עוזר רופא? ארגון הפראמדיקים: “לא בלי לדבר איתנו”

בארגון הפראמדיקים לא מבינים דבר אחד – תכנית העל לפתרון אחת הבעיות הקשות של מערכת הבריאות הקורסת – העומסים בבתי החולים – התכנית להכניס ‘עוזרי רופא’ לחדרי המיון, נשענת כולה על פראמדיקים. אז למה אף אחד לא מדבר איתם על זה? “אם היו מחוקקים משהו שקשור לרופאים, לא היו מדברים עם ההסתדרות הרפואית?” שואלת את ‘סמאללה’ יו”ר הארגון, רוית קרן. שר הבריאות ליצמן בתגובה: “נפעל לשילובם בדיונים הנדרשים ולהציג את דעתם המקצועית”

עוזר רופא, בלי לשמוע את הפרמדיקים זה פתרון שהוא בבחינת "הניתוח הצליח אבל החולה מת" (shutterstock)
עוזר רופא, בלי לשמוע את הפרמדיקים זה פתרון שהוא בבחינת “הניתוח הצליח אבל החולה מת” (shutterstock)

סוגיית העומסים בבתי החולים הקורסים מעסיקה את שר הבריאות ליצמן כבר כמה שנים. התכנית שלו לפתרון הבעיה – הוספת פראמדיקים לחדרי המיון כדי שימשו ‘עוזרי רופא’ נתקלת כמובן בהתנגדויות מצד הגילדות המקצועיות שנפגעות מכך – האחיות והרופאים. אבל מה עם הפראמדיקים עצמם? ובכן, מתברר שלא ממש שמעו את עמדתם בנושא וחבל, כי יש להם הרבה תובנות להכניס להצעת החוק הממשלתית.

מישהו בכלל שאל את הפרמדיקים?

“יש לנו כמה וכמה השגות על התכנית הזאת שמשרד הבריאות מקדם” אומרת ל’סמאללה’ עו”ד רוית קרן, יו”ר ארגון הפראמדיקים, “קודם כל, לדעתנו זה לעג לרש. אתם רוצים לפתור את הבעיה של העומסים בחדרי מיון אבל אתם מקצים תקנים של 3 עוזרי רופא? מה זה יתן באמת? זה לא באמת יפתור את בעיית העומסים במיון. דבר נוסף זה עניין התפקיד עצמו – אתה מכניס פרמדיק לחדר המיון, אבל אתה לוקח ממנו סמכויות של הצלת חיים. בניידת טיפול נמרץ יש לנו סמכות למתן תרופות, יש לנו סמכויות שהן יחסית נרחבות. אתה מכניס אותנו לחדר מיון אבל אתה לא נותן לנו סמכות לתת תרופות? מה עשית בזה? כלומר, אתה מצד אחד מנסה לקדם את המקצוע, אבל מצד שני אתה פוגע במי שרוצה לעסוק בו. אתה מפחית מהסמכויות שלו”.

עו”ד קרן, המשמשת יושבת ראש ארגון הפרמדיקים מרגישה שבמשרד הבריאות “לא סופרים” את הארגון הצעיר של הפרמדיקים. ארגון שקם ב-2014 ועד לאותו הרגע, הפרמדיקים לא היו מאוגדים, על אף הכח האדיר שיכול להיות להתארגנות מקצועית כשלהם.

"מנהלי חדרי מיון מתנערים מהתכנית להכנסת עוזר רופא לחדרי המיון", רוית קרן, יו"ר ארגון הפרמדיקים (צילום: באדיבות ארגון הפרמדיקים)
“מנהלי חדרי מיון מתנערים מהתכנית להכנסת עוזר רופא לחדרי המיון”, עו”ד רוית קרן, יו”ר ארגון הפרמדיקים (צילום: באדיבות ארגון הפרמדיקים)

חושבים ששביתת רופאים ואחיות זה דבר מלחיץ? דמיינו את חייכם בלי יכולת להזעיק אמבולנס או ניידת טיפול נמרץ בכל רגע נתון. ואולי בגלל החשיבות המכרעת של המקצוע הזה, וגם בגלל התרבות האלטרואיסטית של הפרמדיקים במקצוע שרוב רובו בנוי מהתנדבות בכלל, אף אחד לא חשב שהמתנדבים יקומו על “יוצריהם” וידרשו להשמיע את קולם.

