הארווארד ו-MIT: קרובים למציאת תרופה לסוכרת

האם זוהי תחילתו של הסוף של אחת מהמחלות השכיחות ביותר בחברה המודרנית? החוקרים האמריקנים גילו שהזרקת תאים המייצרים אינסולין בגופם של עכברים מרפא לחלוטין את הסוכרת ותפקוד האינסולין בגוף חוזר למצבו הנורמלי. כעת בודקים אם זה יעבוד גם על בני אדם והזרקות האינסולין יהפכו לנחלת העבר

דקירות לסוכרתיים, בקרוב - נחלת העבר? (shutterstock)
דקירות לסוכרתיים, בקרוב – נחלת העבר? (shutterstock)

מי שחולה בסוכרת או שמישהו יקר לו חולה או חלה במחלה הזאת, מי שנאלץ לעבור טיפולי דיאליזה בגלל קריסת הכליות כתוצאה מסוכרת, או שעבר כריתת גפיים בגלל פצעים סוכרתיים, מי שדוקר את עצמו כמה פעמים ביום, כל יום, כל החיים,  יודע שהמשפט הבא הוא בבחינת חלום עבור אלפי חולים –

תרופה לסוכרת מסוג 1 קרובה יותר מאי פעם

מדענים אמריקנים הוכיחו במחקר שפורסם בכתב העת הרפואי Nature Medicine, שהם מצליחים ממש “לכבות” את המחלה למשך שישה חודשים בבעלי חיים – פרק זמן שהוא שווה ערך לכמה שנים בחיי אדם.
בשנת 2014, החוקרים באוניברסיטת הרווארד שבארצות הברית גילו איך לייצר כמויות אדירות של תאים מייצרי אינסולין, בפריצת דרך שנחשבה אז ועדיין נחשבת משמעותית כמו המצאת האנטיביוטיקה.
עכשיו צוות ב- MIT האמריקני מוכיח כי השתלת התאים בעכברים יכולה לשחזר לחלוטין את תפקוד ייצור האינסולין בגוף למשך זמן ארוך מאוד.

פרופ’ דניאל אנדרסון, פרופסור לביולוגיה שימושית ב-MIT אמר לטלגרף הבריטי –
“אנחנו מאמינים שלתאים הללו יש הפוטנציאל לספק עצמאות אינסולין לחולים הסובלים ממחלה זו. יש כאן את הפוטנציאל לספק חולי סוכרת מעין לבלב חדש שהוא מוגן מפני מערכת החיסון, אשר תאפשר להם לשלוט ברמת הסוכר בדם שלהם, בלי לקחת תרופות.זה החלום”.

ועם כל הכבוד לקידמה – יש דרך פשוטה יותר לטפל בסוכרת

פרופ’ איתמר רז, ראש המועצה הלאומית לסוכרת למשל אומר שכדי לטפל נכון בסוכרת, צריך לטפל בה בשלבים המוקדמים, עוד לפני שמגיעות הזריקות והתרופות.

צפו ההסבר בסרטון של עמותת ‘מהיום’ (הפורום לאורח חיים בריא) – בהשתתפות גיא גיאור, ממייסדי העמותה

לחיות עם המחלה

סוכרת מסוג 1 היא מחלה אוטואימונית שגורמת ללבלב להפסיק לייצר אינסולין – ההורמון שמווסת את רמות הסוכר בדם.

המחקר צפוי להניב חיי שיגרה אחרים לגמריי עבור סוכרתיים בעוד מספר שנים (shutterstock)
המחקר צפוי להניב חיי שיגרה אחרים לגמריי עבור סוכרתיים בעוד מספר שנים (shutterstock)

במצב כזה, אם כמות הגלוקוז בדם גבוהה מדי, זה יכול לגרום נזק חמור לאיברים של הגוף לאורך זמן.

כדי לשרוד, אנשים עם סוכרת מסוג 1 חייבים לבדוק את רמות הסוכר בדם שלהם במהלך היום או דקירת האצבעות שלהם עד זוב דם או באמצעות מד רציף של רמת הסוכר, ולאחר מכן לנהל משק אינסולין באמצעות זריקות יומיות מרובות.
הבעיה עם הטיפולים הללו היא האיזון. אנחנו רק בני אדם, אנחנו קטנים מידי בכדי לייצר ממש לבלב שיספק את רמת האינסולין המדוייקת שהגוף צריך בכל רגע, לכן רבים סובלים מסיבוכים של המחלה.
כ -10 אחוזים מכלל חולי הסוכרת מוגדרים חולי סוכרת מסוג 1, אבל בקרב ילדים חולי סוכרת, זה הסוג הנפוץ ביותר של המחלה. סוכרת שמקורה בגנטיקה ולא בהשמנה.
צוות החוקרים בבאוניברסיטת הרווארד השתמש בתאי גזע עובריים לייצור תאים מייצרי אינסולין אנושי .
כאשר הם הושתלו בעכברים, התאים החלו מייד לייצר אינסולין בתגובה לרמות הסוכר בדם והצליחו לשמור על רמת סוכר בדם בטווח הבריא למשך 174 ימים.

סוכרת מסוג 2

מתרחשת כאשר הגוף אינו מייצר מספיק אינסולין כדי לתפקד כראוי, או תאי הגוף אינם מגיבים לאינסולין. משמעות דבר היא כי גלוקוז נשאר בדם ואינו משמש כדלק לאנרגיה.
90% ממבוגרים עם סוכרת מסוג 2, מחלה הנוטה להופיע מאוחר יותר בחיים, אחרי שהספקנו לקלקל את הגוף שלנו עם כל המזונות הלא בריאים שאכלנו.

 

 

Share This:

כתיבת תגובה

Top