טיפול לאוטיזם? קופים בעלי “התנהגות אוטיסטית” בשרות המדע

מדענים סיניים הינדסו גנטית קופים כדי שיפגינו התנהגויות המכונות “התנהגויות אוטיסטיות”, בתקווה שהדמיון שלהם לבני האדם יניב  תשובות לגבי אוטיזם

המדענים גילו כי הקופים מציגים “התנהגויות דומות מאוד לאלה הנקשרות באוטיסטים אנושיים כמו התנהגויות חוזרות ונשנות, חרדה מוגברת, והכי חשוב, פגמים באינטראקציות חברתיות”,  כך אמר לפני מספר ימים זילונג צ’יו, החוקר הראשי במכון למדעי המוח, באקדמיה הסינית למדעים בשנחאי.

צפו: בסרטון הוידאו מהמחקר הסיני, המציג שני קופים – אחד בעל התנהגות אוטיסטית והשני לא. (מתוך: הטלגרף הבריטי)

אחרי שהצליחו לגרום לקופים להתנהג באופן אוטיסטי, החוקרים מבצעים בימים אלה הדמיות של מוח הקופים בניסיון “לזהות את המחסור במעגלים החשמליים במוח, שאחראי על ההתנהגות בספקטרום האוטיסטי”.

קופים יהוו מודלים התנהגותיים למציאת טיםול לאוטיזם? (shutterstock)
קופים יהוו מודלים התנהגותיים למציאת טיםול לאוטיזם? (shutterstock)

 

המחקר, שפורסם השבוע בכתב העת Nature, נראה כזה שהגיע הכי רחוק עד עתה מבין כל המאמצים המחקריים שעירבו בהם קופים עם גנים הקשורים באוטיזם.

מחקרי אוטיזם רבים התמקדו בעכברים, כי הם זולים יותר ומתרבים במהירות. ואף על פי שגם בעכברים הצליחו החוקרים להנדס גנטית התנהגויות הקשורות באוטיזם, קשה יותר להמיר את המחקרים הללו להתנהגות אנושית, משום שהעכברים הם חיה פחות מתקדמת וקרובה לבני האדם מקופים.

“עכברים הם לא באותה הליגה בכל הקשור לבניית מודלים של קוגניציה חברתית ואינטראקציה”, אמר ג’ונתן סבאט, ראש המרכז הפסיכיאטרי באוניברסיטת קליפורניה בסן דייגו, “הם אפילו לא קרובים”.

“לא רק שהמוח של עכברים פשוט יותר ממוח של קופים, עכברים מגיעים לבגרות בעניין של חודשים, וזה לא נותן לך הרבה זמן ללמוד את ההתפתחות שלהם, זה מאוד הגיוני שקופים יהוו מודל טוב יותר של התפתחות ושל ניוון של מערכות עצבים אנושיות”.

קיראו גם:

מכתב לאמא ואבא מילד אוטיסט

מחקר: אוטיזם קשור בהורמונים גבריים ברחם

מחקר: בנים הם בעלי נטייה חזקה יותר לאוטיזם

שעון ביולוגי? צאצאים לגברים מבוגרים בסיכון לאוטיזם וסכיזופרניה

מחקר: אכילת טונה בזמן ההריון חיונית למוח התינוק

 

 

 

Share This:

כתיבת תגובה

Top