הזיהום בחיפה: ליצמן נפגש עם גבאי – “נסגור מפעלים”

בעקבות חשיפת המחקר הקושר בין תחלואה מוגברת בסרטן ובין הזיהום באיזור חיפה, נפגשו היום (ב) שר הבריאות יעקב ליצמן והשר להגנת הסביבה אבי גבאי, כדי להחליט מה לעשות בעניין. “אם ממצאי המחקר נכונים נפעל לסגירת המפעלים במפרץ חיפה”.

מפרץ חיפה המזוהם (צילום: מתוך 'ויקיפדיה')
מפרץ חיפה המזוהם (צילום: מתוך ‘ויקיפדיה’)

אחרי הסערה שעורר המחקר שפורסם אתמול (א) בחדשות 2 , סערה שחזרה לכותרות בעניין הקשר שבין תחלואה בסרטן והזיהום מהמפעלים במפרץ חיפה, הגיעה גם ההתייחסות של שר הבריאות יעקב ליצמן לנושא כשהביע דאגה מהנתונים שהוצגו, בעיקר מן ההשפעה של הזיהום על תינוקות הנולדים באזור.

השר ליצמן נפגש אחר הצהריים (ב) עם השר להגנת הסביבה ושניהם ניסו לגבש עמדה משותפת לטיפול בסוגיית הזיהום במפרץ.

בתום הפגישה בין השניים, יצא גבאי ישר לראיון במהדורת החדשות של ערוץ 2 והודיע כי הוחלט לבחון לעומק את המחקר של אוניברסיטת חיפה ואם הממצאים יוכחו כנכונים – “נעשה הכל כדי להפחית מיידית את הזיהום, כולל סגירת מפעלים”, אמר.

אפשר לעשות הרבה למען הבריאות בישראל. אפשר להגדיל את מכסת הרופאים והאחיות, לעשות טיפולי שיניים בחינם לילדים וקשישים, להוסיף תקציבים, להביא מכשירי MRI חדשים ולבנות חדרי מיון ממוגנים, אבל מה כל זה שווה אם איש לא עושה דבר כבר שנים בנוגע לזיהום המתמשך במפרץ חיפה? זיהום שעל אף זעקות התושבים נמשך באין מפריע ורק כעת, מגיעים המחקרים המוכיחים חד משמעית שתחלואת הסרטן באזור חיפה היא הגבוהה ביותר בגלל זיהום האויר.

אמש פורסם מחקר המגלה שקריית חיים וקריית ביאליק, דרום מזרח קריית טבעון ורכס הכרמל, בצד שפונה לאזור התעשייה הם איזורים שבהם תחלואת סרטן הריאות וסרטן הלימפומה גבוהה עד פי 5 מהממוצע הארצי.

החוקרים בדקו את כיווני הרוחות והם סבורים כי חומרים אורגניים נדיפים הנישאים מארובות המפעלים אל אותם יישובים אחראים לתחלואה החריגה. המחקר מבוצע על-ידי קבוצה של 20 חוקרים בהובלת נציגי משרד הבריאות והמשרד להגנת הסביבה.

נתון שהדאיג במיוחד הוא ההשפעה של הזיהום על תינוקות שנולדים באזור. כך נולדו שם תינוקות בעלי היקפי ראש נמוכים ב-20 עד 30 אחוזים מהממוצע הארצי.

שר הבריאות ליצמן התייחס לממצאים הללו בכינוס של בכירי מערכת הבריאות בתל אביב ואמר כי “נתוני המחקר שפורסמו על מפרץ חיפה מדאיגים, אם אכן הם נכונים. עדיין לא קיבלנו את פרטי המחקר. קבעתי ישיבה להיום של צוותי משרד הבריאות יחד עם המשרד להגנת הסביבה, בראשות השר גבאי ואנוכי, כדי לדון בפרטים ובהשלכות של המחקר על בריאות תושבי חיפה והסביבה”.

Share This:

כתיבת תגובה

Top