מדענים: ניתן להרוג תאים סרטניים לפני הגרורות

חוקרים מאוניברסיטת קורנל בארצות הברית הצליחו לפתח חלקיקים שנשארים בזרם הדם והורגים תאים סרטניים נודדים, לפני שאלה מספיקים לפגוע באיברים נוספים: “התאים הסרטניים פשוט התפוררו ונעלמו”.

גידול סרטני נמצא בשלב הקטלני והמסוכן ביותר שלו כאשר הוא מתחיל לשלוח גרורות לאיברים אחרים, בריאים, בגוף.

מדענים באוניברסיטת קורנל שבארצות הברית, הצליחו לפתח חלקיקים (nanoprarticel) שנשארים בזרם הדם והורגים תאים סרטניים נודדים ובכך מונעים את שליחת הגרורות לתאים בריאים.

איך זה קורה?

הכל כמובן מתחיל בגידול, אם לא מטפלים בגידול ממאיר, הוא עלול לפלוש לרקמות סמוכות ולהרוס אותן. לעתים ניתקים תאים מן הגידול המקורי (הראשוני) ומתפשטים לאיברים אחרים בגוף באמצעות מחזור הדם או מערכת הלימפה. כאשר תאים אלה מגיעים לאזור חדש, הם עלולים להמשיך להתחלק וליצור גושים חדשים הנקראים גידול משני, שניוני או גרורה.
תאים סרטניים
תאים סרטניים
לדברי החוקר הראשי, פרופ’ מיכאל קינג “כ-90% ממקרי התמותה מסרטן מתרחשים לאחר שהגידול שלח גרורות לאיברים אחרים”.
במשך שנים המדע מחפש אחר דרכים לאתר את התאים הסרטניים הנודדים בזרם הדם ולעצור אותם מבעוד מועד. החיפוש הזה הוא מלחמת החורמה של האנושות בדורות האחרונים, במגיפה  הגדולה מכולן, או בשמה האחר “המלחמה בסרטן”.
החוקרים ב’קורנל’ מצאו שיטה חדשה לאתר את אותם תאים חמקמקים.
הם הצמידו חלבון הורג-סרטן המכונה “טרייל” (TRALE), אשר היה בשימוש בניסויים קודמים  וחלבונים “דביקים” נוספים לחלקיקים זעירים מיוחדים שהם פיתחו.
כאשר החלקיקים הדביקים החמושים בנשק נגד סרטן הוזרקו לדם, הם נצמדו לתאי דם לבנים.
בדיקות הראו כי בנפילה הקשה של מחזור הדם , תאי הדם הלבנים נתקלו  בכל התאים הסרטניים שניתקו מהגידול העיקרי וניסו להתפשט.
דו”ח של ה PNAS  של האקדמיה האמריקנית הלאומית למדעים הראה שאותו מפגש עם החלבון טרייל הרג את התאים הסרטניים . פרופ ‘ קינג אמר ל-BBC כי”הנתונים מצביעים על  אפקט דרמטי, זה לא שינוי קל במספרם של תאים סרטניים”.

“התוצאות הן די מדהימות למעשה, גם בדם של בני אדם וגם בעכברים. אחרי שעתיים של זרימת דם , התאים הסרטניים התפוררו, פשוטו כמשמעו”.
הוא מאמין שבעתיד, החלקיקים הללו יכולים להיות בשימוש לפני ששולחים חולים לניתוח או להקרנות ושבאמצעותם ניתן לגרום לתאים סרטניים להתנתק מן הגידול העיקרי .

זה יכול לשמש גם בחולים עם גידולים אגרסיביים מאוד, כדי למנוע מהם להתפשט.
עם זאת, הוא טוען שיש  צורך בהרבה יותר בדיקות בטיחות בעכברים ובבעלי חיים גדולים יותר, לפני כל ניסיון לבצע ניסויים כאלו בבני אדם.

עד כה הראיות מצביעות על  כך שאין לטיפול אפקט משני,  אינו משפיע על מערכת החיסון ואינו גורם נזק לתאי דם אחרים או על הציפוי הפנימי של כלי הדם.

אבל – ותמיד בפריצות דרך מסוג זה ישנו אבל – פרופ ‘ קינג מזהיר מפני התלהבות יתר ואומר ש “יש עוד צורך פריצות דרך שונות לפני שהטיפול יוכל להוות יתרון לחולים”

Share This:

כתיבת תגובה

Top