מחקר: יותר מ-10 חולים לאחות? הסיכוי למות גדל ב-20%

מתברר שגם בבריטניה מנסים להתמודד עם העומסים בבתי החולים באמצעות “עוזרים”. אצלינו זה “עוזר -רופא”, שם קוראים לזה “עוזרי בריאות”, אלא שמחקר של שרות הבריאות הלאומי בממלכה המאוחדת מגלה שהתחליף לא מספיק טוב, או לפחות לא מספק את הסחורה. ושחולים שמטופלים בידי אחיות שצריכות לטפל ביותר משישה חולים במקביל, הם בעלי סיכון מוגבר למות בבית החולים. יותר מעשרה חולים לאחות? עלייה של 20% בשיעורי התמותה

תחזיקו מעמד, האחות צריכה לטפל בעוד 10 כמותכם (shutterstock)
תחזיקו מעמד, האחות צריכה לטפל בעוד 10 כמותכם (shutterstock)

המחקר נערך ב-NHS , שירות הבריאות הלאומי של בריטניה נערך שם בעקבות דאגה הולכת וגדלה מהמחסור המחריף בכח אדם רפואי.

החולים בדקו וגילו ששיעורי התמותה היו נמוכים בהרבה בבתי חולים ששיעור החולים לאחות בהם היה 6 או פחות. כשהגיעו לשישה חולים לאחות, שיעורי התמותה בבתי החולים החלו לעלות וכשעברו את ה-10 חולים לאחות, שיעורי התמותה קפצו אף יותר, ב-20% יותר.
כמובן שכשמדברים במונחים של מערכת הבריאות הישראלית, המספרים האלה מצחיקים, לא הגיוניים כמעט. על שישה חולים לאחות אפשר רק לחלום כאן.

על פי נתונים של משרד הבריאות אנחנו מדברים על 4.9 אחיות ל- 1,000 נפש, לעומת הממוצע במדינות ה- OECD העומד על 9.8 ל-1,000 נפש.

זה כולל מדינות כמו בריטניה שלא יודעות את נפשן מרוב דאגה וקוראות ל-9.8 אחיות ל-1,000 נפש “מחסור בכח אדם”.

את אלינה וינר, אחות בבית החולים הלל יפה זה מצחיק על גבול המזעזע. בשיחה עם ‘סמאללה’ היא אומרת “מבחינת הטיפול, ברור שיותר קשה כשיש יותר. ככל שיש יותר לחץ, הסיכוי לטעויות עולה. הסיכוי לפספס משהו חשוב עולה פי כמה. אני למשל מטפלת בבין 8 ל- 12 חולים כל פעם. לפעמים יותר, תלוי בעונה. בחורף יש יותר מן הסתם. אבל אני אפילו לא בטוחה שאני המדד. אני עובדת עכשיו במחלקה של הריון בסיכון, בחדרי המיון זה יותר גרוע”.

מה זה אומר מבחינתך כאחות?

“זה אומר שאת מפחדת לטעות ובודקת כל דבר 10 פעמים ואז את פשוט לא מספיקה את כל מה שאת אמורה לעשות. ואז את גולשת למשמרת הבאה או משאירה להם דברים לעשות. שזה לא נעים. זה אומר שבסוף המשמרת את מבינה שלא שתית ולא אכלת כלום ולא עשית פיפי כל המשמרת. זה אומר שאת מטפלת באחרים על חשבון הבריאות שלך”.

 

 

 

 

Share This:

כתיבת תגובה

Top