לניאדו: בית חולים לדתיים בלבד?

האם כשבית חולים בישראל, פרטי ככל שיהיה, מגדיר עצמו דתי – זה מחייב גם את מטופליו? 100 אלף מטופלים בביה”ח לניאדו מידי שנה, לא כולם חובשי כיפות. ובכל זאת, כולם, בלי יוצא מן הכלל, נדרשים לכבות את הסלולרי בבית החולים בשבת. פוסט שעלה לפייסבוק קורא לציבור החילוני לא לקבל את המציאות הזאת: “המיסים החילוניים שלנו מממנים את זה”. גורמים בביה”ח לניאדו: “ביה”ח מתקיים מכספי תרומות בלבד ולא ממיסים”. 

בית החולים לניאדו הוא ללא ספק “עוף זר” בנוף המוכר של מערכת הבריאות בישראל. מצד אחד, לא מדובר בבית חולים פרטי, הוא ציבורי לכל דבר, יש בו מחלקות יולדות, טיפול נמרץ, חדר מיון והוא מפוקח בידי משרד הבריאות. מצד שני, הוא לא קשור למדינת ישראל בכל דרישה תקציבית. הכל ממומן שם מתרומות. זאת הסיבה שהצוותים הרפואיים לו לא שובתים אף פעם, גם בשביתת הרופאים הגדולה ב-2011 ובשביתת האחיות ב- 2012, בית החולים לניאדו היה היחיד שהמשיך לעבוד כרגיל.

ביה"ח לניאדו בנתניה, רק אם אתם שומרים שבת (צילום: יח"צ)
ביה”ח לניאדו בנתניה, רק אם אתם שומרים שבת (צילום: יח”צ)

לניאדו הוא בית החולים היחיד בארץ שהוקם לצורך קידוש השם. לטפל בחולים, כדי שיידעו כולם שיש מי שדואג להם שם למעלה.

באתר המרכז הרפואי כתוב שהוא “נוסד בידי  האדמו”ר מקלויזנבורג – הרב יקותיאל יהודה הלברשטם ז”ל, אשר איבד אישה, 11 ילדים ובני משפחה רבים בשואה.  הוא נשאר בודד, מתמודד לבדו עם הסבל הבלתי נתפס של אותה  תקופה. הרבה ניסים וסיפורים מדהימים מסופרים על דרכו של הרבי בשואה.

“אני זוכר שירו בי ביד”, סיפר האדמו”ר מקלויזנבורג,”פחדתי ללכת למרפאה שהחזיקו הנאצים על אף שגם שם היו רופאים. ידעתי שאם אכנס לשם לא אצא חי לעולם. כשירו בי ונפצעתי, מה עשיתי? למרות הפחד מהנאצים, ניגשתי לעץ, קטפתי עלה והידקתי אותו בחוזקה על הפצע כדי שיעצור את הדם. אח”כ קטפתי ענף וקשרתי אותו מסביב לפצע כדי שהעלה יחזיק מעמד. השם עזר, תוך 3 ימים הבראתי. אז קיבלתי על עצמי שאם ה’ ייתן לי חיים ואבריא, שהרי נראיתי אז כמו מוזלמן, ואצא מכאן מהרשעים הללו, אבנה בית חולים שיהיה מיוסד על כך שהרופאים והאחיות יאמינו שיש אלוקים בעולם, וידעו שכשניגשים לרפא חולה, עושים את המצווה הגדולה ביותר בתורה.”

"בית החולים הוא מוסד דתי" שלט המורה לכבות טלפונים בשבת בביה"ח לניאדו (צילום: מתוך דף הפייסבוק של ג'ו גוטמן)
“בית החולים הוא מוסד דתי” שלט המורה לכבות טלפונים בשבת בביה”ח לניאדו (צילום: מתוך דף הפייסבוק של ג’ו גוטמן)

המיסים החילונים מממנים?

אז המטרה בהחלט נעלה, אבל מדובר בבית חולים שמשרת יותר מרבע מיליון אזרחים בנתניה רבתי. לא כולם יהודים או דתיים ובכל זאת, בית החולים מגדיר עצמו ככזה שמושתת על יסודות ההלכה היהודית ודורש ממטופליו לכבד את חוקי הדת. ג’ו גוטמן שהיה שם חשב שזה מקומם. הוא צילם שלט האוסר לדבר בטלפון בשבת בבית החולים, העלה אותו לפייסבוק וביקש “לעורר” את הגולשים כך שלא יקבלו את התופעה כמובנת מאליה. כך כתב ג’ו בעמוד הפייסבוק שלו:

“הידעתם:

