משרד הבריאות: אפליקציה חדשה תנווט לחדר המיון הפחות עמוס

בדיון היום בוועדה לביקורת המדינה של הכנסת, על העומסים הבלתי נסבלים בבתי החולים, הודיע משרד הבריאות כי בכוונתו להשיק אפליקציה שתנווט את החולים לחדר המיון הכי פחות עמוס. בתי החולים אמנם עדיין לא ממוחשבים, אבל אנחנו כן וזה עשוי לעזור לנו להמתין פחות בתור

הנשק החדש במלחמה בעומסים בחדרי המיון - אפליקציה (shutterstock)
הנשק החדש במלחמה בעומסים בחדרי המיון – אפליקציה (shutterstock)

משרד הבריאות ישיק בקרוב יישומון (אפליקציה) שתדווח על מהירות ההגעה לחדר המיון הקרוב ומה זמן ההמתנה המשוער שם לבדיקת רופא.

פרופ’ ארנון אפק, המשנה למנכ”ל המשרד, מסר הערכה (אופטימית למדי לעניות דעתנו) כי זמן ההמתנה הממוצע כיום הוא כשלוש שעות, אך הנתונים משתנים בשעות ובעונות-השנה.

על מספר אחד אין ויכוחים – 100% תפוסה. זה רף שכבר נחצה מזמן בבתי החולים בישראל והוא ממשיך לעלות בכל שנה.

העומסים בביה”ח: בכיר בשיבא: “התקנים שיוסיפו – טיפה בים”

אז מה עושים?

אם אפשר – לא מגיעים לבית החולים. הזיהומים גם ככה חוגגים שם וככל שמעמיסים על הצוותים שם יותר, הם נוטים איכשהו לשטוף פחות את הידיים ולהעביר מחלות ממטופל למטופל. הגיוני כשחושבים על זה – רופא אחד על עשרות חולים בשעה, אם אין זמן לפיפי, אין זמן לשטוף ידיים.

ואם ממש חייבים להגיע לחדר מיון – לא להגיע בשעות העמוסות, כלומר מתי שכולם מגיעים כי קופות החולים סגורות. או לחלופין, מבררים – לאן הכי כדאי להגיע.

איך עושים את זה? בדיוק כך, באמצעות האפליקציה שמשרד הבריאות ישיק בקרוב. אתם תיכנסו לאפליקציה ותדעו, ממש יותר טוב ממד”א, בכל זמן נתון – איפה התור יהיה קצר יותר.

יהיה לכם קישור בלחיצה אחת לניווט לאותו בית חולים רצוי וכך העומס יתפרס טוב יותר בין בתי החולים השונים ובכל הארץ יהיו תורים קצרים יותר.

אין טופס שחרור ממוחשב  – אבל תהיה אפליקציה

בדיון שנערך היום (ג’) בוועדה לביקורת המדינה, הוצג שוב במלוא הדרו אבסורד מערכת הבריאות בישראל. כבר שנים שמנסים להתמודד עם בעיית העומסים בחדרי המיון, שנים מבטיחים תקנים ותוספת מיטות וגם שיטות יעילות יותר למיון ושחרור החולים על מנת “לשחרר” את צוואר הבקבוק בחדרי המיון, אבל מה שנעשה, לפחות מאז הדו”ח האחרון של מבקר המדינה בנושא – זה מעט מידי ומאוחר מידי.

יו”ר הוועדה לביקורת המדינה, ח”כ קארין אלהרר (יש עתיד) הדגישה כי “טיב השירות בחדרי המיון משפיע באופן ישיר על עוצמת הנזק הבריאותי הישיר והעקיף, מיד – ולטווח הארוך. מערכת הבריאות צריכה להפנות חולים אל חדרי המיון רק במידת הצורך בכדי שהמשאבים יופנו אל החולים שבאמת זקוקים לטיפול שם וכי הצוות המטפל בחדרי המיון יהיה מקצועי וגדול דיו. משרד הבריאות לא יכול לחכות כל שנה לרגע שחדרי המיון יקרסו תחת הנטל. בבריאות, צריך להקדים תרופה למכה. בוודאי אם המכה ידועה מראש, כבר שנים, ורק הולכת וגדלה”.

Share This:

כתיבת תגובה

Top