הסוף לפוליו בישראל? משרד הבריאות “הנגיף נעלם”

האם ניתן כבר לומר סוף סוף שנגיף הפוליו מוגר בישראל? בהודעה שמפרסם הבוקר (ו’) משרד הבריאות נכתב כי הבדיקות האחרונות במערכות הביוב ברחבי הארץ לא נמצאו שרידי הנגיף

מוגר. חיסון הפוליו לילדים (צילום ארכיון)

ייתכן שיחד עם מיגורו של הנגיף ימוגר אחד ולתמיד גם הוויכוח אם לחסן או לא לחסן את הילדים מפני נגיף הפוליו, אם אין  נגיף, אולי אין ממה להתגונן? במשרד הבריאות מסכימים רק עם החלק הראשון של המשפט הזה, הגיע הזמן למגר גם את הויכוח ולחסן את כל ילדי ישראל נגד נגיף הפוליו במסגרת חיסוני השיגרה, על מנת למנוע תחלואה בשיתוק ילדים.

הבוקר התקבלה בתיבת המייל של כתבי הבריאות הודעה קצרה ממשרד הבריאות שמסמנת את הסוף למשבר הפוליו בישראל: לא אותרו מקורות שפכים שבהם נמצא נגיף הפוליו. “ממצא זה מתאים לתוצאות סקר בדיקות הצואה המבוצע באופן רציף, אשר לא נמצא בהן אף נשא בשבועות האחרונים. בבדיקות מולקולריות רגישות במיוחד שפותחו בישראל בחודשים האחרונים נמצא לסירוגין מעת לעת כי ישנם עדיין שלושה אתרים – רהט, ערערה ותל שבע – בהם לעתים מופיעים שרידים חולפים של נגיף הפוליו”.

עוד נכתב בהודעת משרד הבריאות  “הודות למבצע החיסון “שתי טיפות” שבו חוסנו כמיליון ילדים, לא נתגלו בישראל חולי פוליו, לעומת סוריה שם נתגלו 17 חולי פוליו שמקורם בנגיף זהה. משרד הבריאות ממשיך בניטור קפדני בכל רחבי הארץ”.

החל מהיום יחל מתן החיסון המוחלש נגד נגיף הפוליו כחלק מחיסוני השגרה של הילדים בשתי מנות שיינתנו בגילאים חצי שנה ושנה וחצי על מנת למנוע את חזרת הנגיף.

לפני כשנה הופיעו לראשונה עדויות לכך שישנם נשאי פוליו בדרום הארץ. כעבור כמה חודשים משרד הבריאות החל לחסן את האוכלוסייה במטרה למנוע תחלואה בשיתוק ילדים.

שרת הבריאות יעל גרמן הסבירה אז את ההחלטה “החלטנו זאת לאחר שנוכחנו שהנגיף ממשיך להתפשט. אני אעבור באופי אישי לעבוד בדרום ואסייר בטיפות החלב ובישובים השונים כדי לעמוד מקרוב על מבצע החיסונים. אני קוראת לכל ההורים בדרום לחסן את ילדיהם”. לדברי גרמן, משרדה קיים התייעצויות עם כל גורמי המקצוע בארץ ובארגון הבריאות העולמי  (WHO) והוסיפה “הכנו את המערכת ואת הציבור, והמשכנו לאסוף נתונים כדי להחליט אם לחסן את האוכלוסייה בחיסון החי”. מנכ”ל משרד הבריאות פרופ’ רוני גמזו הוסיף ש “גם במדינה עם שיעור חיסון גבוה, זה המעשה הנכון לעשות. הווירוס נמצא בדרום באוכלוסייה היהודית והבדואית. קשה לומר בדיוק כמה אנשים נושאים אותו אבל מדובר בכאלף אנשים שמעבירים אותו האחד לשני. כל מי שנמצא נשא הוא מחוסן וזה מה שמגן עליו, אבל  מקרה פוליו אמיתי הוא מצב אמיתי שעלול לקרות ואנחנו לא מחכים לו”.

במהלך מבצע החיסונים של משרד הבריאות הושמעו טענות רבות כנגד החיסון והורים רבים הביעו חשש אמיתי מפני חיסון ילדיהם, במשרד הבריאות הבהירו כל העת שהחיסון החי-מוחלש שניתן לילדים לא רק בטוח ומגן עליהם מפני המחלה, אלא משמש מגן בפועל מפני הנגיף לכלל האוכלוסייה, בהם גם מי שנמצאים בקבוצות סיכון ומערכת החיסון שלהם חשופה להידבקות בנגיף שכאמור גורם לשיתוק ילדים.

קיימים שני סוגי חיסון יעילים נגד נגיף הפוליו האלים: חיסון המוכן מנגיף מומת וחיסון המוכן מנגיף חי-מוחלש.

  1. החיסון מנגיף מומת מוזרק לגוף והוא אינו יכול להתרבות בגוף, אינו גורם למחלה ומגן על מערכת העצבים. אם אדם שחוסן בנגיף המומת ייחשף לנגיף האלים, החיסון יגן עליו מפני מחלת שיתוק הילדים. יחד עם זאת, הנגיף האלים יתרבה במעיים שלו ויופץ לאנשים אחרים.
  2. בחיסון החי-מוחלש, ניתן הנגיף המוחלש בטיפות לפה. נגיף זה מתרבה במעיים, אך בשל היותו מוחלש הוא אינו גורם למחלה. יחד עם זאת, הנגיף המוחלש מעורר הגנה על המעיים ועל מערכת העצבים. אם אדם שחוסן בנגיף המוחלש ייחשף לנגיף האלים, החיסון יגן עליו מפני מחלת שיתוק הילדים. בנוסף, הנגיף האלים לא יתרבה במעיים וההפצה לאנשים אחרים תיבלם.

במשרד הבריאות החליטו להחזיר לשגרת החיסונים את החיסון החי-מוחלש נגד נגיף הפוליו ובכך להחזיר את עמידות האוכלוסייה כולה בישראל מפני מחלת הפוליו.

 

 

 

 

 

 

 

 

Share This:

כתיבת תגובה

Top