התאונה בכביש 1: “לך פצוע פצוע ועצור לו את הדימום”

אסון על הכביש: אחרי לילה דרמטי בכביש 1 ובבתי החולים, ניתן כעת להעריך את גודל האסון: 6 נהרגו ו-12 נפצעו בתאונה הקשה בין אוטובוס למשאית שעצרה בצד הדרך. פצועה אחת במצב קשה נותחה במהלך כל הלילה באסף הרופא, כל הפצועים קל שוחררו במהלך הלילה לביתם; מוקדנית מד”א לעד הראייה שדיווח על התאונה: “לך לפצועים המדממים אחד אחד ועצור להם את הדם”

התאונה ממצלמת הרחפן של איחוד הצלה
התאונה ממצלמת הרחפן של איחוד הצלה

בתי החולים וולפסון בחולון, שיבא בתל השומר וקפלן ברחובות מדווחים על שחרור כל פצועי התאונה הקטלנית לביתם במהלך הלילה.

הפצועה הקשה ביותר מאושפזת בבית החולים אסף הרופא, לאחר שנותחה במהלך הלילה.

ד”ר ארז אבישר, מנהל יחידת כירורגיית כף יד באסף הרופא סיפר הבוקר ל”סמאללה” על מצבה של הפצועה, בת 20: “הצעירה סבלה מפגיעות מורכבות ומשמעותיות בגפיים כתוצאה מחפץ שככל הנראה עף עליה כתוצאה מהתאונה. היא נזקקה להתערבות מיידים של צוותים כירורגים משולבים. הסתעיינו גם בד”ר שלי גורביץ’ ממחלקת כירורגיית כף יד בבית החולים תל השומר על מנת לטפל בפציעה. היא נותחה במהלך כל הלילה, ניתוח משולב לטיפול ברגל וביד.כעת היא מורדמת ומונשמת ונמצאת במחלקת טיפול נמרץ”.

הערב המזעזע הזה התחיל אמש (א) במד”א  בשעה 18:29 כשהתקבלו  במוקד מד”א מרחב איילון קריאות רבות על תאונה קשה בין אוטובוס למשאית בכביש מספר 1 בין מחלף לטרון למחלף ענבה לכיוון תל אביב.

האזינו לשיחת הטלפון של מוקדנית מד”א עם עדי הראייה:

עם קבלת הקריאה הוזנקו למקום כוחות רבים של מד”א בהם אמבולנסים, ניידות טיפול נמרץ וכונני מד”א רכובים על אופנועים.

החובשים והפאראמדיקים של מד”א חילצו את הפצועים מהאוטובוס והעניקו טיפול רפואי ל-18 נפגעים בהם: 5 הרוגים ופצוע אנוש נוסף שמותו נקבע בבית החולים.

12 הפצועים הנוספים מתוכם: 3 במצב בינוני ו- 9 במצב קל טופלו על ידי צוותי מד”א ופונו לבתי החולים תל השומר (גבר כבן 30 במצב אנוש עם פגיעה רב מערכתית ו-3 גברים  בשנות ה-20 לחייהם במצב קל), וולפסון ( 3 פצועים באורח קל), אסף הרופא (פצועה  באורח בינוני ), קפלן ( 2 פצועים באורח קל ו- 1 באורח בינוני) ומעייני הישועה ( 2 פצועים באורח קל).

במהלך הלילה שוחררו רוב הפצועים מבתי החולים, נותרו שני פצועים בבתי החולים, חולה אחת במצב אנוש שנותחה במהלך הלילה בבית החולים אסף הרופא ופצוע נוסף שמצבו מוגדר בינוני, נשאר לאשפוז עם פגיעות בפלג גופו העליון במחלקה האורתופדית בבית החולים קפלן ברחובות.

יחיאל מילר, מתנדב באיחוד הצלה שהיה בזירה סיפר:”מדובר בתאונה קשה עם מעורבות של אוטובוס שככל הנראה התנגש במשאית בצד הדרך, למרבה הצער כשהגעתי לזירה נתקלתי בילד ושתי ילדות ללא הכרה וללא דופק ונשימה. כמו כן מספר מבוגרים שאיבדו את הכרתם ומספר רב של נוסעים שהיו בהכרה וסבלו מפציעות וחבלות. למרבה הצער נקבע מותם של חלק מהנפגעים בתאונה”.

פאראמדיקית מד”א מישל רשקבסקי שהגיעה ראשונה למקום התאונה בניידת טיפול נמרץ סיפרה: “המראה היה קשה מאוד.  צידו הימיני של האוטובוס נפתח לחלוטין.  חלק מהפצועים שכבו מחוץ לאוטובוס וחלקם נלכדו בפנים.  במקום הייתה המולה גדולה ובתוך זמן קצר הגיעו כוחות רבים נוספים שלנו למקום.  לאחר מיון ראשוני מהיר הענקנו טיפול רפואי לפצועים”.

מנהל אגף הרפואה במד”א ד”ר רפי סטרוגו מספר:” 5 מהנפגעים ששכבו מחוץ לאוטובוס ונפגעו אנושות היו ללא סימני  חיים ובתוך זמן קצר נאלצתי לקבוע את מותם בשטח.”

שר הבריאות ליצמן בזירה: “תאונה מחרידה, אין לי מילים”

שר הבריאות יעקב ליצמן הגיע לזירת התאונה הקטלנית ואמר: “התאונה מחרידה ואין לי מילים, מעולם לא ראיתי דבר כזה, הרוגים, פצועים.. קודם כל אני מבין שפינו את כל הפצועים לבתי חולים. את הקשים יותר, קשים מאוד אני מתכוון אולי לבקר יותר מאוחר. בכל אופן, המצב כאן זה מחריד לפי  מה שרואים, יצטרכו להקים צוות חקירה מיוחד, לבדוק איך ומה בדיוק קרה כאן. המשאית עצרה בשולי הכביש, אני מבין שהאוטובוס נכנס..לא יודע איך..צריך לבדוק מה היה כאן. השם ישמור, זה לא תפקידי, זה תפקיד של המשטרה, היא עושה את עבודתה נאמנה, אני משאיר לה לבדוק”.

האזינו לדברי השר ליצמן בזירה:

 

Share This:

כתיבת תגובה

Top