הרפורמה בבריאות הנפש: “אין טיפול נפשי -אנשים מדורדרים לאבחון פסיכיאטרי”

הרפורמה בבריאות הנפש יצאה לדרך ולפי הרעיון הכללי שלה, כל אחד יכול לגשת לקופת החולים שלו ולקבל הפניה לטיפול נפשי במימון המדינה. הרעיון הוא יפה מאוד אבל בפועל, צצות בעיות. וועדת המשנה של וועדת העבודה הרווחה והבריאות של הכנסת התכנסה הבוקר (ד) כדי לדון בבעיה העיקרית שנובעת מהרפורמה – רוב הישראלים אינם  לא סובלים ממחלות נפש אבל זקוקים לטיפול נפשי, ודווקא הם – לא מקבלים מענה. התוצאה? סיר לחץ

"אנשים חוששים לקבל טיפול בגלל החשש מקבלת אבחנה פסיכיאטרית" (shutterstock)
“אנשים חוששים לקבל טיפול בגלל החשש מקבלת אבחנה פסיכיאטרית” (shutterstock)

הרפורמה בבריאות הנפש היא מקרה קלאסי של מריחת זמן בדיונים אינסופיים בכנסת אם לעשות אותה או לא ולבסוף כשעושים אותה משאירים את העיקר בחוץ.

שר הבריאות ליצמן, החליט כבר בקדנציה הקודמת שלו כסגן שר הבריאות, להוציא אל הפועל את הרפורמה שנדונה במשך 20 שנה בוועדות שונות.

הוא הודה כבר ב-2009 שהוא לא מרוצה לגמרי מהרעיון של העברת האחריות הביטוחית על בריאות הנפש שלנו לקופות החולים, משום שהוא חושש שהן לא יוכלו להתמודד עם הכל, אבל מכיוון שהגיע הזמן להפסיק לדבר ולהתחיל להזיז עניינים, הרפורמה הזאת היא הרע במיעוטו.

ההחלטה להעביר לקופות החולים את הטיפול בבריאות הנפש היתה נכונה. היה צורך במתן טיפול להרבה מאוד אנשים שלא קיבלו טיפול עד הרפורמה. נכון להיום כבר יש עשרות אלפי מטופלים חדשים בכל אחת מארבע קופות החולים וזאת הצלחה אדירה, אבל הדיון שהתקיים היום (ד) בוועדת המשנה של וועדת העבודה הרווחה והבריאות של הכנסת הציג את הבעייתיות האיומה של הרפורמה הזאת.

הדיון חשף את גודל הבעיה, וועדת העבודה הרווחה והבריאות של הכנסת (צילום: רן בצלאל)
הדיון חשף את גודל הבעיה, וועדת העבודה הרווחה והבריאות של הכנסת (צילום: רן בצלאל)

מה זה “קוד Z” ואיך הוא משפיע על החיים של כולנו?

בדיון השתתפו אנשי מקצוע מכל התחומים של בריאות הנפש. כולם בירכו על הרפורמה אבל גם תקפו אותה באותה הזדמנות. מטרת הרפורמה היתה להגדיל את מספר המטופלים בבריאות הנפש ולאפשר לכל אחד, בעיקר לאוכלוסיות מוחלשות, לקבל טיפול נפשי בלי להוציא הרבה כסף מהכיס.

אבל אז הועלתה הבעיה האמיתית. הרפורמה, כך מתברר, לא כוללת בתוכה את  הקוד המכונה בפי אנשי המקצוע – “קוד Z”

קוד Z מתייחס למקרים הרבים כל כך של אנשים שאינם חולים במחלת נפש ואין להם אבחנה פסיכיאטרית, אבל הם חווים מצב חיים חד פעמי שמשפיע עליהם נפשית והם זקוקים לטיפול פסיכולוגי.

