רופאים, תסתכלו להם בעיניים/ ד”ר איתן חי-עם

חולים הם קודם כל בני-אדם, הם לא חטאו ולא ביקשו להיות כבולים למסגרת שתתייחס אליהם כאל “מקרים”. ד”ר איתן חי-עם, לשעבר מנכ”ל משרד הבריאות ומנהל ‘סורוקה’ ו’אסותא’, על טשטוש זהותו של החולה בבתי החולים, שהוא טשטוש כבודו כאדם, דווקא במקום שבו הוא זקוק להכי הרבה אמפתיה.

בשנת 1961 כתב ארווינג גופמן על ה״מוסד הטוטלי״.

ד"ר איתן חי-עם
ד”ר איתן חי-עם

 

מוסד טוטלי, בהגדרה על פי גופמן, הוא מוסד שבו מנהלי המוסד קובעים מה תלבש, מה תאכל, מתי תלך לישון ומתי תתעורר בבוקר. למעשה, במוסד טוטלי  האדם תלוי ברצון האחר ונגזלת ממנו חירותו.

 

כששאלתי את חבריי הקרובים, לדוגמא למוסד טוטלי, התשובה היתה כמעט תמיד בית סוהר, או צבא. איש לא ציין שגם בית החולים הוא מוסד טוטלי.

זה מעניין, כי לבית סוהר נשלח אדם שחטא ומגיע להיענש ולצבא הולכים כי זה החוק,  או כי מתנדבים לשרת .

אבל לבית החולים מגיע אדם לא כי חטא, לא כי יש חוק ולא כי התנדב. לבית החולים מגיע אדם כיוון שחלה, כי התמוטט עולמו ומאדם פעיל בחברה – בעל משפחה, אדם עם תוכניות לעתיד ועם חלומות – לפתע נקטע רצף חייו והוא מאושפז בבית חולים.

פעמים רבות אירוע בריאותי חריף מלווה אצל החולה בתחושת כישלון ובפגיעה בכבודו ודווקא כאשר הוא נמצא בכאביו, בחולשתו הנפשית ובחרדה לעתידו, דווקא אז הוא מגלה את המוסד הטוטלי.

 

עם הגיעו לבית החולים, החולה מולבש בפיג’מה. פעמים רבות הפיג’מה אינה למידתו ופעמים רבות חסר בלבוש כפתור או גומי.

לאחר לבישת מדי בית החולים, לפתע הוא הופך לאחד מיני רבים, מתחיל שלב טשטוש זהותו של החולה.

החולה המאושפז מוכנס לחדר ומרגע זה, לעיתים קרובות שמו הולך ונעלם ולא פעם הוא ישמע  ששמו החדש הוא ״החולה מחדר 3 ליד החלון״.

ולא נדיר שבביקור האחיות, או הרופאים, כשאחד מאנשי הצוות יציג את החולה, הוא לא ישתמש בשמו, אלא יציג אותו כ ״מקרה הכבד״ או כ -“מקרה בירור החום”.

ואז מגיעה הארוחה וממש ממש לא חשוב מה החולה אוהב. אמנם בשנים האחרונות יש שיפור וניתן לבחור בין שתים או שלוש מנות שונות, אבל שוב, לא החולה קובע את המגוון ויש סיכוי גדול שאם הייתה לו בחירה היכן לאכול, היה מוותר על האוכל בבית החולים.

IMG_0550
זהות מטושטשת. חולים בבתי החולים, אילוסטרציה (צילום: כרמית ראובן)

ומגיע לילה ומכבים את האור. מכבים בצדק, כי החולה השני בחדר, רוצה לישון, ושוב, ממש לא משנים הרגלי השינה של החולה, המוסד הטוטלי – במקרה זה בית החולים –  יקבע מתי החולה עייף ומתי ילך לישון.

אבל אל חשש, בשש בבוקר יעירו אותו שוב, ללא קשר לאפשרות שבגלל כאביו והחרדה המלווה, נדדה שנתו ורק לפני דקות ספורות סוף סוף הצליח להירדם.

המוסד יקבע מתי החולה יתעורר ומתי ידחפו לפיו את מד החום.

ההשכמה המוקדמת ובדיקת החום לא נעשית מרוע לב, היא נעשית משום שבמוסד טוטלי הכללים משרתים את הבעלים של המוסד ולא את השוהים בו. למי שלא יודע, ההשכמה המוקדמת ולקיחת המדדים נעשית כל כך מוקדם, בכדי שמשמרת לילה תעביר בצורה מסודרת את המחלקה למשמרת בוקר.

והחולה שזהותו כבר מטושטשת, הלבוש בתלבושת אחידה , שאכל בבוקר את הביצה עשויה כפי שקבע בית החולים, מחכה בקוצר רוח לביקור הבוקר של הרופאים.

והביקור אכן מגיע. החולה שוכב במיטתו והדיון על מצבו נעשה מעל ראשו, כאשר שאר החולים בחדר קשובים גם הם לשמוע את הפרטים הכי אישים של החולה, על מצבו הבריאותי.

אין מניעה עבור רוב החולים שבמהלך היום מסתובבים במחלקה, שביקור הבוקר עבורם יעשה ביושבם בחדר הרופא תוך שמירה על פרטיותם ועל כבודם. אולם במוסד טוטלי השמירה על כבוד האדם איננה המניע בתפעול המוסד. מה שקובע הוא היעילות והדרך היעילה ביותר היא כשכל החולים שוכבים  במיטתם ומחכים לביקור הבוקר.

מאז 1961, עת כתב גופמן על איבוד כבוד האדם בבתי החולים, המצב לעיתים קרובות לא רק שלא השתפר, אלא גם הפך לקשה יותר ויותר. המהפכה הטכנולוגית הגיעה גם לעולם הרפואה ואנחנו רואים יותר ויותר את הצוות הרפואי מרוכז במחשב ומשוחח עם החולה מבלי להביט בעיניו.

בשנים האחרונות, יותר מבעבר, אנו נחשפים לעבודות מחקר שנעשו והראו את הקשר ההדוק בין מצבו הנפשי של החולה, תחושת הביטחון שלו והקשר עם הצוות המטפל, להחלמתו.

מפתיע שבתי החולים בארץ ובעולם, שכל דאגתם לרפא את החולה או לפחות לשפר את מצב בריאותו, משקיעים משאבים רבים במכשור חדשני ובתרופות חדשות,  אבל לא השקיעו די בשמירת כבוד האדם ובצמצום תחושת ״המוסד הטוטלי״, דבר שלדעתי, היה תורם  לעיתים יותר ממכשיר חדש , להחלמת החולים.

 

 

Share This:

One thought on “רופאים, תסתכלו להם בעיניים/ ד”ר איתן חי-עם

  1. איתן כל כך נכון, הגיע זמן מהפכה בבריאות הטוטלית. אתה כל כך צודק בביקורי רופא הבוקר החולה חשוף לכל באי חדרו במקרה הטוב שני אנשים עפ”י רוב בין 6-8 שותפים לחדר. ושלא נדבר על חולים קשים כמו אונקולגים.
    הלוואי ויהיה אפשר לשנות את הטוטליות לערכי יותר ומכבד את האדם.
    מוקירה לך מאוד עופרה

כתיבת תגובה

Top