מסדרון? עדיף להתאשפז בבית

ארגון ‘יד שרה’ מסכם את 2015 ומהנתונים עולה שלא מדובר במקרים בודדים, יותר מ-5,000 מיטות אשפוז הושאלו בשנה החולפת לאנשים שאושפזו בבית במקום בבית החולים. זאת אותה שנה חולפת שבמהלכה נוספו במערכת הבריאות כולה בישראל – 26 מיטות בלבד. אז ברור מה עדיף – הבית החם, לעומת מסדרון בית החולים. חבל רק שכח אדם רפואי אי אפשר להשאיל. שר הבריאות ליצמן: “בדיוק בנושא הזה נטפל ברפורמת הסיעוד”

הבית עדיף על מסדרון בית החולים (shutterstock)
הבית עדיף על מסדרון בית החולים (shutterstock)

אנחנו עובדים קשה, משלמים מיסים ומצפים מהמדינה להיות שם בשבילנו אם נחלה או ניפצע. זה הרי הרעיון של חוק ביטוח בריאות ממלכתי, לא? אז המדינה אכן מממנת המון בכל הקשור לבריאות, אבל משום מה, אנחנו עדיין נזקקים לביטוחים פרטיים בעת הצורך וגם לתרומות.

ארגון ‘יד שרה’ מתקיים מתרומות בלבד. המשמעות של זה היא שאתם ואחרים תורמים אחד לשני ציוד רפואי בעת הצורך, במקום שהמדינה תעשה את זה. וזה הגיוני, למדינה (ובמיוחד למערכת הבריאות) אין תקציב בלתי מוגבל ויש דברים שחוק ביטוח בריאות ממלכתי לא מממן.

אם תעברו, חלילה, תאונת דרכים, האישפוז בבית החולים (שווה ערך לעשרות אלפי שקלים) לא יעלה לכם שקל, אבל את הקביים שתצטרכו אחר כך בתקופת השיקום, זה כבר יעלה לכם בין 200 ל- 300 שקלים. אף אחד לא יממן לכם את זה, אלא אם כן תשאילו את הקביים מ’יד שרה’.

אין מיטות בבית החולים? הכי טוב בבית 

בשנה האחרונה השאילו מתנדבי ‘יד שרה’ 361 אלף מכשירי עזר רפואיים ושיקומיים , בהם 5,360 מיטות חשמליות ומנופים להעברת חולים, עליה של 10% בהשוואה לשנת 2104. בשנה החולפת רכשה יד שרה 490 מיטות חשמליות חדשות כדי לספק את הדרישה הגוברת לשירות “אשפוז בית”.

משרד הבריאות ומשרד האוצר הוסיפו כזכור – 26 מיטות אשפוז לבתי החולים ברחבי הארץ.

בדרך לעוד אדם שמאושפז בבית, במקום בבית החולים. מתנדבי יד שרה משנעים ציוד רפואי (צילום: 'יד שרה')
בדרך לעוד אדם שמאושפז בבית, במקום בבית החולים. מתנדבי יד שרה משנעים ציוד רפואי (צילום: ‘יד שרה’)

משה כהן, מנכ”ל יד שרה: “הדרישה למיטות חשמליות ולשירותי ‘אשפוז בית’ של יד שרה רק עולה. הצפיפות בבתי החולים מגיעה לעיתים למאות אחוזים. מספר המיטות בהשוואה לגודל האוכלוסיה הוא מהנמוכים במדינות OECD. הצפיפות גם גורמת להידבקויות בין החולים. כל מי שיכול, מעדיף את ההחלמה בבית, עם המשפחה, באווירה ידידותית הרבה יותר. כתוצאה מכך, מספר הפניות ליד שרה גדל בהתמדה”.

כהן מוסיף: “כארגון שממומן מתרומות, אנו משתדלים ככל יכולתנו להיענות לכל הפניות.  יד שרה קוראת למערכת הבריאות לעשות מאמץ מוגבר לשחרר לבית כל חולה שיכול להחלים בבית, ולפתח תשתיות טכנולוגיות ואנושיות לפיתוח מערך האשפוז בית. לו היה ניתן להעביר את המשך הטיפול לביתו של החולה עם ניטור מרחוק של צוות רפואי, הדבר היה חוסך כסף רב של בתי החולים ומערכת הבריאות, מקל על החולה ובני משפחתו שלא היו צריכים לסעוד אותו בבתי החולים, וכמובן היה נוח יותר לחולה עצמו”.

בתגובה לנתוני הפעילות אמר שר הבריאות,  יעקב ליצמן: “יד שרה מייצגת את היופי שבהתנדבות לזולת. קשה לתאר את מערכת הבריאות בישראל ללא יד שרה. הפעילות שלהם משפרת את איכות חייהם של כל תושבי ישראל ולמען ציבור החולים”.

אז ביקשנו לברר מה בדיוק מתכוון השר לעשות בנדון חוץ מלברך את העושים בקודש?

מלשכת השר נמסר ל’סמאללה‘ כי “אכן פועלים בכיוון של שחרור הלחץ מבתי החולים באמצעות העברת כמה שיותר חולים לאשפוז בבית, רפורמת הסיעוד נותנת התייחסות גם לזה”.

ומתי הרפורמה הזאת תגיע, אתם שואלים? הבטיחו חצי שנה. אנחנו מחכים.

Share This:

כתיבת תגובה

Top