אושר בטרומית: לידה “שקטה” תוכר בביטוח לאומי משבוע -22

אחת החוויות הטראומטיות ביותר היא לידה של תינוק מת, המכונה “לידה שקטה”. זאת לידה לכל דבר, מינוס העניין העיקרי בה – השמחה. הכנסת אישרה היום להתקדם על החקיקה שתקבע שלידה איומה כזאת, כבר מהשבוע ה-22 להריון, היא לידה המזכה בכל הזכויות של לידה בביטוח הלאומי

"לידה שקטה", שלא תדעו. (shutterstock)
“לידה שקטה”, שלא תדעו. (shutterstock)

ילדת? איזה יופי! בשעה טובה. קחי לך כמה שבועות להתאושש. לא צריך לדאוג לפרנסה, ביטוח לאומי כבר ישלם, את רק תדאגי לבייבי שלך.

אה רגע, לא נולד לך תינוק? חבל. נא לחזור מחר לעבודה.

אם היה ניתן לתרגם את החוק היבש למילים, כנראה אלה הדברים ההזויים שמדינת ישראל היתה אומרת למי שילדה “לידה שקטה”, כלומר ילדה עובר מת.

המחשבה מזעזעת, לא פחות. איך יכול להיות שהמדינה סבורה שמי שילדה לידה תקינה וחזרה עם תינוק הביתה זקוקה להתאוששות פיזית נפשית וכלכלית, ומי שחוותה את הטראומה הגדולה ביותר של לחזור הביתה בלי תינוק – לא זקוקה לשום חיזוק או התאוששות?

בהצעת החוק של ח”כ עליזה לביא (יש עתיד) מוצע להרחיב את ההגדרה “לידה” בסעיף 39 לחוק הביטוח הלאומי, כך שתכלול גם לידה שהתרחשה אחרי 22 שבועות של הריון, במקום 26 שבועות הקבועים כיום. מטרת ההצעה לאפשר לנשים שעברו “לידה שקטה”, אשר יכולה להתרחש כבר מהשבוע ה-22 של ההריון, לקבל את הזכאויות המוקנות מכוח החוק לאישה שילדה.

סעיף 39 לחוק, מגדיר מהי לידה המקנה את הזכאויות האמורות ולפיו לידה היא לידת ולד חי או לידה אחרי 26 שבועות של הריון גם כאשר הוולד אינו חי, לידה המכונה “לידה שקטה”.

ואולם, בפועל “לידה שקטה” כאמור יכולה להתרחש כבר מהשבוע ה-22 של ההיריון. אישה שילדה ולד מת בין השבוע ה- 22 לשבוע ה- 26 להריונה, אינה נחשבת כיולדת לעניין החוק על כל המשתמע מכך. כתוצאה מכך נשים אלו אינן מקבלות ימי חופשה להתאוששות, על אף הקושי העצום הכרוך בחוויית הלידה השקטה הן במישור הפיסי והן במישור הנפשי, ואינן מקבלות תחליף שכר אם הן בוחרות לקחת פרק זמן להתאוששות באופן עצמאי.

ההריון כולו הוא ציפייה לטוב ופחד מהנורא ביותר  (shutterstock)
ההריון כולו הוא ציפייה לטוב ופחד מהנורא ביותר
(shutterstock)

ח”כ עליזה לביא אמרה היום (ד) “זה נושא מאוד כאוב שלרוב לא מדובר בו, אנחנו מדברים על סדר גודל 10% עד 20% אחוז מהלידות שהם לידות שקטות. ההתמודדות הפיזית והרגשית היא לא קלה וזה קשה יותר כשאין סיוע וחופשת לידה שבה ניתן לקחת פרק זמן כדי להתאושש.

35 ח”כים תמכו בהצעה, ללא מתנגדים והיא עוברת עכשיו להמשך חקיקה בוועדת העבודה והרווחה והבריאות, שם ידונו בה לעומק ויחליטו אם להחזיר אותה למליאה לקריאות ראשונה, שניה ושלישית.

גם הפלה מוקדמת היא סיוט – החדשות הטובות? אין אשמים

ההריון כולו הוא למעשה חוויה של ציפייה לטוב ביותר ופחד מהרע ביותר שיכול לקרות לנו.

מלבד האפשרות של לידה קשה, או לידה של עובר מת חלילה, יש גם את הפחד המלווה נשים והורים בטרימסטר הראשון להריון – פחד מהפלה.

ד”ר איליה בר, יו”ר המרכז הישראלי לפוריות, אומר שהפלה היא חויה קשה לאישה ולעיתים היא מביאה להאשמה עצמית. נשים שהפילו מרגישות שזה קשור בפעילות גופנית מאומצת או תנועה מיותרת שגרמו לה. אבל לרוב, זו טעות.

"אל תאשימו את עצמכן", ד"ר איליה בר (צילום: יח"צ)
“אל תאשימו את עצמכן”, ד”ר איליה בר (צילום: יח”צ)

“איבוד הריון בשליש הראשון או כישלונות חוזרים של טיפולי פוריות עלולים להצביע על בעיה גנטית בעוברים שהזוג מייצר, ולכן המשך הניסיונות להיכנס להיריון חדש בלי לברר את מקור הבעיה צפוי להביא להפלות נוספות, תסכול מתגבר וסיבוכים עקב סיום ההיריון הכושל”.

“בחלק מהמקרים הביצית והזרע של בני הזוג תקינים כל אחד מהם בפני עצמו, אולם בחיבור ביניהם נוצר עובר עם פגם גנטי שמהווה “פצצה מתקתקת” שגורמת להפלה בתוך מספר שבועות. למעשה, 98% מהפלות בטרימסטר ראשון הם עקב גנטיקה לא תקינה של העובר, אומר ד”ר בר, ורק סקירה גנטית כוללת תאפשר למצוא את הגורם המדויק”.

ד”ר בר מוסיף שישנם גם מקרים שמכונים “הריונות כימיים”, בהם נראה חיווי חיובי על הריון בבדיקת דם או שתן, אך בפועל ההיריון מופסק במהרה. לדבריו, “אם תופעה זו חוזרת מומלץ שלא להמשיך בניסיונות להרות בלי בירור מקיף הכולל בדיקה גנטית של העוברים בטרם השרשתם לרחם (פי.ג’י.אס.)”

“זוג שמנסה להרות באופן טבעי שישה חודשים ללא הצלחה או נתקל בתופעה של הפלות חוזרות צריך קודם לכל לעבור בדיקה ומיפוי גנטי מקיף כולל של העוברים”, אומר ד”ר בר. “אין די בכך שמצאנו גורם אחד לבעיית הפריון, שכן לפעמים יש שתי בעיות ויותר וטיפול רק בבעיה  אחת לא יביא להריון מוצלח. ישנן עשרות ואף מאות סיבות שונות לכשל בפוריות ואין שום הגיון בעריכת טיפולים בשיטת הניסוי והטעיה, כפי שהיה בשנות התשעים בטרם היה לנו את הידע והיכולות הטכנולוגיות שיש כיום”.

Share This:

כתיבת תגובה

Top