פריצת דרך: מדענים הבינו איך נגרמת סכיזופרניה

מדענים הצליחו לראשונה לבודד ולזהות תהליך מולקולרי במוח שמעורר סכיזופרניה. על פי מומחים לבריאות הנפש “מדובר במחקר המשמעותי ביותר שנעשה עד היום על ההפרעה הנפשית”. החוקרים אומרים שהגילוי של המסלול הגנטי החדש הזה, ככל הנראה יגלה לנו בהמשך מה משתבש במוחו של אדם צעיר שמאובחן כסובל מסכיזופרניה.

סכיזופרניה, הפרעה כואבת ומיסתורית  (shutterstock)
סכיזופרניה, הפרעה כואבת ומיסתורית (shutterstock)

המחקר שפורסם בכתב העת הרפואי Natur, מציין קו פרשת מים בכל הקשור להבנת הסכיזופרניה, עם פוטנציאל לגילוי מוקדם וטיפולים חדשים שהיו בלתי מתקבלים על הדעת רק לפני שנה.

כך על פי סטיבן היימן, מנהל מרכז סטנלי למחקר פסיכיאטרי במכון ברוד ב- MIT האמריקני. היימן, לשעבר מנהל המכון הלאומי האמריקני לבריאות הנפש, קורא לזה “המחקר המשמעותי ביותר על סכיזופרניה אי פעם”.

“אני מיושן, קמצן וספקן”, הוא אמר לוושינגטון פוסט “אבל אני כמעט מסוחרר מהממצאים האלה”.

האם ייתכן שסכיזופרניה היא בכלל לא מחלת נפש, אלא מחלת מוח?

זה קצת מסובך אבל ננסה להסביר – החוקרים (בעיקר מהמכון, מבית הספר לרפואה של אוניברסיטת הרווארד ומבית החולים לילדים בבוסטון) מצאו כי הסיכון ללקות בסכיזופרניה גדל באופן דרמטי אם מקבלים מההורים בירושה גרסאות מסויימות של  גן המוגדר “חיוני לגיזום הסינפטי”.

מה זה “גיזום סינפטי” אתם שואלים? זאת למעשה ירידה בריאה בכמות הקשרים בין התאים במוח, המתרחשת בגיל ההתבגרות, באמצעותה המוח “ניפטר” מקשרים שכבר אין בהם צורך ורק מפריעים לו לתפקד כרגיל.

בקרב חולים עם סכיזופרניה, וריאציה מסויימת בעמדה אחת ברצף ה- DNA מסמנת סינפסות רבות מדי להסרה בתהליך הגיזום והתהליך הזה יוצא מכלל שליטה. התוצאה היא אובדן חריג של חומר אפור.

מה זה “חומר אפור” אתם שואלים? זה בעצם החומר שממנו עשוייה “חברת השליחויות” של המוח, תפקידו להיות קצין הקשר, אם תרצו, של המוח. במילים אחרות, יש כאן תהליך בריא של שליטה ואיזון הקשרים במוח והתהליך הזה משתבש אצל מי שחולה בסכיזופרניה.

איך זה לחיות עם סכיזופרניה? נסו לשמוע טלוויזיה אחת מבין 100 שדלוקות לכם בראש

והתוצאה? הנה סרטון (של הברית הלאומית בארצות הברית לקידום טיפול במחלות נפשיות ) שמסביר מה חווה מי שסובל מהמחלה:

“דמיינו לעצמכם” אומר הסרטון, “שאתם יושבים בחדר, מוקפים ב-100 טלוויזיות, כל אחת מהן מכוונת לערוץ אחר והווליום בכל אחת מהן הוא הכי גבוה שיש. עכשיו נסו להתרכז באחת מהטלוויזיות, נסו את זה רק לשנייה. עכשיו, נסו לדמיין כזה רעש בתוך הראש שלכם. כל דקה בכל בכל שעה מהיום שלכם, כל יום – ברוכים הבאים למציאות שעימה מתמודדים 2.4 מיליון אמריקנים חולי סכיזופרניה”.

אריק לנדר, בכיר החוקרים מבית הספר לרפואה של אוניברסיטת הארווארד ובית החולים לילדים של בוסטון, מאמין שהמחקר מהווה פריצת דרך מדהימה. “זה כמו לקחת מעין קופסא שחורה לנו להציץ פנימה בפעם הראשונה. וזה תוצאה מדהימה,” הוא אמר.

 קיראו גם:

שעון ביולוגי? צאצאים לגברים מבוגרים בסיכון לאוטיזם וסכיזופרניה

טיפול לאוטיזם? קופים בעלי “התנהגות אוטיסטית” בשרות המדע

Share This:

כתיבת תגובה

Top