מזדקנים לאט: מדענים הצליחו לעכב הזדקנות של עכברים ב-35%

צעד קטן לעכבר, צעד גדול לאנושות: תרופה שמטרתה להאט את ההזדקנות, עברה את שלב הניסויים בבעלי חיים כשהצליחה להאריך את חייהם של עכברים באופן כל כך דרמטי, שבהשוואה לחיי אדם, מדובר בהוספה של עשרות שנים לחיים ולא סתם חיים, חיים בבריאות טובה בהרבה מזו של קשישים כיום.

אם הם יכולים, גם אנחנו? עכברים שקיבלו את התרופה חיו יותר (shutterstock)
אם הם יכולים, גם אנחנו? עכברים שקיבלו את התרופה חיו יותר (shutterstock35 %

35% תוספת לחיים עצמם זה לא צחוק, זה כבר שליש על התנהגות טובה. בזמן שאנחנו מתרוצצים כמו עכברים בגלגל ענק, כי אנחנו חושבים שהחיים קצרים מידי ואין זמן, המדענים שכבר שנים מנסים, מתחילים להצליח לספק את הסחורה – עוד זמן.

במחקר שפורסם בכתב העת הרפואי החוקרים במאיו קליניק, מרכז רפואי ובית ספר לרפואה במינסוטה, ארצות הברית, כבר למדו שתאים מזדקנים. מה זה תאים שמזדקנים? אין להם קמטים, הם פשוט לא מתחלקים יותר, כלומר לא עושים את העבודה שלהם ובמקום זה הם פשוט מצטברים להם לאיטם בגוף ועושים נזק ומחלות המוגדרות כיום “מחלות זיקנה”.

אז העולם שייך לתאים צעירים?

חס וחלילה, התאים המזדקנים הללו, אלה שלא עובדים יותר, הם חשובים מאוד לעצירת מחלת הסרטן. אלה תאים שמונעים מהגידולים הסרטניים להתפשט בגוף, משום שהם לא מתחלקים ולא מעבירים הלאה את ה”תקלה” המכונה – סרטן.

העניין הוא כזה, התאים האלה, באיזשהו שלב, צריכים להיעלם. הם עשו את שלהם, ועכשיו הם מסכנים אותנו במחלות אחרות. כשאנחנו צעירים, הגוף מסלק אותם לפני שהם גורמים נזק. אבל ככל שאנחנו מתבגרים,  הגוף מפסיק להיות מסוגל לסלק את התאים המתים מהר והם ימצטברים ועוצרים את ההתחדשות של תאים חדשים.

מה עשו? המציאו תרופה, שהיא מעין קוקטייל של תרופות, שמנקה את התאים המזדקנים שאין בהם צורך יותר.

המדענים האמריקנים במאויו קליניק הצליחו להראות שעכברים שקיבלו את הקוקטייל הזהת הצליחו לנקות את התאים המזדקנים שלהם מהר יותר וכתוצאה מכך –  חיו יותר זמן, חייהם הוארכו ב- % 35  יותר מעכברים שהזדקנו באופן טבעי.

אבל זה לא הכל, החיים יכולים להיות לא רק ארוכים יותר, אלא גם בריאים יותר

העכברים במעבדה האמריקנית לא רק חיו יותר זמן, הם חיו בבריאות טובה יותר יחסית לעכברים בגילם או לעכברים שמזדקנים באופן טבעי, אם תרצו. וזה העניין העיקרי שמדברים עליו כיום במדע ההזדקנות. חוקרים כבר לא מחפשים רק דרכים להאריך את חיינו, הם רוצים לתת לנו עוד זמן לחיות בצלילות ובבריאות טובה של אנשים צעירים.

כיום, כשחושבים על זיקנה, המחשבה לא מאוד מלבבת. כולם חוששים ממצב של תלות בבני המשפחה, איבוד זיכרון ויכולות קוגניטיביות ובעיקר חולשה וקשיים. כל זה ייעלם ככל שהמדע יתקרב להארכת חיי האדם.

אם אותן ההשפעות שחלו על העכברים במחקר הזה יחולו על בני האדם, אנשים יוכלו לחיות עוד עשרות שנים בבריאות טובה. ההגדרה של “קשיש” תשתנה. כיום אנחנו מכנים “קשיש” כל מי שעובר את גיל 70-75 בערך. זה משום שתוחלת החיים עומדת בממוצע על גיל 80-83 ואנשים בגיל הזה בדרך כלל מתים ממה שאנחנו מגדירים “מחלות זיקנה”. אבל אם תוחלת החיים תגיע לממוצע של 120 שנה – גילאים כמו 80 ויותר ייחשבו כמו שמחשיבים היום את בני ה-50 – אמצע החיים.

פרופ’ ג’יי אולשנסקי, המומחה הבינלאומי לזקנה אמר ל’סמאללה’: “גם אם נרפא את הסרטן ומחלות נוספות, זה רק יחשוף את הניצולים למחלות אחרות הקשורות בזקנה, לעומת זאת אם נטפל בתהליך ההזדקנות, נצליח לעשות את הדבר הגדול ביותר בבריאות הציבור ובהיסטוריה האנושית”

פרופ’ אולשנסקי הגיע לישראל לפני כשנתיים כדי להשתתף בכינוס של  האגודה הישראלית לגרונטולוגיה בגני התערוכה בתל אביב. בהרצאתו הוא הבהיר ליושבים באולם שהם עומדים למות ושהמדע לא יכול לשנות את זה. צפו בראיון בלעדי שנתן לסמאללה, בו הסביר את עמדתו.

קיראו גם:

הסוף להזדקנות? מדענים הצליחו “להחזיר השעון לאחור”

מדענים: “בעוד 10 שנים תהיה תרופה לאלצהיימר”

 

 

 

Share This:

כתיבת תגובה

Top