גרים בפנטהאוס? הסיכון שלכם למות גבוה יותר

מחקר קנדי גילה שהסיכון למות מהתקף לב עולה יחד עם הקומות. מי שגר בפנטהאוס (דירת הגג) אמנם נהנה מהנוף היוקרתי, אבל במקרה של התקף לב, כשכל דקה קובעת, הפרמדיקים יגיעו אליו אחרון. אז אם יש לכם כסף לגור כל כך גבוה –  תדאגו ללב שלכם, ליתר ביטחון

קומת הפנטהאוס. הנוף עוצר נשימה ודופק  (shutterstock)
קומת הפנטהאוס. הנוף עוצר נשימה ודופק (shutterstock)

לא הכל ורוד בקומות הגבוהות. דירות ה”פנטהאוס” נמצאות כבר שנים עמוק בתודעה שלנו כסמל סטטוס מובהק המסמל עושר ויוקרה. גם מי ששוכר דירת גג בבניין בלי מעלית, שלא בהכרח עונה לשם “פנטהאוס”, עושה את זה בשביל הנוף והפרטיות.

עד כאן הכל טוב ובוודאי יפה מאוד, אבל מחקר חדש מציע שהקומה הגבוהה עשוייה להיות סיבת המוות של דיירי דירות הפנטהאוס.
המחקר שפורסם במגזין הרפואי של קנדה (CMAJ) קובע שאנשים המתגוררים בקומות העליונות של גורדי שחקים הם בעלי סבירות גבוהה יותר למות מדום לב – שנגרם בדרך כלל מהתקף לב – מאשר דיירי הדירות הנמוכות יותר.
הסיבה לכך היא פשוטה – חובשים ופראמדיקים  לא יכולים להגיע לקומות העליוניות במהירות המספיק כדי להציל חיים באמצעות דפיברילטורים או מתן תרופת מצילת חיים, במקרה של בעיות לב.

מעל הקומה ה- 16 מתים יותר, מהקומה ה-25 כבר לא שורדים

מכשיר דפיברילטור, קריטי להצלת חיים מחוץ לבית החולים (shutterstock)
מכשיר דפיברילטור, קריטי להצלת חיים מחוץ לבית החולים (shutterstock)

מחקר שבדק אוכלוסיית מחקר של אנשים המתגוררים במרכז העיר טורונטו מצא כי שיעור המוות בקרב אנשים שגרים מעל הקומה ה- 16 היה גבוה כמעט פי 5 מאלה עם דירות בקומה השנייה ומטה. מעל הקומה ה -25, כך מתברר, אין ניצולים במקרים של דום לב.
מדענים ואנשי האקדמיה בעולם המערבי מתריעים על הנושא הזה כבר שנים. חייבים להציב דפיברילטורים במקומות הומי אדם אבל גם בבנייני מגורים, בקומות הגבוהות.של גורדי שחקים, כמו כן מציעים החוקרים לתת לפארמדיקים ולחובשים גישה למפתחות אוניברסליים, שימשו אותם לעלייה מהירה במעליות של אותם בניינים, כפי שיש למכבי האש בכל העולם.

החוקרים סקרו יותר מ -8,000 מבוגרים שסבלו מדום לב מחוץ לבית החולים וטופלו בידי חובשים ואנשי ארגוני הצלה בטורונטו והסביבה מינואר  2007 ועד 2012.

עבור אותם אנשים שגרו בקומה השנייה ומטה, שיעור ההישרדות עמד על  4.2% אבל עבור מי שגרו מהקומה השלישית ומעלה, שיעור ההישרדות ירדו לרמה של 2.6% ושיעור ההישרדות של אנשים המתגוררים בקומה ה -16 ירדו עד כדי  0.9% וכאמור, מעל הקומה ה-25, איש לא שרד דום לב.

לדברי החוקרים, הדרך היחידה להציל באמת אנשים המתגוררים בקומות הפנהאוס היא להחזיק דפיברילטור בבית וללמד את בני המשפחה שיעורי החייאה והצלת חיים.

Share This:

כתיבת תגובה

Top