כך קורה שגירושים, או תקופות אבל ודיכאון קל לאחר הלידה, הופכים למקרים לא מטופלים, משום שאין להם אבחנה פסיכיאטרית. בפועל, הקופות לא מפנות לטיפול נפשי במימון המדינה את מי שהכי זקוקים לכך.

אנשים מסתובבים עם כל התחושות הנוראיות הללו והמצב הזה מביא אותם בסופו של דבר למחלה פסיכיאטרית כזו או אחרת, כזו שכן מטפלים בה בקופות החולים.

נוצר מצב שדווקא מדינת ישראל, שאזרחיה מתמודדים עם מצבי לחץ וחרדה גדולים בהרבה משל האדם המערבי הממוצע, אינם מקבלים טיפול נפשי. אחר כך לא מבינים למה האלימות גוברת וחוסר הסובלנות לאחר מתעצם למימדים מפלצתיים.

נציג הסתדרות הפסיכולוגים  אמר בוועדה: “מזדהה עם מטרות הרפורמה , המטרה להגדיל את כמות האנשים שמקבלים טיפול נפשי היא מטרה ראויה. אין סתירה בין הויכוח על הזכאות לטיפול..אנחנו פה כדי לדון על מה קורה עם מי שלא זכאי לטיפול. למרות שאנחנו תומכים ברפורמה, תמיד התרענו מאי הכנסת הקוד Z”

“אני חושב שלגרום לציבור להתרגל לא להיבהל מזה שיש לו אבחנה שיש לו סימפטומים של דיכאון וחרדה, אבל אנשים שלא מגיעים לטיפול בגלל שהם לא רוצים לקבל אבחנה, בגלל שהם חוששים מההשלכות של זה אחר כך בצה”ל וכו, הם פשוט לא מגיעים לטיפול.

אנחנו מבקשים שכדי שיהיה לנו נושג על היקף התופעה, שמשרד הבריאות יורה לקופות לתעד את כל האנשים שבסופו של דבר לא קיבלו את האבחנה ולכן לא קיבלו טיפול, כדי שנדע מה המימדים של התופעה”.

חנה שטרום, המייצגת כבר שנם את הפסיכולוגים שמתנגדים לרפורמה, הביעה חשש מפני התדמית של האבחון הפסיכיאטרי בציבור “אני מבקשת מכולם לא לעשות דמוניזציה של אבחנות פסיכיאטריות. בואו נעשה מאמץ ציבורי כדי שאנשים לא יבהלו מזה, אבל אי אפשר שבינתיים אנשים יירתעו לקבל טיפול נפשי כי הם פוחדים מאבחנה”

“שיקרו לנו בדיונים על הרפורמה”

ח”כ מיכל בירן (המחנה הציוני), אמרה בדיון: “אנחנו כבר שנים שומעים משר הבריאות ליצמן שהרפורמה תטפל בכולם, אמרו לנו שיהיה קוד Z ברפורמה, אז מה? שיקרו לנו כל הזמן הזה?”

ח”כ נורית קורן (ליכוד), יו”ר וועדת המשנה סיכמה את הדיון ואמרה “יצאתי מבולבלת מאוד מהדיון הזה. אני מבקשת: נתונים על אנשים שפנו לקבלת טיפול ולא קיבלו מקופות החולים, 

אני מבקשת נתונים על ילדים שלא קיבלו טיפולים. גם אם יש עניין של סודיות ואבחנות לדיון הבא. מה תכנית העבודה ל2016? אנחנ מבקשים ממשרד הבריאות הבהרה לגבי קוד Z ואם זה לא מצריך תוספת תקציבית, איך מכניסים את זה?”

ועד שמשרד הבריאות יענה, הרבה מאוד אנשים שזקוקים בדחיפות לטיפול לא יקבלו אותו, כי אין להם כסף ומשום שהם חוששים להיות מאובחנים פסיכיאטרית.

 

 

 

Share This:

כתיבת תגובה

Top