תרופה נוגדת זקנה: “בני אדם יחיו עד 120”

מדענים סבורים שהתרופה הנפוצה לטיפול בסכרת -מטפורמין – היא המפתח לפיצוח הסוד לחיים ארוכים שכולם רודפים אחריו. ב-2016 יחלו בניסויים בבני אדם כדי לברר אם מה שגרם לחיות מעבדה לחיות יותר – יעבוד גם עלינו ובני אדם יוכלו לחיות עד 120

האם בני אדם יחיו עד 120? (shutterstock)
האם בני אדם יחיו עד 120? (shutterstock)

במדורי הבריאות בעולם כבר מכנים אותה – “תרופת האנטי-אייג’ינג הראשונה בעולם”.  מחקרים גילו שהתרופה מטפורמין, המשמשת כיום חולי סוכרת,  העלתה את תוחלת החיים של החולים שנטלו אותה כך שהם למעשה חיים יותר מאנשים בריאים, שאינם חולים בסוכרת.

כעת מנסים לברר אם התרופה הזאת יכולה לעצור את הזדקנות המין האנושי ולהפוך את האלצהיימר והפרקינסון לזיכרון רחוק ולאפשר לבני אדם להגיע לגילאים כמו 110 ואפילו 120 בבריאות טובה.

למרות שזה אולי נראה כמו מדע בדיוני, החוקרים כבר הוכיחו כי מטפורמין מאריכה את חייהם של בעלי חיים, ומנהל המזון והתרופות האמריקני (FDA) נתן אישור לביצוע ניסויים בבני אדם  כדי לראות אם ניתן לשכפל את אותו האפקט בבני אדם.

אם הניסויים יצליחו, אנשים בשנות ה -70 שלהם יהיו בריאים ומבחינה ביולוגית, הם יהיו כמו בני 50. ההערכות מדברות על כך שזה יכול להוביל לעידן חדש ברפואה, עידן שבו רופאים כבר לא ילחמו במחלה ספיציפית  כמו סרטן, סוכרת ודמנציה, אלא יטפלו במנגנון הבסיסי – ההזדקנות.

אחד מיועצי המחקר, המומחה להזדקנות  פרופ’ גורדון ליתגאו ממכון באק לחקר ההזדקנות בקליפורניה אמר לטלגרף הבריטי “אם מתמקדים במלחמה בתהליך ההזדקנות ומצליחים להאט אותו זה מאט למעשה את כל המחלות וכל  הפתולוגיה של ההזדקנות, זה מהפכני, זה מעולם לא קרה בעבר”.

לדבריו “אני עוסק בחקר ההזדקנות כבר  25 שנה והרעיון, הקונספט הזה- שאנחנו נדבר  על ניסוי קליני בבני אדם לתרופה נוגדת הזדקנות-  היה  בלתי מתקבל על הדעת. לפני 20 שנה ההזדקנות היתה לא יותר מביולוגיה מיסתורית, חידה. רק עכשיו אנחנו מתחילים להבין מה קורה ויש לנו את כל הסיבות להאמין שזה אפשרי לרפא את תופעת ההזדקנות”.

צפו: מומחה בינלאומי להזדקנות בראיון בלעדי ל’סמאללה’: “גם אם נרפא את הסרטן לא נאריך את תוחלת החיים האנושית – יש לרפא את ההזדקנות”

הזדקנות היא לא חלק בלתי נמנע של החיים, כל התאים מכילים את תכנית ה- DNA שיכולה לשמור על תפקוד הגוף בצורה נכונה לנצח. למעשה, ישנם כמה יצורים ימיים שלא מזדקנים כלל.
עם זאת, במהלך החיים שלנו, התאים בגוף שלנו מתחלקים מליארדי פעמים בתהליך שנועד לוודא שהגוף שלנו מתפקד כראוי. הבעיה היא שככל שיש יותר חלוקות-תא (מה שקורה, כאמור, יותר יותר ככל שהשנים עוברות) – כך יש יותר הזדמנויות לשגיאות המתגנבות לתהליך הזה. ככל שהזמן עובר והשגיאות מרובות יותר, כך הנזק גדל והגוף כבר לא יכול להתמודד עם הנזקים – מחלות מופיעות.

