בי”ח זיו: פעוט מאושפז בבידוד עם שפעת החזירים

במשרד הבריאות מתעקשים לכנות אותה “שפעת רגילה” אבל במרכז הרפואי זיו מאבחנים אותה כשפעת החזירים. פעוט בן שנתיים מאושפז בבידוד ועוד שני תינוקות נבדקים עם חשד לאותה שפעת

שפעת החזירים. תינוקות ופעוטות בקבוצת סיכון (shutterstock)
שפעת החזירים. תינוקות ופעוטות בקבוצת סיכון (shutterstock)

במחלקת הילדים במרכז הרפואי זיו בצפת מטופל פעוט בן שנתיים שהובא על ידי הוריו למיון ילדים עם חום גבוה ופרכוסים.

בבדיקות שנערכו לו במקום התגלה אצלו זו של שפעת החזירים והוא הושם בבידוד. ד”ר פרופ’ אנתוני לודר, מנהל מחלקת ילדים מוסר כי מצבו טוב ויציב.

עוד מוסר פרופ’ לודר כי נבדק חשד לשפעת החזירים בעוד שני תינוקות.

נא להירגע, שפעת החזירים היא שפעת ויש חיסון

השנה שפעת החזירים חזרה לכותרות בגלל מקרי התמותה שהתרחשו בחודש האחרון, אבל במשרד הבריאות לא מגדירים את זה שפעת החזירים, לא מדובר בזן חדש, אלא אותו אחד מוכר שפרץ לחיינו בשנת 2009 והקפיץ עולם שלם על הרגליים.

אז היה מקום לדאגה, כי בשום מקום לא הכירו את הזן החדש הזה ולקח זמן עד שחברות התרופות התעשתו והכינו חיסון. אבל מאז שיש חיסון שפעת היא שפעת היא שפעת. וצריך למנוע אותה בכל שנה מחדש.

איך מונעים תחלואה? מים וסבון

פרופ’ איתמר גרוטו, ראש שרותי בריאות הציבור במשרד הבריאות אומר ש “הדרך היחידה להימנע באמת היא לשמור על היגיינה, כמה שאפשר לא לבוא במגע עם חולים, לשטוף ידיים במים וסבון בכל הזדמנות ובטח שלפני הארוחה, להתעטש למרפק ולא לידיים שאחר כך לוחצות ידיים אחרות וכמובן, לשמור על אורח חיים בריא –  לא לעשן , להקפיד על תזונה נכונה ופעילות גופנית”.

ציפיתם שפרופ’ גרוטו ימליץ לכם להתחסן? מבחינתו זה ברור שצריך להתחסן. זאת לא השאלה בכלל, אבל צריך להבין למה זה נועד.

החיסון חשוב למען האוכלוסייה כולה, כדי להגן על אלה שמערכת החיסון שלהם מוחלשת כמו ילדים, חולים וקשישים.

תינוקות עד גיל שנה הם חלק מקבוצות הסיכון באוכלוסייה לחלות בשפעת קשה המאיימת על חייהם ממש. זאת בשל מערכת החיסון שלהם שעדיין אינה מושלמת. גם קשישים ואנשים בעלי מערכת חיסון מוחלשת כמו חולי דיאליזה וסרטן עשויים למצוא את עצמם בסכנת חיים מהשפעת, לכן מומלץ לכל מי שקרוב ומטפל באנשים כאלה – להיות מחוסן.

אנשים שעברו למשל השתלת כבד, מקבלים תרופות שמחלישות את מערכת החיסון שלהם על מנת שהגוף לא ידחה את השתל. במקרה כזה, כמו במקרים רבים של חולי סרטן אחרי טיפולים כימותרפיים, הגוף חשוף להתקפות חיידקים ונגיפים וכל שפעת “קטנה” יכולה להרוג אותו.

אנשים בריאים, בלי מחלות כרוניות לא צריכים באמת לחשוש משפעת, בין אם מקורה בחזירים או לא. אלא אם כן התגלה זן חדש וקטלני, המוכיח את יכולתו לעבור במהירות מאדם לאדם ואל דאגה, על פי הנתונים של ארגון הבריאות העולמי (WHO), אנחנו לא שם.

רובנו יכולים להתמודד עם השפעת באמצעים הרגילים – מרק חם, הרבה ויטמין C, מנוחה והמון אהבה.

אורח חיים בריא שומר על הגוף באופן כזה, שמערכת החיסון “פנויה” יותר לטפל בנגיפים שתוקפים את הגוף מעת לעת, במקום להגיע אל המערכה מותשת ובעלת “ידיים מלאות”.

מי שלא מעשן ולא צורך יותר מידי כימיקליים או מזון מעובד, מאפשר לגוף להתגונן טוב יותר מפני מחלות. כך שהכותרות בעיתונים על עוד אדם שמאושפז במחלקה לטיפול נמרץ עם סיבוך של שפעת החזירים, לא צריכות להפחיד אתכם.

אבל אם אתם מתעקשים לפחד, תפחדו מהסיגריות, מזיהום האוויר, תפחדו מאורח החיים החולה שלכם, אולי הפחד הזה יוביל לשינוי.

 

 

Share This:

כתיבת תגובה

Top