מבוטח נולד: קופות החולים משדרגות התנאים להריוניות

בכללית הגדילו את סל ההריון למבוטחות מ-5,000 שקל ל-8,000 שקל, מכבי הקימו מוקד מקוון שמאפשר לנשים בהריון כמעט לא לצאת מהבית בכלל לבדיקות, למאוחדת יש פורטל מיוחד להריון ובלאומית הקדישו כמעט את כל הקו הפרסומי שלהם לתנאי ההריון המורחבים שהם נותנים. למה זה? בעולם של מערכות בריאות שבהן כל חולה הוא הוצאה, נשים בהריון מייצרות הכנסה לקופות החולים. הן מגדילות את מספר המבוטחים בקופה.

"פרו ורבו ומלאו את הקופה" (shutterstock)
“פרו ורבו ומלאו את הקופה”
(shutterstock)

קופות החולים בגירעון. לא מאתמול ולא מהיום. הן כל הזמן זועקות את זה. כל יום הוא היום ש”בקרוב לא נוכל לתפקד עוד” ובכל זאת, המדינה ממשיכה להעביר לאחריותן הביטוחית עוד ועוד נושאים שצריך לתקצב ולממן.

זה הופך את אנשי הנהלת הקופות לאשפי הצמצום והחיסכון, מומחים לניהול משא ומתן להוזלת תרופות, שכר עובדים, אשפוזים ומה לא?

זאת הסיבה שההשקעה העצומה שלהן באוכלוסיה מסויימת מאוד בקרב המבוטחים שלהם – היא כל כך בולטת. תרתי משמע. אוכלוסיית הנשים ההריוניות.

מכבי שרותי בריאות מפרסמת בימים אלה את הקמתו של מוקד ליווי הריון מקוון חדש. מוקד שעלה לה 4 מיליון שקל.

היצירתיות פה היא בשמיים. צריך להיות מאוד יצירתי כדי לאפשר לנשים בהריון לעשות בדיקות שתן בבית במקום לבוא לקופה.

המוקד הזה יאפשר לנשים בהריון לעשות את בדיקות השתן ולחץ הדם מהבית, וגם ייתן מענה 24/7 לכל שאלה, בכל נושא, לאישה במהלך וגם לאחר היריון. כך נכתב בהודעה לעיתונות של הקופה:

“בישראל 2016 נשים עובדות, מנהלות קריירה וחיים עמוסים עד רגע לפני הלידה. פעמים רבות מספר הביקורים והבדיקות מקשים ויוצרים טרטור שניתן למנוע.

המוקד החדש של מכבי שירותי בריאות הוא היחיד שיאפשר לראשונה בישראל לעשרות אלפי נשים בהיריון לעשות בדיקת שתן ובדיקת לחץ דם- בלי לצאת מהבית. תם עידן “הכרטיסייה” במרפאות האחיות.

הבדיקות בבית יעשו במסגרת ניסיון להקל, לחסוך זמן יקר ולמנוע טרטור של האישה ההרה למרפאת האחיות. לאחר שהאישה תבצע את הבדיקות מרחוק, היא תשוחח עם האחות במוקד, תדווח לה על תוצאות הבדיקה ותקבל הנחיות להמשך- האם זקוקה לבדיקה נוספת, שינוי בתזונה, הפניה לרופא וכו’. המוקד יאפשר מעקב הרבה יותר ממוקד וענייני לאישה ההרה. האישה שמצטרפת לשירות תקבל מזוודת היריון שכוללת: מכשיר לחץ דם, סטיקים לבדיקת שתן, פולדר עם דפי הדרכה ושוברי הנחה והטבות ממכבי פארם ומכבי טבעי מותאמים למצבה.

