קנאביס רפואי: תבחרו – או כאבים, או חופש התנועה

חולה סופני? סובל מכאבים? ברכות! זכית ברישיון לצרוך קנאביס. בתמורה  – תן לנו את חופש התנועה שלך. לא ברור למה מדינת ישראל עדיין לא הסדירה את סוגיית הנהיגה עבור צרכני הקנאביס הרפואי שלה. אנשים שנמצאים בתהליך של גמילה מסמים קשים מקבלים רישיון לצרוך את אותם סמים וגם אישור לנהיגה כעבור מספר שעות, אבל הקנאביס  – עדיין ברשימת הסמים שאסורים בנהיגה והחולים שכן נוהגים, גם אם לא היה להם מושג שאסור להם, מסתכנים בכניסה לכלא

קנאביס רפואי. למה המדינה לא מאפשרת לחולים לנהוג? (shutterstock)
קנאביס רפואי. למה המדינה לא מאפשרת לחולים לנהוג? (shutterstock)

בימים הקרובים אמורה להתכנס ועדה בין-משרדית שתדון בהמלצות מומחים שמבקשים לקבוע “רף שכרות” לצורכי קנאביס רפואי.

כינוס הועדה מגיע יותר מ- 3 שנים אחרי שבית המשפט העליון הורה למדינה להסדיר את עניין הנהיגה של חולים שצורכים מריחואנה.

לא ברור למה עד עכשיו לא הסדירו את העניין הזה, יותר  מ- 20 אלף חולים במחלות כרוניות וסופניות סובלים מהמחדל הזה  וכנגד חלקם הוגשו כתבי אישום בגין נהיגה תחת השפעת סמים.

אחת הדוגמאות לאבסורד שבדבר היא סיפורו של נהג צעיר שמחזיק ברישיון לצרוך קנאביס מסיבות רפואיות ונעצר על ידי שוטרים שקבעו שהוא עבריין. הוגש נגדו כתב אישום , למרות שהציג לשוטרים את הרישיון שלו לצרוך קנאביס וגם חוברת הדרכה, עליה מתנוסס לו בגאון סמל משרד הבריאות ובו, בפרק המכונה “השלכות על אורח החיים” – הנחיות המורות על המתנה של 6 שעות לאחר העישון של מריחואנה רפואית ולאחריהן מותר לו לנהוג.

לנהוג עם אדולן  – כן, עם קנאביס – לא

שאלנו את עו”ד אלעד שור, המתמחה בדיני תעבורה ומייצג את אותו צעיר, מה קורה עם החוק כיום בקשר לצריכת קנאביס ברישיון משרד הבריאות?

“תפרידי בין החוק לבין מה שמשרד הבריאות אמר לחולים. מבחינת החוק, מי שיש בגופו שרידים של סם – אסור לו לנהוג. משרד הבריאות לא החריג את הקנאביס מאותם סמים שאסורים בנהיגה.

קחי לדוגמה את האדולן, משרד הבריאות מספק לנגמלים מסמים את האדולן באישור, אז במקרה הזה החריגו את האדולן מרשימת הסמים שאסור לנהוג כשנוטלים אותם. אז אין בעיה אמרו אם יש למישהו רישיון לצרוך את האדולן, אם עוצרים אותו ומגלים את שרידי הסם בגוף שלו, לא יגישו נגדו כתב אישום כי יש לו רישיון לצרוך אותו.

אדולן זה סם לכל דבר וענייין, ההשלכות הן לפחות אותן השלכות כמו נהיגה עם שרידי קנאביס בדם ובכל זאת אדולן מוחרג מרשימת הסמים האסורים בנהיגה וקנאביס לא.

אז מבחינת המשתמש הרגיל, גם אם יש לו רישיון ממשרד הבריאות לצרוך קנאביס, אם הוא נתפס נוהג, זה נחשב כאילו הוא נתפס בנהיגה בשכרות, שזאת אחת העבירות החמורות ביותר ויש לזה השלכות קשות מאוד בפקודת התעבורה. החוק קובע לגביה פסילה מינימלית של שנתיים, לא מקסימום – מינימום. כלומר במקרה הטוב, אם זה מישהו שתפסו אותו בפעם הראשונה נוהג עם שרידי קנאביס בגופו – זה מינימום שלילת רישיון לשנתיים וגם קנס כספי”.

מה גובה הקנס?

בסביבות האלפיים ש”ח. הקנס זה פחות נורא אבל השלילה היא ממש גזירה קשה מאוד, היום כולנו תלויים ברכב. אם מדובר במישהו שגם מתפרנס באמצעות הרכב אז בכל קשה לו.

ואם חס וחלילה תפסו אותו  פעם שנייה  נוהג בהשפעת הקנאביס?

הוא הולך לבית סוהר.

לכמה זמן  בבית הסוהר?