אולי הפתרון לעומסים במערכת הבריאות הוא בריפוי ההזדקנות? אילוסטרציה (צילום: כרמית ראובן בצלאל)
אולי הפתרון לעומסים במערכת הבריאות הוא בריפוי ההזדקנות? (צילום: כרמית ראובן בצלאל)

במקרה של סרטן, התאים כבר מאבדים את היכולת להיפטר ממוטציות, וגידולים גדלים באין מפריע. באלצהיימר, המוח מפסיק לנקות הצטברות של לוחות עמילואידים הנדבקים יחד וכך מתפתחת דמנציה.
המדענים סבורים שהמועמדת הטובה ביותר לשמש כתרופת האנטי-אייג’ינג הראשונה בהיסטוריה היא המטפורמין, התרופה לסוכרת הנפוצה ביותר בעולם, שעלותה  בארופה רק  10 פאונד (כ-50 ש”ח) ביום.

מטפורמין מגדילה את מספר מולקולות החמצן המשתחררות לתא, והדבר, כך מתברר, גורם לחיזוק  הגוף ולאריכות ימים.
כאשר חוקרים בלגיים בדקו את התרופה הזאת על תולעים, הם גילו שהתולעים לא רק מזדקנות לאט יותר וחיות יותר שנים, הן גם נשארות בריאות יותר. הן לא דעכו, כמו שקורה באופן טבעי כשהן מזדקנות, ולא הופיעו אצלן קמטים.

תוחלת החיים של עכברים שטופלו במטפורמין עלתה בכמעט 40% והעצמות שלהם היו גם חזקות יותר.

בשנה שעברה, מצאו חוקרים באוניברסיטת קרדיף שבבריטניה שכאשר מטופלים עם סוכרת נטלו מטפורמין, הם למעשה חיו זמן רב יותר מאשר אנשים שאינם חולים בסוכרת. אף על פי שהם היו אמורים למות בממוצע 8 שנים לפני אדם בריא.

“ההמצאה הרפואית החשובה ביותר בעידן המודרני”

הניסוי הקליני החדש, המכונה TAME, צפוי להתחיל בחורף הבא בארה”ב. מדענים ממגוון של מוסדות עוסקים בימים אלה בגיוס כספים למימון הניסוי ולגיוסם של 3,000 מבוגרים בני 70-80 שיש להם, או שהם בעלי סיכון ללקות בסרטן, מחלות לב ודמנציה.

הם מקווים להוכיח שהתרופה מאטה את תהליך ההזדקנות ועוצרת את המחלה.

תינוקת שנולדת כיום צפויה כעת לחיות עד גיל  82.8 בממוצע ותינוק צפוי לחיות עד גיל 78.8. אבל אם התוצאות  של הניסוי שיייערך בשנה הבאה על בני אדם יהיו כמו אלה שנמצאו בבעלי חיים , תוחלת החיים עשוייה לגדול בכ- 50% .

פרופ’ ליתגאו מאמין שבעתיד, אנשים צעירים יוכלו לקבל מעין  “חיסון” נגד הזדקנות שייאט את קצב ההזדקנות שלהם. הוא מאמין שיש לחיסון כזה יכולת להיות משפיע בהרבה על הארכת תוחלת החיים מאשר מציאת התרופה לסרטן.