בנוסף לאחות במוקד שתלווה את האישה מתחילת ההיריון ועד  שישה שבועות לאחר הלידה, יהיה במוקד  צוות רב מקצועי : דיאטנית, רוקח קליני בעל ידע בתחום הטרטולוגי- קריטי וחשוב בתקופת ההיריון הנוגעות לשאלות מה מותר ומה אסור מבחינת חומרים כימיים (תרופות וכו’) , עובדת סוציאלית ורופא יועץ גינקולוג הזמינים לייעץ ולסייע לאחות המוקד. כולם במטרה לתת מענה לאישה ולאין ספור השאלות שצצות במהלך ההיריון”.

המוקד של מכבי מושק בתזמון מצויין, פחות מעשרה ימים אחרי שהכללית הודיעה על הגדלת סל ההריון למבוטחות הפלטינום שלה מ-5,000 שקל ל- 8,000 שקל. בהודעה של הכללית נכתב  כי “השדרוג החדש ייכנס לתוקף החל מה-1 בפברואר ויחול גם על לקוחות קיימים אשר מימשו את מלוא סל ההיריון – לקוחות אלו ייהנו מתוספת כיסוי של 3000 ₪. הכיסוי החדש, מאפשר ניצול של 8,000 ₪ שניתנים לפיזור על פי בחירת הלקוחה, על פני הריונות שונים וכיסוי של 75% מעלויות הטיפול בפועל”.

גם בלאומית לא שוקטים על השמרים. שם נותנים בדיקת מי שפיר חינם (עד גיל 35), 2 סקירות מערכות בכל היריון, בדיקת שקיפות עורפית, קורס הכנה ללידה, מוניטור ביתי, החזר בגין לידה פרטית (מילד רביעי ואילך), הבראה ליולדת (מילד שלישי ואילך), סדנת עיסוי תינוקות וייעוץ הנקה.

במאוחדת לא הסתפקו בתנאים המורחבים ליולדות והקדישו פורטל שלם ליולדות והריוניות בנפרד מאתר הבית שלהם. מה יש שם? מה אין שם? אפילו מחשבוני זכויות ליולדות והריוניות ומאמרים עם מידע אינסופי להריוניות שאין להן מה לעשות בתשעת החודשים ההורמונליים הללו.

“פרו ורבו ומלאו את הקופה”

זה לא במקרה המצב. נשים שוות יותר כסף לקופות החולים מאשר גברים, רק מעצם היותן נשים. שיטת התקצוב של המדינה את הקופות היא לא שיטה שבה מקבלים כסף עבור כל מבוטח באופן שווה. השיטה המכונה “קפיטציה”, מתקצבת פר נפש (פר קפיטה) את הקופה, אבל יש נפשות יקרות יותר.

נשים למשל, קשישים, אנשים שמתגוררים בפריפריה. כל אלה כדי לעודד את הקופות להשקיע באוכלוסיות הללו וגם לפצות אותן על ההוצאות המוגדלות על אותן אוכלוסיות. נשים רואות יותר רופאים במהלך חייהן מגברים. הביקור השגרת אצל רופא הנשים כבר מגדיל את ההוצאה עליהן. בנוסף, נשים יולדות. הלידה עולה כסף לקופה, ומכניסה לא מעט לבתי החולים. אבל היא גם מכניסה כסף לקופה – המדינה כאמור מעודדת ילודה ומתקצבת בהתאם.

אבל אולי ההכנסה הגדולה ביותר לקופה היא עצם הבאתו לעולם של מבוטח חדש, “לקוח שבוי” אם תרצו, שאוטומטית מצטרף לקופה של אמא שלו. מעבר של אישה בגיל הפוריות או בהריון מקופה אחת לאחרת, הוא למעשה מעבר פוטנציאלי של שניים או יותר מבוטחים. זאת הסיבה להשקעה הגדולה. מה קורה מאוחר יותר? כשהמטופלים גדלים ומתבגרים ומגיעים בסוף הדרך למצב סיעודי? אז המדינה מפסיקה לתקצב את הקופות והמבוטחים ובני המשפחה שלהם עוברים דרך לא פשוטה ובעיקר יקרה מאוד, אבל זה כבר לסיפור אחר.

 

Share This:

כתיבת תגובה

Top