בזכות השיתופים שלכם: אנשים מוכנים לתרום כליה

בשבוע שעבר פרסמנו כאן את הסיפור של אביחי חלמיש, אב טרי לתאומים שזקוק להשתלת כליה. אשתו, אלין פרסמה קריאה לעזרה בפייסבוק ואנחנו פרסמנו אותה כאן ב’סמאללה’. מ-22 לייקים, הפך הסיפור לויראלי. יותר מ- 3,100 שיתפו את הכתבה בפייסבוק. 3 אנשים טובים פנו אלינו עם רצון אמיתי לתרום לאביחי כליה. לצערנו, שלושתם לא מתאימים. אבל זה הזמן להמשיך ולשתף, כדי למצוא לאביחי תורם

אלין ואביחי חלמיש, הורים גאים ומקווים לטוב (צילום: מתוך דף הפייסבוק של אלין)
אלין ואביחי חלמיש, הורים גאים ומקווים לטוב (צילום: מתוך דף הפייסבוק של אלין)

בשבוע שעבר מצאנו בפייסבוק פוסט מאוד מרגש של אלין חלמיש מערד, פוסט כל כך חשוב, שמשום מה – לא הצליח להיחשף ליותר מ-22 אנשים. היחידה ששיתפה את הפוסט הזה היתה זמירה, אימו של אביחי, בתקווה שהוא יגיע לעיניו של תורם פוטנציאלי.

כשהעלנו את הכתבה על אביחי לאתר ‘סמאללה’ קרה דבר מדהים. אנשים שיתפו ושיתפו את הכתבה, הם ממשיכים לשתף אותה גם עכשיו, הרבה אחרי שהיא כבר לא בדף הראשי אצלינו בסמאללה. בינתיים נספרו 3,100 שיתופים.

את ההלם האמיתי קיבלנו כבר בבוקר שאחרי פרסום הכתבה. פתאום הופיעה לנו במייל תגובה  מחנן כהן שמוכן בחפץ לב לתרום כליה לאביחי. נרגשים, פנינו למשפחה ולמרכז הלאומי להשתלות כדי שיחלו לבדוק התאמה בין אביחי לחנן. המשפחה הנואשת קיבלה פתאום אור בקצה המנהרה, תקווה. זאת הפעם הראשונה שגם הם וגם אנחנו הבנו שהרשתות החברתיות הן כלי אדיר לעשיית הטוב. במקום לשבת בהמתנה נצחית בתור להשתלת כליה, פשוט “לשלוח לחמך” על פני הפייסבוק ולקוות לטוב. הטוב בסופו של דבר יגיע.

אלין אמרה היום ל’סמאללה’ : “היו הרבה פניות אבל עוד מוקדם לדעת מי מתאים ומי מוכן ללכת עם העניין עד הסוף. בגלל שלאביחי יש נוגדנים גבוהים אנחנו צריכים כמה שיותר תורמים פוטנציאלים כדי שיעלה הסיכוי למצוא אחד שיתאים לו”.

אנשים טובים באמצע הדרך

למרבה הצער, מסיבות אישיות, התרומה מחנן לא תצא בסופו של דבר אל הפועל, אבל התקווה לא נגוזה, משום שאז הופיעה מגיבה נוספת באתר, שולמית אללוף שמה. גם היא אמרה שתתרום כליה בשמחה.

“אם אני יכולה לעזור לבן אדם – באהבה”, שולמית אללוף (צילום: מתוך דף הפייסבוק של אללוף)

הבעיה היא שסוג הדם של שולמית הוא B ואביחי צריך תרומה מתורם או תורמת בעלי סוג דם 0+ גם חברתה של שולמית הביעה רצון לתרום, אבל גם סוג הדם שלה לא התאים.

מה עושים? ממשיכים לחפש. ממשיכים לשתף את הסיפור של אלין ואביחי כדי שמישהו בעל סוג דם 0+ יקרא את זה ויסכים לתרום לו כליה. ובינתיים, אנחנו נברר במרכז הלאומי להשתלות מי כן מתאים לכליה של שולמית.

כל הכבוד לך שולמית, איך קיבלת החלטה כזאת גדולה? לתרום כליה למישהו שאת לא מכירה?

“למה לא? באהבה, אני בשמחה אתרום כליה למי שזקוק, תראי אני הייתי אמורה לתרום כליה למישהי אחרת שגם את הסיפור שלה קראתי בפייסבוק. ראיתי פוסט בפייס והפוסט הזה ממש ריגש אותי ופניתי אליה.

היא כבר במשך הרבה מאוד שנים עברה טיפולי דיאליזה והיא כתבה בפוסט שכבר ממש נמאס לה ושהיא רוצה לחיות חיים נורמליים, זה ממש נגע בי, התקשרתי אליה, הפכנו לחברות מאוד מאוד טובות. אמרתי לה שבאהבה אעשה את זה, אבל לצערי הרב, לא התאמתי לה.

אני אומרת, עם כליה אחת אפשר לחיות, היתה לי שכנה שגם היא היתה מטופלת בדיאליזה, הייתי מלווה אותה לטיפולים, ראיתי מה היא עברה וכמה זה קשה ויש דברים שממש מרגשים אותי, אז אם אני יכולה לעזור לבן אדם – באהבה. קראתי את הסיפור של אביחי, הוא אבא לילדים קטנים, גם אני אמא לילדים וזה ריגש אותי”.

Share This:

One thought on “בזכות השיתופים שלכם: אנשים מוכנים לתרום כליה

כתיבת תגובה

Top