בפעם השניה שתופסים אותו? זה יכול להיות אפילו שנה

כלומר מדובר באנשים שקיבלו רישיון מהמדינה להשתמש בקנאביס ואפילו הוראות מדוייקות – איך להשתמש – אבל אם תופסים אותם נוהגים לאחר שעישנו קנאביס המדינה יכולה להכניס אותם לכלא ולקחת מהם את החירות הכי בסיסית?

נכון

ומדובר באנשים שהם קשי יום גם ככה, חולים סופניים ואנשים שסובלים מכאבים כרוניים נכון, אז איך מוציאים אותם מהמצב הזה?

אז בואי נסדר  את זה רגע. החוק לא מאפשר נהיגה למי שמעשן קנאביס נקודה. עכשיו בואי נזיז רגע את החוק לצד ובואי נדבר על מה שמשרד הבריאות עשה עד אפריל 2014.

עד אותה נקודה, משרד הבריאות כתב ברישיון לצריכת קנאביס “בעת השימוש אסור לנהוג” כשאומרים “בעת השימוש” הפרשנות היא שכשאתה מעשן אל תנהג. במקביל, החולים שקיבלו רישיון לקנאביס רפואי בפעם הראשונה נשלחו לקבל הדרכה איך להשתמש בקנאביס.  מה מותר, מה אסור ומה עושים ומה לא עושים עם הקנאביס.

במסגרת ההדרכה הזאת נאמר להם שאסור לנהוג 6 שעות לאחר השימוש בקנאביס וגם נתנו להם חוברת שבה כתוב שלאחר 6 שעות ניתן לנהוג.  כלומר, החוק אמר עד אז – בזמן שאתה מעשן אל תנהג וההדרכות הרישמיות וגם חוברת ההדרכה של משרד הבריאות הוסיפו שצריך להמתין 6 שעות אבל לאחר מכן מותר לנהוג.

עכשיו, באפריל 2014, משרד הבריאות הבין שההנחיות שלו סותרות את החוק ומסבכות אנשים עם החוק אז הם הוציאו תקנה שקובעת שמי שמעשן קנאביס – אסור לו לנהוג.

אסור לו לנהוג בכלל?

הוא צריך לחכות עד שהשרידים של הקנאביס יעלמו לחלוטין מהגוף שלו, זה תהליך שלוקח שלושה שבועות..

וצרכני קנאביס רפואי לא מחכים חודש בין סיגריה לסיגריה הרי..

נכון ולכן המשמעות היא שמי שמעשן קנאביס לא נוהג. עכשיו מה הבעיה? חוץ מזה שלא נותנים לאנשים הנורמטיביים האלה אפשרות לנהוג? הבעיה היא שמשרד הבריאות שינה את החוק ולא טרח ליידע את החולים. אף אחד לא יצר קשר עם החולים ואמר להם שמעכשיו אסור להם לנהוג בכלל.

אז מי שיש לו רישיון לצרוך קנאביס רפואי מלפני אפריל 2014, כלל לא יודע שאסור לו לנהוג.

ורק על סמך התסבוכת הביורוקרטית הזאת, אפשר “להוציא” את מי שנתפס בנהיגה לאחר שעישן קנאביס מגזר דין מינימלי של שלילת רישיון לשנתיים וקנס של 2,000 שקל?

נכון, ולא בכל המקרים, תראי יש בתי משפט שלא זיכו את הנאשם הם טענו שהנאשם מיתמם ואי ידיעת החוק אינה פותרת מעונש. במקרה שלנו, בית המשפט קיבל את הטענה שמשרד הבריאות היה צריך ליידע את החולה שאסור לו לנהוג.

יש כאן מצב מאוד בעייתי שבו המדינה אומרת בעצם לחולים תבחרו – בין לחיות חיים נורמליים, לנהוג, להתפרנס וכו’ – לבין הכאב שלכם. הם אומרים לחולה, שב בבית תסבול בשקט, אל תצא, אל תעבוד ותמות מתי שתמות”.

ממשרד הבריאות נמסר בתגובה:

היות וקנביס מוגדר כ”סם מסוכן” על פי פקודת הסמים, הוא נכלל במסגרת האיסור בפקודת התעבורה, של נהיגה בשכרות.  אחת מן ההגדרות של נהיגה בשכרות היא נהיגה כאשר הנהג משתמש בסם מסוכן או כאשר בגופו תוצרי פירוק של הסם. האיסור אינו ספציפי לקנביס, אלא לכל חומר המוגדר כסם מסוכן וגם אם נצרך כדין (למשל כתרופה רשומה, בהתויה ועל פי מרשם).

כיום , מצויין מפורשות ברישיון השימוש בקנביס רפואי, על קיומה של מגבלת הנהיגה על פי החוק הכללי.

 

 

 

 

 

Share This:

כתיבת תגובה

Top