אפוקליפסה מחר? בקרוב אנטיביוטיקה תפסיק לעזור

מדענים מזהירים: העולם נמצא על סף “עידן פוסט-אנטיביוטי”, החיידקים מצליחים לפתח עמידות לאנטיביוטיקה החזקה ביותר שיש לאנושות להציע –  הניתנת כמוצא אחרון, אחרי שכל הטיפולים כשלו. החשש – העמידות לתרופה תתפשט בכל העולם והרפואה תחזור לימי הביניים. ראש שרותי בריאות הציבור במשרד הבריאות ל’סמאללה’: “נדרשת תכנית בינלאומית”

לקראת עידן "פוסט-אנטיביוטי"  (shtterstock)
לקראת עידן “פוסט-אנטיביוטי”
(shtterstock)

זאת לא נבואת זעם תנ”כית, זאת המציאות שמתארים כעת מדענים מודאגים.

מדענים זיהו מוטציה בקטריאלית (חיידקית) חדשה המסוגלת  לשרוד את התרופה הכי חזקה שיש לאנושות להציע, הקוליסטין, תרופה הניתנת כאשר כל שאר הטיפולים כשלו.

הזן החדש של החיידקים הצליח “להיפטר” מהקוליסטין בקרב מטופלים ובעלי חיים בסין. לדברי המדענים הסינים, ההתנגדות הזאת לאנטיביוטיקה עשויה להתפשט בכל העולם ולהעלות באופן דרמטי את מספר המקרים של זיהומים חשוכי מרפא.

“האפוקליפסה של האנטיביוטיקה”

דו”ח מיוחד שהתפרסם  במגזין הרפואי היוקרתי למחלות זיהומיות לנסט (Lancet) מתאר עולם על סף כאוס רפואי, לא פחות.

לא זאת בלבד שהתרופות יפסיקו להגן עלינו מפני מחלות זיהומיות מן העבר והן ישובו להיות קטלניות וחשוכות מרפא, אלא שגם פרוצדורות כמו ניתוחים וטיפולים נגד סרטן בסכנה, שכן, הן נסמכות על אנטיביוטיקה כדי להימנע מזיהום. הרפואה תחזור באופן מעשי לימי הביניים.

מדובר ממש באסטרטגיית מלחמה, כמו כיפת ברזל בקטריאלית – הגילוי החדש הוא של מוטציה גנטית בחיידקים המכונה גן ה-MCR-1 ומונעת מהקוליסטין להרוג את החיידק

הדו”ח הראה התנגדות חיידקים לתרופה בחמישית מבעלי החיים שנבדקו, 15% מדגימות בשר נא וב -16 חולים בסין וההערכות מדברות על כך שזה הגיע גם ללאוס ומלזיה.

המוטציה הזאת התפשטה בקרב מגוון של זנים ומינים של חיידקים  הכוללים בין היתר את חיידק האי-קולי, הקלבסיאלה ופסאודומונאס  האחראים על זיהומים שונים במעיים, בעיניים ובאוזניים של אנשים בעלי מערכת חיסון מוחלשת, מקור החיידקים הללו במעיים של בעלי חיים.

פרופ’ טימותי וולש, ששתף פעולה במחקר, מאוניברסיטת קרדיף, אמר ל- BBC: “כל שחקני המפתח נמצאים כעת במקום כדי להפוך את עולם הפוסט-אנטיביוטי למציאות”.

“אם MRC-1 יהפוך גלובלי, ומדובר בשאלה של מתי לא אם, ובמידה והגן יקשר עצמו  עם גני עמידות לאנטיביוטיקה אחרים, דבר שהוא בלתי נמנע, הסבירות היא מאוד גבוהה שנגיע לתחילתו של עידן ללא אנטיביוטיקה. בעידן כזה,  מי שיחלה באופן קשה למשל בעקבות זיהום של חיידקי אי- קולי (כי אכל משהו מקולקל)  לא נוכל לעשות דבר”.

זאת לא הפעם הראשונה שחיידקים מגלים עמידות לקוליסטין, אבל הפעם מדובר במוטציה גנטית של חיידקים שמצליחה לעבור בקלות בין הזנים השונים של החיידקים ולהפוך את כולם לעמידים לתרופה החזקה ביותר.

בכיר במערכת הבריאות בבריטניה, פרופ’ מארק וילקוקס אמר ש”קצב ההעברה של גן ההתנגדות הזה הוא גבוה עד כדי גיחוך, וזה לא נראה טוב”. בית החולים שלו מתמודד עם מקרים רבים שבהם הרופאים נאבקים למצוא אנטיביוטיקה. בכל חודש מתרחש ארוע רפואי כזה שרק לפני חמש שנים היה נחשב נדיר מאוד.

לדברי פרופ’ וילקוקס “אין נקודת זמן שאפשר להצביע עליה שבה התחילה האפוקליפסה של האנטיביוטיקה, אבל אנחנו מפסידים בקרב. החשש הוא כי גן ההתנגדות החדש יתחבר עם גנים נוספים ויעבור מבית חולים לבית חולים עד שנגיע למצב שחיידקים יהיו עמידים לכל טיפול בכל מקום בעולם. האם אני חושש מהתעוררות תחלואה חשוכת מרפא? בהחלט כן, בין אם זה יקרה בשנה זו, או בשנה הבאה, או בשנה שאחריה, אי אפשר לדעתת”.

מחיר השימוש המופרז באנטיביוטיקה

אז איך זה קרה? ההערכות הן שהעמידות לאנטיביוטיקה התפתחה בעקבות שימוש יתר באנטיביוטיקה בקרב בעלי חיים, בעיקר חזירים. שרי החקלאות והבריאות של סין ייפגשו בסוף השבוע הקרוב עם מדענים בריטים כדי לבחון את האפשרות של לאסור שימוש בתרופה קוליסטין בקרב בעלי חיים. מדענים בכירים אחרים סבורים שצריך לאסור את השימוש בתרופה הזאת גם בקרב בני אדם.

במאמר פרשנות ב – Lancet נכתב ש”ההשלכות [של מחקר זה] הן עצומות” ואלא אם כן יתרחשו שינויים משמעותיים,  רופאים בכל העולם יצטרכו להתמודד עם מספר הולך וגדל של חולים שהם נאלצים להגיד להם – “מצטעים, אין טיפול למחלה שלך”.

ראש שרותי בריאות הציבור במשרד הבריאות, פרופ’ איתמר גרוטו, אמר היום (ה’) ל’סמאללה’ כי “מחוייבת תכנית בינלאומית למניעת התפתחות העמידות לתרופות. בנוסף, חשוב להקפיד לפתח טיפולי מחקר אחרים”

מה לגבי חיסונים?

“יש כמה חיידקים שמפתחים נגדם חיסונים חדשים, גם זה תחום חשוב. צריך להשקיע משאבים לנושא”.

Share This:

כתיבת תגובה

Top