים שהמערכות האלה צריכות להיות מתקדמות ומבחינה טכנולוגית להיות מסוגלות לשמור על המידע ולאבטח את המידע”.

ליצמן: “עד כאן הכל בסדר, רק תגיד לי מה לעשות כדי שזה יעבור.  אני רוצה לעשות כרטיס אחיד שיוכלו באמצעותו לטפל בכולם בכל רגע נתון”.

ד”ר תמי קרני, מההסתדרות הרפואית (הר”י) השיבה: “אני מודה לכבוד השר על החשיבה החיובית שלו לגבי היכולת שלנו הרופאים לתת טיפול טוב יותר. אין ספק שאנחנו עומדים במצבים שזה מפריע לנו בקבלת ההחלטות בטיפול ולכן צריך לדאוג לשיתוף המידע. אבל מהצד השני יש את סודיות החולה. יש לא מעט מקרים שבהם אנשים מעדיפים שלא יידעו על מחלותם, עד כדי כך שהם יעדיפו לעבור לרפואה הפרטית”.

“יותר מזה”, הוסיפה ד”ר קרני, “יש לי חברה רופאה שחלתה בסרטן ועברה למערכת הפרטית כדי שלא יידעו. במיוחד לאחר שהכנסנו את בריאות הנפש לקופות החולים. אני מעלה את הקשיים שאנחנו רואים בתוך הדבר הזה. בואו נחשוב למשל על הסיכונים הנוספים שכרוכים בכך, צעירה שעושה הפלה בלי ידיעת בני המשפחה והמידע הזה גולש, זה יכול לגרום לסיכון חייה”.

“אנחנו כן תומכים ברעיון של כרטיס שיהיה בידו של כל מטופל וכשיגיע לטיפול יוכל לתת את זה לרופא המטפל אבל המידע שמור בידיו ויש לו שליטה מלאה למי הוא מראה את זה ולמי לא. וגם, אני חושבת שצריך לוודא בחקיקה שאף אחד לא מוציא את המידע החוצה”.

ח”כ מקלב הגיב: “אנחנויודעים להתמודד עם הנושא הזה. חששות תמיד יהיו. המערכת תדע להתגבר על זה ואנחנו לא צריכים לחדש את העניין הזה”.

פרופ’ נחמן אש, ראש חטיבת הבריאות במכבי שרותי בריאות אמר: חשוב לנו מאוד שיהיה לנו מידע על החולים וזה אכן חשוב מאוד. אני מוכרח לציין שנעשתה חשיבה מעמיקה על הנושא הזה של שמירת המידע ונקבעו כללים מאוד מדוייקים באמצעות גורמים בכירים במערכת הבריאות. נתנו הוראה שרק רופאים מטפלים. וגם כל אחד רואה רק מה שהוא רשאי לראות. יש למשל הגדרה שמידע ממחלקות פסיכיאטריות לא נכגנס לרשומה הלאומית, למעט תרופות שהוא מקבל”.

“ומה עם אנשים שמעדיפים שלא יצילו את חייהם ובלבד שלא יידעו מה יש להם?”

כל המידע בכרטיס אחד? (shutterstock)
כל המידע בכרטיס אחד? (shutterstock)

ח”כ מיכל רוזין (מרצ) אמרה בדיון ש”ברור שרופא חשוב שתהיה לו תמונה מלא. ואז יש שאלה של אבטחת ידע. אבל סליחה על הדוגמא. כשנערה צעירה בת 16 מגיעה עם אמא שלה לפיזיותרפיסט, או לאחות, היא לא רוצה שהם יידעו על הגלולות למניעת הריון שהיא לוקחת. יש אנשים שמעדיפים שלא יידעו את המידע הרפואי שלהם מאשר שיטפלו בהם, ראו ערך מקרה עופרה חזה, אני מכירה מחברותי בוועדות אחרות כמו חוץ וביטחון שאין דבר כזה אבטחת מידע באמת, המידע הוא משהו שניתן להגיע אליו”.

ראש מטה הסייבר של משרד ראש הממשלה, ד”ר (לסייבר) טל שטיינהרץ אמר בדיון ש”מבחינת לוחמת סייבר, העדיפות היא באמת ללכת על כיוון של כרטיס אישי כמו שהציע השר ליצמן, הכרטיס והמידע שבתוכו יהיו ברשות המטופל והמטופל הוא שיבחר למי להראות אותו”.

לדברי קופת החולים לאומית “ישנם צדדים לכאן ולכאן, מצד אחד זה חיובי, משום שבכל אתר במערכת הבריאות הישראלית אליו יגיע המטופל תהיה גישה ישירה לתיקו הרפואי המלא. כך ניתן יהיה לחסוך בירורים ובדיקות כפולות, ניתן יהיה לברר את מצבו של החולה בלי להסתמך על זכרונו או על ניירות שהוא נושא עימו.

בנוסף, במעבר בין גורמים מבטחים לא ילך חומר רפואי לאיבוד (גיוס לצבא ושחרור, מעבר בין קופות וכו’), הכרטיס גם ישפר את התקשורת בין מטפלים שונים שעובדים היום בתיקים שונים ויאפשר למטופל לשלוט על בריאותו.

מצד שני, ישנה סכנה גדולה של אובדן סודיות רפואית, כידוע ניתן לפרוץ היום כמעט כל מאגר מידע. עומס מידע לא מאורגן ייצור עומס גדול מאוד על כל רופא מטפל, שיאלץ כעת (גם בהיבט ניהול סיכונים ורשלנות רפואית) לעבור על חומר רב שחלק גדול ממנו לא רלוונטי ובכלל, לא כל אחד מעוניין שכל מטפל בכל תחנה יידע עליו הכל”.

בארגון הפרמדיקים הגיבו לתכנית הכרטיס האחיד של ליצמן:

“ארגון הפאראמדיקים הישראלי מברך על היוזמה של שר הבריאות מר יעקב ליצמן  ליצירת כרטיס רפואי אחיד אליו בעת הצורך תהיה נגישות של כלל הגורמים הרפואיים הרלוונטיים במדינת ישראל. כפי שהתפרסם באתר סמאללה ב-9 לפברואר.

ארגון הפרמדיקים הישראלי רואה את היתרון של שיטת פעולה זו במתאר של רפואת שגרה, ככלי המהווה שיפור בשירות, והקלה בהורדת חסמים בירוקרטיים המקלים על חיי החולים.

במתארים של רפואה דחופה אנחנו כפרמדיקים כמו גם אינסטנציות אחרות בעולם הרפואה המטפלים תדיר בחולים/ פצועים שאינם יכולים לספק מידע חשוב וקריטי הנוגע למצבם הרפואי כגון: אלרגיה לתרופות, מחלות רקע וגורמים אחרים הקשורים במישרין לטיפול. רואים בקיום של מערכת אליה ממנה נוכל לשאוב פרטים אלו במהלך הטיפול, ככלי עזר מציל חיים.

יחד עם זאת על הרגולטור לדאוג למנגנון רגולטורי אשר ישמור על חיסיון רפואי ופרטיותם של החולים”.

Share This:

כתיבת תגובה

Top