הנכד חולה הסרטן הציל את חיי סבתו

הסבתא ליוותה את נכדה לטיפולים אונקולוגיים בבית החולים רמב”ם בחיפה, כשלפתע לפנות בוקר, היא לקתה  בשבץ מוחי. הנכד החולה הציל את חייה

כבר 4 שנים שעיישה (67) עושה את אותו הדבר. מלווה את נכדה ראג’ב (13) החולה בסרטן – כל הדרך מעזה לבית החולים רמב”ם בחיפה כדי שיקבל שם טיפול אונקולוגי.

“היה לה מזל רב” , ד”ר יעקב אמסלם בחדר הצנתורים ברמב”ם (צילום: יונתן בלום)

 בסבב הטיפולים הנוכחי שלו הם שוב הגיעו לחיפה, נכנסו למערך ההמטו-אונקולוגי בבית החולים “רות” לילדים שברמב”ם, וכדי לא לנסוע ולחזור שוב, הם שהו במלונית של בית החולים.

עיישה כבר זמן רב חושבת רק על ראג’ב, רק שיהיה בריא “סמאללה עליו”. היא חושבת איך לחזק אותו, תומכת בו ונמצאת שם בשבילו, בזמן שהוא נלחם על חייו. היא לרגע לא חשבה שהנכד הזה, הוא זה שיציל את חייה.

לפני כשבוע, לפנות בוקר, חשה עיישה ברע וניסתה להעיר את ראג’ב שישן לידה. כשהנכד התעורר – התמוטטה.

הנער הצעיר גילה תושייה ורץ להזעיק את הצוות הרפואי מאחת ממחלקות הילדים הממוקמות במבנה. הוא שב בתוך זמן קצר אל הסבתא שהתעוררה בינתיים, כשהוא מלווה באחות ורופא ואלו מצאו שהיא סובלת מחולשה קשה בפלג גופה הימני וכן מהפרעת דיבור קשה, סימנים המעידים על כך שהיא עוברת שבץ מוחי חריף.

ברמב”ם מוסרים שמרגע האבחנה הראשונית נכנסה הסבתא למסלול טיפול מהיר וייחודי לרמב”ם, המכונה “השטיח האדום”. מטרת המסלול היא לזרז את הטיפול בחולים הללו ככל הניתן, כדי להציל כמה שיותר מרקמת המוח בכמה שפחות זמן. במהלך הבירור התברר שעיישה לקתה בשבץ מסוג איסכמי, כלומר, חסימה של קריש דם המונעת זרימת דם תקינה אל המוח.

את הקריש אפשר להמיס בהזרקה של חומר מיוחד, אולם הדבר ניתן רק במסגרת חלון של 3 שעות מרגע האירוע, זאת הסיבה שבגללה אומרים שכל דקה קובעת בשבץ מוחי.

צנתור מוח, הליך מורכב ועדין של שליפת הקריש החוסם מן המוח, הוא האפשרות היחידה להרחיב את חלון הטיפול בשבץ מוחי איסכמי משלוש שעות לשמונה שעות. הטיפול זמין רק בשישה מרכזים רפואיים בישראל, ביניהם רמב”ם, המרכז את מרבית המקרים באזור הצפון.

מכיוון שחלפו ארבע שעות מאז נראתה הסבתא לאחרונה במצב תקין, הטיפול הזה כבר לא היה רלוונטי, והצוות הרפואי החליט לבצע צנתור מוח כדי להציל את חייה.

“כשהמטופלת הגיעה למיון, בצענו בדיקת טומוגרפיה ממוחשבת שהראתה חסימה של ענף בספרה השמאלית במוח, החלק המספק חמצן לאזור הדיבור ואחראי על יכולת להתבטא ועל תפקוד היד והרגל הימניים”, מספר ד”ר יעקב אמסלם, מנהל היחידה לנוירורדיולוגיה פולשנית ברמב”ם ומי שמבצע צנתרי מוח בבית החולים, “כמו כן, בבדיקות שאנו עורכים ניתן היה לראות בצורה יפה שלמרות הזמן הרב שחלף מתחילת האירוע, חלקים גדולים מרקמת המוח של המטופלת היו ברי -הצלה”.

בתוך זמן קצר הוכנסה המטופלת לחדר הצנתורים. מעבר לזמן הרב שחלף מתחילת האירוע, גם מיקום הקריש היווה סכנה לחייה של המטופלת בשל קוטרו הזעיר של העורק והחשש שמה במהלך הטיפול הוא יקרע. למרבה השמחה, המהלך הסתיים בהצלחה ובמהירות.

“לחולה היה מזל רב להתמוטט ברמב”ם”, אומר ד”ר אמסלם, “במקרים כאלו הזמן הוא גורם קריטי, והודות למיומנות של הצוות המטפל והניסיון הרב שיש לצוות אחראי שבץ ברמב”ם היא אובחנה וטופלה במהירות. למזלה היא גם התמוטטה בבית חולים שבו הטיפול שהיתה זקוקה לו זמין. מרגע שהגיעה למיון, ועד שנפתחה החסימה במוחה עברה שעה ורבע בסך הכל. זה זמן שיא בחולים אלו”.

ואכן, כשמדובר בשבץ מוחי, המזל הוא חלק בלתי נפרד מהעזרה הראשונה. זמן קצר לאחר הטיפול, הצליחה הקשישה להזיז את ארבעת הגפיים, דיברה ותקשרה עם נכדה.  לאחר כמה ימי אשפוז, היא שוחררה לביתה כשהיא חשה בטוב.

מחקרים רבים מעידים על יעילותו של הצנתור המוחי בחסימות של כלי דם מוחיים, ומספר החולים שעברו את הטיפול הולך ועולה.

Share This:

כתיבת תגובה

Top