צפו: הנער שתירגם הכי נכון את הביטוי “sweet 16” לעברית

הכירו את איתי פרלמן – רק בן 16, אבל החלום שלו הוא ענק. לשנות את פני הדור ולגרום לכמה שיותר נערים ונערות בגילו לחגוג את יום ההולדת ה-16 בנתינה לאחרים. אז הוא קנה מלא ממתקים וחילק לילדים בבתי חולים “הבנתי שלהיות יהודי זה לעזור לזולת”

יום הולדת שמח, איתי פרלמן (צילום: מתוך הפייסבוק של פרלמן)
יום הולדת שמח, איתי פרלמן (צילום: מתוך הפייסבוק של פרלמן)

קחו דקה לחשוב רגע, מה מקור הגאווה הכי גדול שלנו במדינה, כשמדברים על בני נוער? צבא (שזה חשוב מאוד) או היותנו אומת הסטארט אפ. (גם חשוב) אבל למה זה?

כי אנחנו מעדיפים לחשוב על בני הנוער שלנו כעל פטריוטים שמקריבים את חייהם להגנה על המדינה וגם כגאונים שממציאים לנו פטנטים ועושים אקזיטים מעוררי קנאה בכל העולם.

אין ספק שהערכים הללו מבורכים, אבל לצידם יש גם את התדמית הפחות חיובית של בני נוער. כאלה שעסוקים כל הזמן בסמארטפון, בשיימינג ברשתות החברתיות ובתכניות ריאליטי המנוונות להם את המוח ומשחיתות את עולם הערכים שלהם.

אבל הדברים הללו הם לא חזות הכל. בני הנוער שלנו הם ערכיים הרבה יותר משנדמה לנו. אם אנחנו מתייגים אותם רק ככאלה שעושים שיימינג בפייסבוק, השיימינג הוא עלינו.

אז לאמריקאים יש את ה-“sweet 16” שלהם, סיבה לבני נוער לחגוג את יום ההולדת ה-16 במסיבה מרהיבה שמטפחת תחרות בסגנון “למי יש יותר גדול” בין החברים והחברות לכיתה וכמו הרבה דברים שהגיעו מאמריקה הגדולה, גם המנהג הזה עשה עלייה –  למי יש את השמלה הכי יקרה ונוצצת, מי השקיע באירוע מפוצץ? ומי עדיין “תקוע” על ה”מסיבמבה” של שנות ה-90?

16 מתוק: מחלק ממתקים לילדים חולים ביום ההולדת

ממתיק את יומם של ילדים חולים, איתי פרלמן (צילום: מתוך הפייסבוק של פרלמן)
ממתיק את יומם של ילדים חולים, איתי פרלמן (צילום: מתוך הפייסבוק של פרלמן)

רוצים סטארט-אפ? קבלו. איתי פרלמן, בן 16 החליט לעשות מעשה ותיעד את זה בפוסט מרגש בפייסבוק שלו:

“שמי איתי פרלמן 30.12.2015 חגגתי את יום הולדתי ה16.

רוב הילדים בגילי ביום הולדתם ה16 עושים כמו שנקרא ״sweet 16″ מסיבות וכל מיני דברים אחרים.

אני בחרתי ללכת במסלול אחר. לנסות משהוא שונה, במקום מסיבה שלדעתי יהיה כיף לכמה רגעים בחרתי ללכת ולתרום ממתקים לילדים בבתי חולים.

לפני כמה שבועות עברתי תאונה. הייתי בבית חולים 5 ימים, לידי בחדר ישב ילד בלי רגל הוא היה בן 16. חשבתי שבגיל הזה כולם שמחים ומאושרים אבל הילד הזה לא היה. הוא היה עצוב אף אחד מהחברים שלו לא הגיע. הבטחתי לעצמי באותו הרגע שאני הולך ליום הולדתי ה16 אני אסע לבית החולים ויחלק ממתקים לילדים. 12.1.2016 הלכתי לחנות עם כסף ורציתי לקנות ממתקים הגעתי לטעמים (חנות) שבמרכז המסחרי שבשוהם והמוכר הוריד לי כמעט חצי מהמחיר לכל מה שרציתי לקנות. כמה דקות לאחר מכן הגיעה אישה והביאה לי 50 סוכריות לחלק לילדים אני מאוד התרגשתי שאפילו לא שאלתי מה שמה רק אמרתי תודה. עליתי לקומה העליונה של המרכז המסחרי והלכתי למוכר אחר, הוא נתן לי 20 שקלים. שמו אלירן קסטרו, בן אדם מדהים שגם ריגש אותי. אחריו הגיעו בני ואופיר ועוד המון אנשים.

היום סוף סוף הבנתי מה זה העם היהודי, עם חזק שאוהב אחד את השני עזרה לזולת.אני מציע לכל ילד שמגיע לגיל 16 לחשוב קצת מה באמת יהיה מיוחד. משהוא שהוא באמת יזכור שגם יעזור לו וגם לאנשים שלא יכולים להרשות לעצמם לעשות מסיבה כזו

.תשתפו תפוסט הזה כדי שעוד ילדים יכלו לקבל את ההודעה הזו ולחשוב מה באמת צריך להיות העיקר ביום הולדת 16 משהוא שיזכרו כל חייהם”.

נרגשים, פנינו לאיתי כדי לבקש ממנו רשות לפרסם כאן את סיפורו. הוא הסכים בשמחה ואמר “ברור, כל עוד זה יתפרסם בכיף שעוד ילדים יעשו את זה אבל בבקשה אם את כותבת שם משהוא תכתבי ל”יום הולדת 16″ כי זה מה שאני מנסה להשיג ותודה רבה, אני מודה לך החלום שלי שעוד ילדים יעשו את זה ואת מגשימה לי ת’חלום”.

אז עזרו לנו להגשים את החלום של איתי ולהפוך את ה- sweet 16 מעוד הוצאה מיותרת על בגדים ותסרוקות, לתרומה לזולת – שתפו את הכתבה הזאת.

 

Share This:

כתיבת תגובה

Top