“אנחנו מאוד זועמים על העניין שארגון הפרמדיקים, שהוא זה שמייצג את הפרמדיקים, הוא לא נכח בוועדות שעוסקות בנושא של עוזרי הרופא, תפקיד שאותו צריכים לאייש פרמדיקים. אנחנו לא זומנו לוועדות”

כמו הוועדה האחרונה שהיתה בכנסת, בדיון על העומסים בבתי החולים?

“נכון, גם הוועדה הזאת  וגם ביתר הוועדות . כולנו יודעים שמי שמנסה לטרפד את המקצוע הזה של עוזר רופא אלה האחיות, הן מרגישות שתופסים להן את המקום, שזה פשוט לא נכון, כי השוני בין פרמדיק ואחות הוא אדיר. ועם האחיות מתייעצים בעניין עוזר רופא, אבל איתנו לא מתייעצים. המדינה באה וקבעה פה תפקיד מסויים, יצרה איזה יצור כלאיים מוזר – עוזר רופא, כדי לשרת את האינטרסים שלה, אבל בעצם זה לא יעשה את העבודה בלי להתייעץ איתנו. תביני, אנחנו גילינו על הנושא הזה של עוזר רופא, רק בדיעבד, לא דיברו איתנו בזמן קבלת ההחלטות”.

“מנהלי חדרי המיון לא ישתפו פעולה עם הרעיון של עוזר רופא, כבר עכשיו הם מצפצפים על זה”

למה זה לא יעבוד לדעתך?

“חשוב לי להדגיש שאנחנו מאוד מברכים על האופק המקצועי שנפתח לפרמדיקים, אבל זה לא יעבוד בלי לעשות את זה נכון כי חוץ מהעניין של התקנים, שהוא בדיחה, שלושה עוזרי רופא בבתי חולים עמוסים כמו ברזילי באשקלון או רמב”ם בחיפה, לא יהיו אלה שישנו את תמונת העומסים בבתי החולים, אבל יותר מזה, מנהלי בתי החולים וחדרי המיון, לא יכבדו את ההחלטה הזאת להכניס להם עוזרי רופא. יש בתי חולים שפשוט מתנערים מזה”.

מתנערים מהתכנית של השר ליצמן להכניס עוזר רופא?

“בוודאי כי הם פוחדים מהנהלת הסיעוד במקרה הטוב, או שהם חושבים שזה מיותר לגמרי במקרה הרע. מנהל חדר מיון מאוד גדול אמר לי את זה במפורש ועוד מנהלים אחרים אמרו לי מפורשות בשיחות שקיימתי איתם שהם לא מתכוונים ליישם את התכנית הזאת”.

ולמה לא נותנים לכם לדבר על זה בוועדות?

“תראי, אני נפגשתי עם שר הבריאות ליצמן והצגתי לו את הארגון שלנו ואת הדרישה שלנו להשתתף בדיונים. הוא הסכים איתי ואפילו נתן הנחיה לאנשי המשרד שלו לזמן אותנו לכל הדיונים, אבל הם מצפצפים על ההנחיה הזאת. ובכל פעם שאני מנסה להיכנס לאיזו וועדה, לא מאפשרים לי את זה”.

על הבעיות שמעלים הפרמדיקים התחלנו לכתוב כאן בסמאללה, עוד לפני שהוקם ארגון הפרמדיקים. הכתבות עוררו דיונים נרחבים ברשת בין הפרמדיקים עצמם ובהשתתפות רופאים ואחיות.

בסופו של יום, ישנה כאן בעיה של מחסור אדיר בכח אדם רפואי בכל הארץ ובינם לבין עצמם, הצוותים הרפואיים נלחמים במאבקי שליטה ואגו. על אחת כמה וכמה כשארגון חדש נכנס לזירה כעת.

מלשכתו של שר הבריאות יעקב ליצמן נמסר בתגובה:

“אנו רואים בארגון הפרמדיקים שותפים מלאים בקידום מהלך עוזרי רופא בחדרי המיון, כחלק ממערך הפתרון להקלה בעומס הקיים. נפעל לשילובם בדיונים הנדרשים ולהציג את דעתם המקצועית”.

קראו גם: 

העומסים בביה”ח: בכיר בשיבא “התקנים שיוסיפו – טיפה בים”

פרמדיקים: “בקרוב לא יהיה מי שיציל אתכם”

פרמדיקים: 19 שנה על שולחן המחוקק

מנהלי חדרי מיון לסמאללה: צריכים פרמדיקים

 

 

 

 

 

Share This:

כתיבת תגובה

Top