משקה יקר: ערבב מתנול עם משקה אנרגיה והתעוור

גבר בן 36 מצפון הארץ החליט שיקר לו מידי לקנות וודקה וערבב מתנול, שמצא בעבודה, עם משקה אנרגיה. מה ההבדל? אלכוהול זה אלכוהול? האיש איבד את ראייתו. מנהל מחלקת העיניים בבי”ח זיו אומר שכשאנשים שותים אלכוהול תעשייתי, שנועד לחיטוי בכלל, הם כל כך מרעילים את עצמם, שלפעמים הרופאים מזריקים להם אלכוהול לוריד כדי שהוא “יתפוס” את החיישנים של מערכת העצבים לפני האלכוהול הרע

אלכוהול תעשייתי? הרופאים מעדיפים שתשתכרו ולא תרעילו את עצמכם (shutterstock)
אלכוהול תעשייתי? הרופאים מעדיפים שתשתכרו ולא תרעילו את עצמכם (shutterstock)

מקרה נדיר במרכז הרפואי זיו בצפת. גבר בן 36 מאחת הערים בצפון הגיע לטיפול בבית החולים לאחר שהשתכר משתיית מתנול מעורבב עם משקה אנרגיה, המשקה המאולתר גרם לו להרעלת מתנול קשה והוא התעוור לחלוטין.

האיש סיפר, כי ערבב משקה אנרגיה עם מתנול והשתכר, כאשר התעורר בבוקר ופקח את עיניו הוא פשוט לא ראה כלום.

זה לא הנגאובר, זאת הרעלה ממש

פרופ’ יוסף פיקל, מנהל מחלקת עיניים במרכז הרפואי זיו אומר, כי המלחמה בהתמכרות לאלכוהול ובהשפעת האלכוהול מתרכזת בעיקר במניעת נהיגה תחת השפעת אלכוהול ובמניעת התמכרות המביאה לאלימות ולתופעות שליליות אחרות, אך ממעטים לדבר על השפעת האלכוהול על הבריאות באופן כללי ועל הנזק האפשרי למערכת הראיה עד כדי עיוורון.

בשיחה עם ‘סמאללה’ אמר פרופ’ פיקל “מתנול זה חומר ניקוי תעשייתי, הוא משמש גם לחיטוי וגם כחומר דלק בתעשיית הדלקים. אפשר לקנות את זה כאלכוהול לחיטוי בבית המרקחת אבל האיש הספציפי הזה לקח את זה ממקום העבודה שלו.

אנחנו לא יודעים כמה הוא שתה מזה, אבל הוא הגיע אלינו רק אחרי ארבעה ימים  מרגע ששתה את זה. באותו רגע הוא השתכר, הלך לישון, קם בבוקר ולא ראה כלום. הוא חשב שמדובר בחמרמורת (הנגאובר), אז הוא ישן עוד קצת, אבל המתנול למעשה פגע לו בראייה באופן בלתי הפיך”.

מה קורה כששותים מתנול?

“המתנול מגיע לכבד, הוא הופך שם לחומר שנקרא פורמלין”

פורמלין זה לא החומר הזה שמשתמשים בו לשימור איברים של חיות בשיעורים בבית הספר?

“כן, זה חומר מאוד רעיל, הוא גם חומר מסרטן. הוא נקשר מאוד מהר לתאי העצב במערכת העצבים המרכזית ומתחיל לגרום נזקים”

ולמה דווקא בעיניים?

“משום שתאי העצב של העיניים הם מאוד עדינים. לסיבי העצב בעין אין מעטפת שמגינה עליהם אז הם הראשונים להיפגע, אבל המתנול יכול גם לפגוע בכליה ובעוד איברים”.

תוך כמה זמן אתם כן יכולים למנוע נזק?

“אם הוא מגיע בתוך כמה שעות אחרי עד תוך יום אחרי שתיית המתנול – אז מנסים לעשות לו דיאליזה, לנקות לו את הדם ואפילו יש שיטה שמזריקים אלכוהול לתוך הוריד”

מזריקים אלכוהול לתוך הוריד כדי למנוע נזק?

“כן, כן, כי האלכוהול רץ ואז הוא תופס את החיישנים לפני שהאלכוהול (הפורמלין) הרע מגיע. זאת גם שיטה לטפל. לא מרעילים אותם נותנים להם אלכוהול טוב. אלכוהול תקין. משהו שזוקק כמו שצריך ואז הם “רק” משתכרים ואפשר לתת להם עירוי והם משתחררים בלי נזק”.

עוד מוסיף פרופ’ פיקל, כי צריכת המשקאות האלכוהוליים עלתה בשנים האחרונות וכך גם רבו האנשים המזקקים אלכוהול בביתם. מנהג זיקוק אלכוהול ביתי, נפוץ מאד במזרח אירופה וחלק מהישראלים שעלו מברית המועצות לשעבר, הביאו מנהג זה עימם. “אין פסול בזיקוק אלכוהול, אם שומרים על הכללים הנכונים אולם ‘קיצורי דרך’ בתהליך הזיקוק וחיזוק המשקה על ידי מהילתו בכוהל תעשייתי יכולים לגרום לבעיות בריאותיות חמורות ביותר.

חשוב לדעת מה אתם שותים ורצוי בכל מקרה לשתות משקאות אלכוהוליים במידה, גם על מנת להימנע מהרעלת אלכוהול וגם כדי להימנע מתופעות שליליות של שכרות. מומלץ לשתות אלכוהול שמיוצר על ידי יצרן מוכר ומפוקח ואם מצאתם משקה כזה שהוא זול משמעותית יש לחשוד שהוא מזויף ולא לשתות אותו. היזהרו בשתיית אלכוהול לא מבוקרת ובשתיית אלכוהול לא מוכר – זה עלול לעלות לכם ביוקר” מציין פרופ’ פיקל.

מתנול הינו נוזל חסר צבע ודליק המשמש בעיקר כנוזל למניעת קפיאה ולדלק. המתנול מצוי בשימוש גם בתעשיית הפלסטיק והינו בעצם הכוהל הפשוט ביותר. בעבר הרחוק ניסו, בעיקר ייננים ומזקקי משקאות אלכוהוליים חובבנים, “לחזק” את האלכוהול שייצרו עם מתנול על ידי מהילתו בתזקיק שרקחו והתוצאות היו הרות אסון.

הרעלת מתנול מתרחשת בדרך כלל בחשיפה לאדי מתנול. חשיפה כזו יכולה להתרחש בעת שימוש במתנול בתעשייה, אך המשתמשים בחומר זה במהלך עבודתם יודעים להגן על עצמם באמצעות שימוש במסכות מתאימות. שתיית מתנול לעומת זאת על ידי אנשים שאינם יודעים את טיבו של המשקה אותו הם שותים, תביא כמעט בוודאות להרעלת מתנול. משרד הבריאות מנטר באופן קבוע את המשקאות האלכוהוליים ואף אסר בעבר שיווק משקאות אלכוהוליים בהם נמצאה רמת מתנול גבוהה מהמותר.

 

Share This:

כתיבת תגובה

Top