עולם הפוך: דווקא יתושים – נגד מלריה

כבר שנים שהרפואה מנסה להתמודד עם ההדבקה של מחלת המלריה העוברת בדרך כלל מאדם לאדם באמצעות עקיצת יתוש. ההוראות היו ונותרו להתרחק ולהרחיק יתושים באזורים מוכי מלריה. אלא שכיום מתברר שמדענים אמריקנים החליטו לחשוב מחוץ לקופסא ולהחיל על היתושים הטורדניים את המשפט – “אם אי אפשר לנצח אותם, הצטרפו אליהם” וייצרו יתושים עם מוטציה גנטית שהורגת את המלריה ולא מאפשרת את העברתה לאנשים. אז בקרוב נמשיך לגרד, אבל לפחות נישאר בריאים

הסוף למחלה? בקרוב - יתושים שלא מדביקים במלריה
הסוף למחלה? בקרוב – יתושים שלא מדביקים במלריה

מדובר בלא פחות ממהפיכה בשמירה על בריאות הציבור. יתושים המעבירים מחלות באמצעות עקיצות, הצליחו להפוך כל מחלה לכלל עולמית בגלל המעבר השכיח כל כך של אנשים ממזרח למערב ומכל מקום לכל מקום אחר בעולם המודרני.

מדענים אמריקאים אומרים כעת שהם הצליחו להביא להתרבותם של יתושים – שהינדסו גנטית במעבדה כך שיתנגדו למחלת המלריה ובכך להגדיל את אוכלוסיית היתושים העמידים למלריה ולהכחיד את אלה שאינם מהונדסים גנטית ולעצור את העברת המחלה.

במעבדה הכל כמובן טוב ויפה אבל כעת מבקשים המדענים לראות אם הדבר אכן יתרחש במציאות בשטח, אם כן – מדובר בפריצת דרך של ממש במלחמה במחלת המלריה.

איך הם עשו את זה?

כתב העת המדעי PNAS מדווח שהמדענים פיתחו גן חדש, כזה שמייצר בגוף התנגדות חיסונית למחלת המלריה, והחדירו את הגן הזה ל – DNA של היתוש, באמצעות שיטת עריכת גן הנקראת Crispr. כעת לחלק המעניין – כשיתושי המעבדה המהונדסים גנטית הללו הזדווגו  – הצאצאים שלהם כבר נולדו עם הגן הזה שמתנגד למלריה.

כעת על פי התאוריה שלהם, כשהיתושים האלה יעקצו אדם חולה במלריה ולאחר מכן אדם בריא, הם לא יעבירו את המחלה מאדם לאדם.

אוויר טוב

אם נדמה לכם שזה לא מידע רלוונטי עבורכם חישבו שנית. מלריה היא מגיפה עולמית שאיננה נעצרת בגבולות אפריקה או מדינת עולם שלישי כזו או אחרת. כיום בעידן התיירות המוטסת, כשכל אחד יכול להגיע כמעט לכל מקום בעולם ובחזרה, מדובר במחלה שמאיימת על קרוב למחצית מאוכלוסיית העולם והורגת לא פחות מ- 580 אלף בני אדם בשנה.

התסמינים של המלריה כוללים חום גבוה, רעד, כאבי פרקים, כאב ראש עז, הקאות העשויות להכיל דם, הזעה מרובה, צמרמורת, שלשול, כאבי בטן והרגשה כללית לא טובה. עלולה גם להיות הרגשה של דקירות בעור וחוסר סוכר בדם

תסביכים של מלריה כוללים תרדמת, ובכ-20% מהמקרים של מלריה לא מטופלת – מוות. ילדים צעירים פגיעים במיוחד.

המלריה תוארה כבר על ידי היפוקרטס במאה החמישית לפנה”ס. בימי הביניים ניתן לה השם “מלריה” –  בתרגום חופשי מהאיטלקית של אותה תקופה: “מלה אריה” (mala aria)  “אוויר רע”, שכן חשבו שהיא נגרמת מהאוויר העולה מהביצות.

כאמור, האמצעי היעיל ביותר להלחם במלריה היה עד היום חיסול  הדגירה של יתושי האנופלס (המעבירים את המחלה) על ידי ריסוס מקומות הדגירה, ייבוש הביצות, החדרת דגי גמבוזיה למקווי המים על מנת שיטרפו את הזחלים והגלמים של היתושים או, כמוצא אחרון, כיסוי הביצות בשכבת נפט שאינה מאפשרת לזחלי היתושים לנשום וקוטלת אותם.

מניעת הידבקות במלריה היא אחת המטרות המרכזיות של מערכות הבריאות באפריקה שמדרום לסהרה בגלל היקף התמותה ממלריה ובהיעדר חיסון כנגדה.

 

 

 

Share This:

כתיבת תגובה

Top