בעיר נתניה אין בית חולים. כלומר יש את לניאדו, אבל הוא רק לדתיים. כלומר גם חילוניים יכולים להתאשפז פה אבל תחת חוקי השריעה.
אי אפשר להשתמש בטלפון בשבת, אי אפשר להכנס לחניון בשבת, אי אפשר לקנות פחית ממכונת האוטומט בשבת.
נשיא בית החולים הוא רב, ובויקיפדיה כתוב שבית החולים מנוהל על פי חוקי ההלכה. והמיסים החילוניים שלנו מממנים את זה.
אם היינו באיראן לפחות האוכל היה טעים. אם זה בסדר, אל תשתפו

אם גם לכם זה מפריע אז תציפו כי לקחו לנו את המדינה וצריך לעמוד על חופש בחירה בעניין הזה.
הכפייה הדתית הזאת לא יכולה להמשיך לעבור מתחת לרדאר.
תתעוררו!!!! שתפו”

עכשיו נשאלת השאלה, האם המיסים שלנו אכן מממנים את בית החולים לניאדו? או שאם הוא בית חולים ציבורי שממומן באופן פרטי מתורמים שהקימו אותו כמוסד דתי לכל דבר, אנחנו מחוייבים לכבד את הלכות המקום?

ג’ו גוטמן, שהעלה את הפוסט לפייסבוק, אומר בשיחה עם ‘סמאללה’ “לא מדובר בבקשה לכבד את המקום, אלא בכפייה של ממש. אני הסתובבתי בבית החולים עם טלפון נייד בשבת, ניגש אלי מאבטח ואמר לי להכניס את הטלפון לכיס ולהחביא אותו. אנשי הצוות שם רובם נראים דתיים, למרות שלא כולם דתיים, אבל מכריחים אותם. וחוץ מזה שמדינת ישראל כן הוציאה מהכיס שלה כסף ומימנה את בתי החולים הפרטיים הללו, הדסה, שערי צדק ולניאדו”

בבית החולים לניאדו סירבו להגיב לדברים, אבל גורמים בלניאדו אמרו ל’סמאללה’: “המרכז הרפואי לניאדו אינו מתקיים ממיסי האזרחים, אלא מתרומות בלבד. זה מוסד בבעלות פרטית ללא מטרות רווח וכפי שאנשים מכבדים כל מוסד דתי שהם נכנסים אליו, בין אם הוא נוצרי, מוסלמי או בודהיסטי, ראוי שיכבדו גם מוסד דתי יהודי כמרכז הרפואי לניאדו”

 

 

Share This:

6 thoughts on “לניאדו: בית חולים לדתיים בלבד?

 1. ומה לגבי זה שאין טלויזיות?
  חולים מבוגרים שנאלצים לשכב במיטה ימים רבים, במקרים מסוימים לא יודעים קרוא וכתוב, פשוט נאלצים לבהות בקיר.
  מה הבעיה להתרים טלויזיה אישית צמודה למיטה כמו בכל בי”ח נורמלי ? הרי המסך הוא אישי ולא חשוף לכל מי שמסתובב בחדר.

  ומה לגבי זה שעובדים חילוניים בביה”ח חייבים לחבוש כיפה ? זה לא קשור לכבוד למקום זוהי כפייה דתית !!!

 2. אני אשמח ללדת בלניאדו
  ואני אשמח שלא יהיו שם טלויזיות…
  ולמי שיש בעיה שילך לבית חולים אחר…

 3. רוב מוחלט של בתי החולים הם חילונים. כשיש בית חולים דתי אחד גם בזה עיניכם צרה. חוצפה וגאווה

  1. ליוסף: רוב מוחלט של בתי החולים חושבים שמנהגיהם הדתיים או החילוניים של המאושפזים והמבקרים הם עניינם הפרטי, ואינם מתערבים בהם. אין אף בית חולים שמכריח את מבקריו לנהוג כחילונים, ואסור גם שיהיה אף בית חולים שמחייב את מבקריו ומאושפזיו להתנהג כדתיים. החוצפה והגאווה פה היא של לניאדו, שבאופן מחוצף אומר למבקריו לנהוג אחרת מכפי שהם רגילים, מה שאף בית חולים אחר לא אומר למבקריו הדתיים.

 4. ילדתי בלניאדו.היחס שם היה מקסים.נהנתי מכל רגע.מודה!!נס שאין שם טלויזיה.לא היתי רוצה שמישי בחדר אחרי לידה תפריע לי לנוח…מי שיש לו בעיה שיביא נייד או טבלט ויכבד.ביח זה לא מקום בילוי.זה מקום מנוחה והתאוששות…!!!

 5. לגבי זה שאין טלויזי’ה-לכל אדם כיום יש פלאפון עם סרטים,וכו’,אם כ”כ משעמם לה-שתצפה בזה!!!!לא חיב טלויזיה המפריעה לכלל הציבור,מי שלא נאה לו-שלא יכפה כפי’ה חילונית פאנאטית וגסהבמדינה יהודית ודמוקרטית!!1לכו לשיבא ובילינסון,יש שם טלויזיות!1רפואת הגוף והנפש

כתיבת תגובה

Top