חדשות טובות: משרד הבריאות שומר על המוח

הכותרת המקורית של הכתבה הזאת היתה: “שבץ מוחי: קמפיין יפה, אבל האם מערכת הבריאות ערוכה לטיפול?” כשהתשובה היתה אמורה להיות – לגמרי לא. מתברר שלמשרד הבריאות מגיעה מילה טובה. אחרי התרעות של שנים ומאבק של איגוד הנוירולוגים, החליטו להתייחס ברצינות לגורם התמותה מספר 3 אחרי סרטן ומחלות לב

משהו טוב קורה במשרד הבריאות. סוף סוף הפנימו את החשיבות האדירה של המודעות הציבורית לתסמינים של שבץ מוחי. אז יצאו בקמפיין חדש יפה ומושקע שמסביר לציבור מהם התסמינים המצביעים על כך שהיקרים לנו עוברים חלילה שבץ מוחי.

הכל טוב ויפה, באמת  סרטון טוב, אבל אנחנו כאן בסמאללה זוכרים שהאיגוד הנויירולוגי מתריע  כבר שנים על כך שגם אם נהיה מודעים ונגיב בזמן – לא בטוח שמערכת הבריאות ערוכה לטפל ביעילות בלוקים בשבץ מוחי.

בשנה שעברה הם כינסו מסיבת עיתונאים ואמרו שייתכן בהחלט מצב שבו מישהו יחטוף שבץ  מוחי, ואנחנו נזהה את זה ונחייג מהר מאוד 101 ומד”א יגיעו בזמן , אבל אם אנחנו גרים בפריפריה למשל, ייתכן שלא נצליח להציל מנזק מוחי.

"היא לא צריכה כוס מים, היא צריכה שתזמינו לה אמבולנס" (מתוך הקמפיין של משרד הבריאות)
“היא לא צריכה כוס מים, היא צריכה שתזמינו לה אמבולנס” (מתוך הקמפיין של משרד הבריאות)

אבל לא רק בפריפריה. בבתי החולים בכל הארץ אין תשתית ראויה לטיפול יעיל בשבץ מוחי. פרופ’ נתן בורנשטיין, יו”ר האיגוד הנוירולוגי אמר אז ש”המלחמה שלנו היא  על כך שהתשתיות והתקציבים לטיפול בחולי שבץ מוח יהיו בדיוק כמו אלה שמוקדשים לטיפול בלב. אין היום בית חולים או מרכז רפואי בארץ בלי יחידה לטיפול בלב או מכון לב, אבל בכולם לעומת זאת אין יחידה לטיפול נמרץ מוח”.

עוד אמרו הנוירולוגים ש “אנחנו לא נמצאים בעידן של לפני עשור, יש היום אמצעים לטיפול ושיקום אבל אנחנו צריכים להסדיר את העניין,  אני חושב שאנחנו משתפרים בתחום המניעה, משום שיש התקדמות טכנולוגית ותרופות חדשות שמוכנסות לסל, אבל אם הייתה מודעות גדולה יותר לא היינו צריכים את התרופות”

פרופ’ בורנשטיין הוסיף  ש”לא תמיד יש כונן מומחה בנוירולוגיה בבתי החולים. אנשים מתנדבים להיות כוננים. זה חלק מהניסיון שלנו לשפר את התשתיות בתחום, אנחנו עושים את התורנויות האלה מתוך רצון טוב אבל זה מצב שמוכרח להשתנות”.

ומה נשתנה באמת?

לאחרונה, עם פרסום הסרטון של משרד הבריאות להעלאת המודעות לתסמינים של שבץ מוחי, יצרנו קשר עם פרופ’ בורנשטיין כדי לברר אם יש שינוי גם בהפניית התקציבים ומתן פתרונות ליתר הבעיות שצויינו במסיבת העיתונאים של שנה שעברה.

הנה התשובה שקיבלנו:

“כרמית שלום, משרד הבריאות בשנה האחרונה הכריז על שבץ מוח כפרויקט לאומי כולל הקמפיין להעלאת המודעות לסימני האזהרה שכרגע באויר והוא מוצלח ביותר
בנוסף המשרד מממן מילגות להשתלמות עמיתים בחו״ל בנושא צינתורי מוח לאנשים המתאימים וכן השתלמות עמיתים בשבץ מוח בארץ לנוירולוגים מהפריפריה . ישנה גם תכנית שיצאה לדרך להדרכה של ״נאמני שבץ מוח״ בכל חדרי המיון בארץ שכוללת רופאי חדר מיון, אחיות חדרי מיון והנוירולוגים .
כך שכפי שאת רואה ״ המאבק״ הצליח והתכנית לשיפור הטיפול בחולי שבץ מוח בשלב החד אכן קרמה עור וגידים ויש לשבח את המובילים במשרד הבריאות  שהרימו הכפפה והכריזו על שבץ מוח כפרויקט לאומי”.
ועל זה מה נאמר? מילה אחת – שאפו.
מדוברות משרד הבריאות נמסר שהמשרד מוביל את התכנית הלאומית לשבץ מוחי בשיתוף מקצועי הדוק עם איגוד הנוירולוגים במדינת ישראל.

התכנית כוללת מלבד העלאת המודעות בציבור גם הכשרת צוותים רב מקצועיים לטיפול בשבץ מוחי, במסגרתה העלאת מספר מצנתרי המוח במדינת ישראל והכשרת נוירולוגים המומחים בשבץ מוחי על ידי קידום השתלמות עמיתים של נוירולוגים מהפריפריה בתחום זה;

והכשרת צוותים של מקצועות הבריאות בקדום הטיפול הן באשפוז הדחוף והן בקהילה והכשרת נאמני שבץ מוחי בכלל המלר”דים (מרכזים לרפואה דחופה) במדינת ישראל.

בנוסף כוללת התכנית:

  1. פתיחת יחידות ייעודיות לשבץ וחי בכל בתי החולים ועיבוי המרכזים לשבץ מוחי.
  2. קביעת כוננויות מצנתרי מוח בכל אזורי הארץ ופרסומם לכלל בתי החולים.
  3. קביעת מדדי איכות הן במתאר הטרום אשפוזי והן באשפוז עצמו על מנת לקדם אבחון וטיפול מהיר בשבץ מוחי.
  4. הקמת רשם לאומי לשבץ מוחי.
  5. קידום ידע בתחום זה בקרב רופאי הקהילה.
  6. קידום נושא השיקום בקהילה של חולי השבץ המוחי.

 

 

 

Share This:

כתיבת תגובה

Top