סחב אלונקה בצבא, לקה בפיברומיאלגיה ויוכר כנכה צה”ל

לאחרונה, קבעה קצינת התגמולים, בהחלטה תקדימית ונדירה, כי יש להכיר בחייל כנכה צה”ל ואם הוא יקבל בין 30% ל-50% נכות, בגלל אבדן כושר עבודה, הוא יהיה זכאי לקיצבה חודשית של עד 9,000 שקל. לדברי פרקליטו, החלטת הקצינה תאפשר לעשרות חיילים משוחררים שלקו בפיברומיאלגיה להגיש בקשות להכרה בנכותם מהמחלה הכרונית והקשה

סחיבת האלונקה גרמה לפריצת מחלת הפיברומיאלגיה. "החייל לא יכול ללכת יותר מ-200 מטר"(shutterstock)
סחיבת האלונקה גרמה לפריצת מחלת הפיברומיאלגיה. “החייל לא יכול ללכת יותר מ-200 מטר”(shutterstock)

הסיפור הזה מתחיל מוכר. חיילים שמתגייסים לצבא בריאים לגמרי ועוזבים אותו חולים, מוצאים את עצמם במאבק מול משרד הביטחון על ההכרה בהם כנכים.

ההכרה עצמה היא קשה מאוד להשגה ובדרך כלל, בלי עו”ד שמתמחה בנושא, קשה מאוד להשיג את הזכויות המגיעות לחיילים.

במקרה הזה מדובר בלוחם בהנדסה הקרבית, אשר נאלץ לשאת ציוד רב במסע, סורב על ידי מפקדיו להתאים את המנשא לגבו. לדברי פרקליטו, עו”ד גיא בית-און, לאחר מספר שעות, החל החייל לסבול מכאבי גב עזים, אך רק לאחר 8 חודשים של שירות קרבי פעיל, אובחנו בגבו בלטי דיסק. למרות שהועבר לבסיס עורפי, המשיך החייל לסבול מכאבים עזים, ואובחן כחולה בפיברומיאלגיה (דאבת השרירים), מחלה אוטואמונית המעוררת מחלוקת בקהילה הרפואית זה שנים.

לאחר שחרורו, הגיש החייל בקשה לקצין התגמולים במשרד הביטחון, להכיר במחלתו כנכות מצה”ל.

בשיחה עם ‘סמאללה‘ אומר עו”ד גיא בית און כי “הוא היה צריך לצאת למסע והמפקדים שלו נתנו לו לסחוב אלונקה מקופלת באמצעות מנא על הגב. המנשא לא הותאם למימדי הגוף שלו והאלונקה נתנה לו כמה מכות חזקות בגב. המכות האלה גרמו אצלו להתפרצות של מחלת הפיברומיאלגיה”.

עו"ד גיא בית און (צילום: יח"צ)
עו”ד גיא בית און (צילום: יח”צ)

למה כל כך קשה להשיג הכרה כנכה צה”ל במצב כזה?

“תראי כסף במשרד הביטחון, תודה לאל, יש. אבל להשיג את מה שמגיע לך – זה מאוד קשה. החוק מאוד מסובך והעבודה שלנו, עורכי הדין, היא מאוד מאוד מורכבת ואנחנו משתמשים בכל מיני כלים בתך ההכרה עצמה, שבאמת , אם אתה לא מומחה – אין לך סיכוי להשיג הכרה בנכות שלך.

חוק הנכים תגמולים ושיקום תוכנן מראש כדי שלא תצטרך עורך דין, אפילו הגבילו בחוק את שכר הטרחה של עורכי הדין כי חשבו שאין צורך בעורך דין, אבל אחר כך תיקנו תקנה שביטלה את ההגבלה הזאת כי היה ברור שזה בלתי אפשרי. צריך במקרים מסויימים מומחיות של רופא, לא מספיקה כאן מומחיות משפטית וזאת הסיבה שלא הרבה חיילים מצליחים לקבל את מה שמגיע להם ממשרד הביטחון.

כשמגישים תביעה לקצין תגמולים, בודק את זה מומחה. המומחה מגיש חוות דעת לקצין התגמולים וקצין התגמולים יכול להחליט שהוא לא מקבל את חוות הדעת הזאת ופוסל אותה. במקרה הזה – הוא לא פסל את חוות הדעת”.

יש כסף לעורך דין, יש הכרה בנכות, אין? כמעט תמיד – אין

אז הכל בידיים של משרד הביטחון

“משרד הביטחון עושה את העבודה שלו, אבל אני יכול להגיד לך שהוא נוהג בחוסר תום לב עם נכים שברור לך שצריך להכיר בהם. יש שם יד מכוונת בנקודות מסויימות שאומרת לדחות ולצערי, אם אין לך כסף, אין לך ייצוג ואם אין לך ייצוג – כמעט תמיד אין הכרה”.

ומה בנוגע לחייל שאתה מייצג, הוא הוכר כנכה צ”הל, כמה אחוזי נכות הוא צפוי לקבל?

“הוא יקבל בין 30% ל-50% נכות, הוא לא מסוגל ללכת 200 מטר. ב-10%-19% מקבלים רק מענקים. באזור ה- 30%, זה כבר כל מיני הטבות ובהן גם תגמול חודשי. בין 7,000-9,000 בחודש”.

אז הוא לא צריך לעבוד?

“זה למעשה אבדן כושר עבודה. כשסובלים כל כך קשה מכאבים לא ישנים בלילה. בן אדם שלא ישן בלילה, לא יכול לעבוד ביום. אז הוא צריך תגמול חודשי”.

ומי שאין לו כסף לעורך דין? הילד שלו יישאר בלי תגמול?

“זה כבר חישוב שההורים עושים. כשאתה מגדל ילד עד גיל 18, אתה מגדל אותו עד הצבא ומצפה שאחרי הצבא הוא יהיה ברשות עצמו. אם הוא חוזר לך נכה – אתה צריך לגדל אותו עד גיל 70. זה נטל וההורים משקיעים פה המון כסף, אבל זה העתיד שלהם. אז הם מוכנים להשקיע”.

Share This:

כתיבת תגובה

Top