בגלל העומסים: משרד הבריאות הנחה את ביה”ח לדחות ניתוחים

העומסים בבתי החולים הופכים כבר לעניין שבשגרה, בעיקר בחורף. צוותים רפואיים עובדים בתת-תקינה ומי שמגיע לחדר המיון מרגיש על בשרו את ההמתנה בתורים שלא נגמרים לקבלת טיפול. משרד הבריאות הנחה היום (ב) את בתי החולים במרכז הארץ להפסיק את כל הניתוחים האלקטיביים ולעסוק רק בפעילות דחופה, עד לירידת העומסים. מערכת הבריאות 2016 – ברוכים הבאים לתחתית

פראמדיקם של מד"א ממתינים בתור עם חולים על אלונקות. חדר המיון העמוס של אסף הרופא (ארכיון)
פראמדיקם של מד”א ממתינים בתור עם חולים על אלונקות. חדר המיון העמוס של אסף הרופא (ארכיון)

רק היום (ב) הודיע מנכ”ל משרד הבריאות משה בר סימן טוב שמערכת הבריאות מתקרבת לנקודת האל-חזור שלה, נקודה שממנה והלאה היא כבר תחדל מלתפקד, והנה עושה רושם שהנקודה הזאת כבר כאן.

אין כבר צורך בשביתות של רופאים או אחיות. משרד הבריאות בעצמו עוצר את הפעילות בבתי החולים ודוחה אותה עד להודעה חדשה. כך נראית מערכת בריאות ציבורית בפרפורי הגסיסה שלה.

ומי שחושב שזה מעין “הקש האחרון” צפוי להתבדות. זוהי פרוצדורה רגילה. נוהל מערכתי שבו נוהגים כשבתי החולים לא עומדים בעומס. בשלב הראשון מעבירים חולים מאחד לשני כמו במשחק פינג פונג של מד”א, ולאחר מכן מגיעה העצירה.

אין ניתוחים אלקטיביים, כלומר כל מי שהמתין לניתוח להחלפת ירך או טיפול בשבר כלשהו למשל, אם זה לא עניין דחוף, מציל חיים – זה לא יקרה היום וספק אם יקרה השבוע בכלל.

מה המשמעות של זה מבחינת החולים?

יש חולים שנמצאים בצום כבר מאתמול, ובתוך ההמולה, כלל לא בטוח שיש מי שמעדכן אותם בבית החולים שהם יכולים לאכול. אבל זה שטויות, לא נורא, אז יהיו קצת חולים רעבים, זה לא חדש. גם ככה האוכל טעון שיפור.

הבעיה האמיתית היא עם חוסר הוודאות לגבי חולים שמפסיקים ליטול את מדללי הדם שלהם לטובת הניתוח שהם אמורים לעבור. מה יהיה איתם? כל יום שעובר בלי מדללי דם, הוא יום נוסף של סכנת חיים. רולטה רוסית של ממש. משום שחולים כאלה, בכל רגע נתון עלולים לחטוף שבץ מוחי.

המערכת פיתחה עמידות לצעדים רגילים לטיפול בעומסים שלה. מיון חולים בהדסה (צילום: כרמית ראובן בצלאל)
המערכת פיתחה עמידות לצעדים רגילים לטיפול בעומסים שלה. מיון חולים בהדסה (צילום: כרמית ראובן בצלאל)

הדם שלהם, שלא לחינם מדללים אותו בימים כתיקונם, עלול להיקרש וקריש דם כזה עלול להגיע למוח ולסיים את הסיפור מבחינתם.

מה המשמעות מבחינתנו, אזרחי המדינה?

גם אם אתם בריאים לגמרי ואף על פי שמדובר בנוהל שגרתי של משרד הבריאות, מדובר בנוהל שלא הופעל כבר שנים. זה לא שמערכת הבריאות תפקדה בלי השבתות עד עכשיו, הרי כל מאבק מקצועי של גילדה כזו או אחרת השבית את מערך הניתוחים האלקטיביים מידי פעם בפעם. מספיק שמישהו יקלל אח בחדר המיון, או יכה רופא ואחות בחדר הטראומה בשביל שבית החולים ישבות לשעתיים.

אז מה ההבדל, אתם שואלים? ההבדל הוא שהגענו לנקודה שלא היינו בה קודם. נקודה שבה משרד הבריאות הוא שמעכב את הניתוחים, משום שכל השיטות הרגילות להתמודדות עם העומס – הפסיקו לעבוד. המערכת פיתחה עמידות לצעדים שיגרתיים לטיפול בעומסים שלה ועכשיו היא מפרפרת.

אחת ה”אנטיביוטיקות” שמפתחים בלשכת שר הבריאות ליצמן למצב הזה, שהוא בעצמו הגדיר אותו היום “בושה למדינת ישראל”, היא הכנסתם לחדרי המיון של פראמדיקים בתפקיד חדש – עוזר רופא. אלא שלא רק שהמהלך הזה גורר התנגדויות מצד גורמים רבים במערכת הבריאות שחוששים לעתיד הגילדה המקצועית שלהם כמו רופאים ואחיות, זה גם מהלך שהפראמדיקים בעצמם אומרים שלא יעבוד וכבר עכשיו הם מגלים ל’סמאללה’ מנהלי חדרי המון הודיעו לנו שלא ישתפו פעולה עם עוזרי הרופא”.

טיפול השורש שמגיע עכשיו מגיע באיחור. ייתכן שצריך לנקוט צעדים חריגים יותר. לחשוב מחוץ לקופסא, כמו לאשפז חלק מהחולים בבתיהם, להסיר חסמים ביורוקרטיים העומדים לפני רופאים המבקשים לעשות עלייה מחוץ לארץ ולשפר את תנאי הרופאים הישראלים,  כך שלא יברחו לשם.

קיראו גם:

אסף הרופא: סיוט בחדר המיון הקורס

5 שנים להסכם הרופאים: איפה המתמחים ששבתו?

מסדרון? עדיף להתאשפז בבית

במקום מסדרון: אשפזו בבית / נחום גיטמן

העומס בבתי החולים: רק 26 מיטות נוספו בשנה החולפת

העומסים בביה”ח: בכיר בשיבא “התקנים שיוסיפו – טיפה בים”

עוזר רופא? ארגון הפראמדיקים: “לא בלי לדבר איתנו”

 

 

 

Share This:

כתיבת תגובה

Top