ליצמן על הזיהום בחיפה: “בכיכר השבת מזוהם יותר”

משרד הבריאות מפרסם היום נתונים שבידיו לגבי היקפי הגולגולת של תינוקות ומוכיח שבניגוד למחקר של אוניברסיטת חיפה, אין הבדל בין האזורים השונים בארץ. האם משמעות הדבר שהמשרד לא יפעל לסגירת המפעלים המזהמים במפרץ חיפה? לשכת ליצמן ל’סמאללה’: “אנו עדיין בוחנים את המחקר, אם הנתונים יימצאו נכונים, נסגור מפעלים, אם לא – לא”.  נשאלת כעת השאלה – אז למה לפרסם נתונים שסותרים את המחקר?

טבלת הנתונים שפירסם משרד הבריאות על הבדלי הקיפי הראש של תינוקות לפי ערים
טבלת הנתונים שפירסם משרד הבריאות על הבדלי הקיפי הראש של תינוקות לפי ערים

אחת הטענות העיקריות של שרי הממשלה – יעקב ליצמן ואבי גבאי בקשר לזיהום במפרץ חיפה, היא שהמחקר שנערך באוניברסיטת חיפה לא מוכר להם ואנשי המקצוע צריכים לבדוק אותו לעומק ולהחליט אם הממצאים נכונים או לא, כדי שיוכלו לקבל החלטה משכילה – אם לסגור את המפעלים המזהמים ובכך להוריד את התחלואה באזור, או להשאיר את המצב כפי שהוא.

בהחלט טיעון הגיוני וראוי. הבעיה היא שכעת לא ברור למה משרד הבריאות ממהר לפרסם נתונים שיש בידיו שמציגים כמעט את ההיפך ממה שטוענים החוקרים באוניברסיטת חיפה.

אותם ממצאים שלמעשה הציתו מחדש את העיסוק התקשורתי בזיהום במפרץ חיפה – שתינוקות שנולדים בחיפה והקריות נולדים עם היקף ראש קטן מהממוצע הארצי.

הנתונים שמציג היום (ד) משרד הבריאות מראים שלא כך הדבר. לפי הנתונים של משרד הבריאות אין הבדל ניכר בין גודל הגולגולת של ילודים באיזור חיפה ובין היקף הגולגולת של ילודים בשאר איזורי הארץ .

מה הוביל לשנוי בגישה ? 

שר הבריאות ליצמן לא רק מיהר לפרסם את הנתונים אלא גם הופיע בשידור חי בכנסת והשיב לדרישה שהועלתה במליאה להקמת וועדת חקירה לזיהום בחיפה  באחד המשפטים התמוהים ששמענו עד כה : ” בכיכר השבת מזוהם יותר מבחיפה “.

ליצמן הציג את הנתונים ואמר : “המחקרים מראים שממוצע גודל הראשים שווה בכל המקומות , אז אם אומרים לי שיש בחיפה שלושה ראשים קטנים יותר – כניראה שבאיזה מקום יש שלושה ראשים גדולים יותר ”

ח”כ יעל כהן פארן השיבה לו:” הדם של ילדי חיפה – על הידיים שלכם “.

מה גרם לשנוי בגישה הלוחמנית? שר הבריאות ליצמן (צילום: יח"צ)
מה גרם לשנוי בגישה הלוחמנית? שר הבריאות ליצמן (צילום: יח”צ)

אנחנו ב’סמאללה’ ניסינו להבין מה פשר פרסום הנתונים? והאם זה אומר שליצמן כבר החליט שלא לסגור מפעלים בחיפה? בלשכתו של ליצמן אמרו לנו כך: “עדיין לא התקבלה החלטה, משום שאנשי המשרד עדיין בוחנים את המחקר של אוניברסיטת חיפה”.

אבל הנתונים שפרסמתם סותרים את ממצאי המחקר, זה נראה כאילו אתם מכינים את השטח לירידה מהעץ שטיפסתם עליו

“זה לוקח זמן לבדוק לעומק את המחקר, הנתונים שפרסמנו הם הנתונים שבידינו, אנחנו עדיין לא בדקנו את הנתונים שיש במחקר”.

כזכור, המשימה הוטלה על הפרופסור איתמר גרוטו, ראש שרותי בריאות הציבור במשרד הבריאות והשר ליצמן אמר שמה שגרוטו יחליט – הוא יעשה. נמתין ונראה מה יקרה בחיפה.

 

 

Share This:

כתיבת תגובה

Top