“אנחנו לא מעוניינים להאריך את הזקנה, אלא את החיים הבריאים”

ד”ר ג’יי אולשנסקי, מאוניברסיטת אילינוי בשיקגו, אמר בנשיונל ג’יאוגרפיק “אם אנחנו יכולים להאט את ההזדקנות בבני אדם, אפילו רק קצת,  זה יהיה אדיר. אנשים יוכלו להיות מבוגרים, ולהרגיש צעירים. בשנים האחרונות חלה התקדמות בחקר ההזדקנות באופן שגורם לנו להאמין שזה מתקבל על הדעת, זה אפשרי, זה קרה למינים אחרים (בעלי חיים) ואין כל סיבה להאמין שזה לא יכול לקרות לנו – זאת תהיה ההמצאה הרפואית החשובה ביותר בעידן המודרני, היכולת להאט את ההזדקנות”

אותו ד”ר אולשנסקי העניק ראיון נרחב ל’סמאללה’ כשביקר בישראל בשנה שעברה, לדבריו “השאלה על איכות החיים היא השאלה החשובה ביותר שצריכה להישאל. הפחד שיש לרבים מאיתנו, הוא שאם נמשיך להתקדם במאבק שלנו נגד המחלות הכרוניות, נפחית את הסיכון למחלות לב, נפחית את הסיכון ללקות בסרטן, זה דבר טוב, אבל הבעיה היא שאנחנו חושפים את האנשים שאנחנו מצילים מסרטן – לבעיות תמותה אחרות שמתרחשות בגילאים מאוחרים. כך שהפחד שיש לרבים מאיתנו הוא שאם נמשיך בדרך הזו, אולי בסוף נאריך את הזקנה. אנחנו נדחה את המוות אבל נייצר שורה של תנאים שהם בדיוק ההיפך ממה שרצינו לעשות.

מה שאנחנו רוצים זה להאריך את פרק הזמן שבו אנחנו בריאים.

איש מאיתנו לא מעוניין בהארכת חיים כמטרה, או הארכה קיצונית של החיים ולהביא אנשים לגיל מאה, מה שאנחנו שואפים אליו הוא הארכת החיים הבריאים בלבד, הבונוס הוא חיים ארוכים יותר”

 הוא הבהיר שכולנו נמות יום אחד ואמר “גם אם נאכל כמו שצריך, לא נעשן ולא נשתה, ונעשה המון פעילות גופני, הגוף שלנו ילקה במחלות לב ובמחלות אחרות, ככל שנזדקן ותנו לי להבהיר משהו כבר עכשיו, כולנו נמות יום אחד, מי שאומר לכם אחרת מנסה למכור לכם שקר “אנטי אייג’י” כלשהו כדי להפריד אתכם מהכסף שלכם. אבל המדע כן מתקדם וישנן פריצות דרך בעיכוב הליך ההזדקנות”.

“אני והקולגות שלי במחקרי הזקנה ניסינו לקבוע את לוחות הזמנים של בני התמותה, ולהבין באיזה שלב מתחיל תהליך ההזדקנות המוביל בסופו של דבר למוות? תמותה היא עובדה קיימת ובשלב זה ניתן לקבוע שזה לא ישתנה, לא נוכל לעצור את התמותה האנושית.  כשתוחלת החיים עולה, זה הופך בלתי אפשרי להעלות אותה יותר מכך, היום תוחלת החיים הממוצעת היא בסביבות ה-80 שנה, זה גורם לכם לחשוב שאולי בעתיד תוחלת החיים תגיע ל ממוצע של 100  שנה? זה כמעט בלתי אפשרי שזה יקרה. אנחנו צריכים להפחית משמעותית את כל גורמי התמותה בשביל זה, ולא רק למצוא תרופה לסרטן, עלינו להעלות את תוחלת החיים של הצעירים, ולא רק “להחיות” זקנים. אל תבינו אותי לא נכון, אני לא טוען שצריך להפסיק לחפש תרופה לסרטן ולמחלות לב, אני רק אומר שצריך להנמיך ציפיות, תוחלת החיים לא יכולה לא תשתנה גם אם  נרפא יותר מחלות”.

Share This:

כתיבת תגובה

Top