פרסום ראשון: ליצמן מקדם כרטיס מגנטי רפואי אחיד

שר הבריאות יעקב ליצמן עושה עוד צעד אחד לעבר הסרת חסמים ביורוקרטיים במערכת הבריאות ובקרוב יהיה כרטיס רפואי אחיד לכולם. המשמעות היא שנלך לכל מקום עם התיק הרפואי שלנו וכל נותן שרות רפואי יוכל לדעת, בכל רגע נתון, אם אנחנו רגישים לתרופה כלשהי ואיזה טיפול עדיף. קבלו את רפורמת הכרטיסים של ליצמן

האיש והרפורמות. שר הבריאות ליצמן (צילום: יח"צ)
האיש והרפורמות. שר הבריאות ליצמן (צילום: יח”צ)

הוא חרדי ואין לו דף פייסבוק, אבל הוא השר הכי מפתיע של הקדנציה הזאת.

בין אם מדובר בקנאביס, בקיצור תורים לבדיקות MRI , או באפליקציה שמנווטת לחדר המיון העמוס פחות, שר הבריאות יעקב ליצמן לא נח לרגע, בעיקר בגיזרת הסרת החסמים הביורוקרטיים במערכת הבריאות.

ומה הפעם? כרטיס רפואי אחיד לכל קופות החולים.

מה זה אומר? מי שיעשה בדיקת MRI במכון של מכבי לדוגמא, יוכל לעשות את זה עם הכרטיס המגנטי של הכללית. אין צורך בתיאומים ובהסברים מיותרים. הרופאים של מכבי יכולים לקרוא את העברית של הרופאים של הכללית ואלה יכולים לקרוא את העברית של מאוחדת ולאומית.

אבל לא רק בקופות החולים, הכרטיס הרפואי האחיד יהיה נגיש לכל נותן שרות רפואי. אם מישהו עובר תאונת דרכים ושוכב מחוסר הכרה על הכביש, כל רופא או פראמדיק שמגיע לטפל בו יודע שהמשימה היתה קלה בהרבה, אם היתה נגישות למידע הרפואי שלו. אם הוא רגיש לפנצילין, לא ניתן לו אנטיביוטיקה רגילה, אם הוא נוטל מדללי דם, ניזהר עם חתכים וניתוחים.

לתרופות הכרוניות שאנחנו נוטלים יש הרי השפעה על טיפולים אחרים שנקבל. גם אם אנחנו בוחרים לקבל טיפול רפואי פרטי, במכון פרטי, גם שם יוכלו הרופאים לראות את המידע הרלוונטי ולטפל בנו במהירות המירבית, תוך “ידיעת החומר”.

"איפה אתה מבוטח?" זה ממש לא משנה (shutterstock)
“איפה אתה מבוטח?” זה ממש לא משנה (shutterstock)

חיי החולה במדינת ישראל גם ככה לא משהו, הביורוקרטיה במצבים של חולי יכולה להוציא אדם מדעתו.

אם מישהו למשל צריך לעשות צילום, והוא מבוטח של הכללית אבל מתחת לבית שלו יש סניף של קופת החולים מכבי (כיום, אם יש כמובן הסכם התקשרות בין הקופות), הוא יכול לעשות את הצילום במכבי רק לאחר תיאומים עם הקופה שלו והעברת המידע הרפואי הרלוונטי כדי שהמטפל שלא מכיר אותו במכבי – יוכל לעשות עבודה טובה. במקרה כזה, עדיף כבר לנסוע רחוק יותר, לסניף של הכללית. עם כרטיס רפואי אחיד – כל זה ייחסך מהחולים.

כמו כל רפורמה: גם כאן צפויות התנגדויות

השר ליצמן כבר הודיע לממשלה על כוונתו “לאחד” את כל המידע הרפואי שלנו בכרטיס אחד ואנשי משרדו כבר עובדים במרץ על מציאת פתרונות לוגיסטיים לטובת העניין. איך זה יהיה? נצטרך לקבל עכשיו עוד כרטיס להכניס לארנק? או שיעשו שינוי מערכתי ממוחשב והכרטיס המגנטי של כל הקופות יהוו מעין “תיק רפואי נייד” שניתן לראות בכל מוסד רפואי?

וגם, איך תימנע זליגה של מידע רפואי רגיש לידי גורמים שאינם רפואיים? 

סוגיית הנגישות הזאת למידע הרפואי בכל מקום היא סוגייה שנדונה כבר בעבר במשרד הבריאות ובכנסת, אבל המתנגדים הראשיים לרפורמה כזאת הם דווקא הרופאים. למרות הפוטנציאל האדיר של מניעת טעויות רפואיות בגלל היעדר מידע רפואי, בהסתדרות הרפואית (הר”י) כבר הביעו בעבר חשש מפני ההשלכות האתיות של הפקרת החיסיון הרפואי. הכרטיס הרפואי שלנו מכיל מידע רגיש כמו הפלות, מחלות מין ומחלות פסיכיאטריות שלא כל רופא מטפל צריך לדעת עליהן כדי לעשות צילום של רגל שבורה.

גם לעניין הזה יצטרכו במשרד הבריאות לתת את הדעת. לשלב אבטחת מידע רצינית יותר מזו שיש כיום, יחד עם בשורה אמיתית לחולים.

 

 

 

 

 

Share This:

כתיבת תגובה

Top