הפסקות החשמל: קשישים חוששים מניתוק לחצני המצוקה

יש לכם הורים מבוגרים שמתגוררים לבד באזורים המנותקים מחשמל? עזבו הכל וסעו אליהם, התקשרו אליהם. הם לבד בחושך ולא במובן המבדח של המילה. מוקד יד שרה מדווח על קשישים שמתקשרים בהיסטריה בגלל הניתוק של לחצן המצוקה שלהם

לבד בחושך, חרדה אמיתית של קשישים
לבד בחושך, חרדה אמיתית של קשישים

עשרות אלפי בתי אב בישראל מנותקים מחשמל כבר יותר מיממה עקב מזג האויר הקיצוני שהגיח פתאום אתמול (ב’) במפתיע.  זה לא נוח, לא נעים, אפילו מסוכן. אבל יש מי שסובלים מהמצב אפילו יותר. חסרי הישע שגרים לבד ומסתמכים על לחצני מצוקה חשמליים שיסייעו להם בעת צרה – הקשישים העריריים.

 ב’יד שרה’ מדווחים על פניות של קשישים רבים שחוששים מניתוק מהעולם החיצון,, פשוטו כמשמעו. אם אין לחצן, איך ידעו שהם במצוקה? איך יסייעו להם?

קשישים רבים שסובלים מהפסקת חשמל יותר מיממה עלולים להינתק בשעות הקרובות ממוקד המצוקה אליו הם מחוברים. המצבר שפועל בזמן הפסקת חשמל יעיל רק למספר שעות והקשישים חוששים שלא יוכלו לקבל עזרה בשעת חרום.

שירין מלול, מנהלת צוות המוקדנים במוקד יד שרה, מספרת: “אנחנו מקבלים איתותים ממשדרים שמפסיקים לעבוד אחרי יממה של הפסקת חשמל כשהמצבר מתרוקן. קשישים פנו אלינו בהיסטריה וביקשו שנעזור להם בהשבת החשמל לבתיהם. אנחנו יודעים שהתקלה היא אזורית ושאין כל כך מה לעשות, אבל אנחנו מתקשרים לחברת החשמל ומרגיעים את הלקוחות המודאגים”.

בשעות אלו יוזם צוות המוקד שיחות עם מנויים באזור כדי לדרוש בשלומם ולראות כיצד ניתן לעזור להם. בנוסף, מתנדבים עורכים ביקורי בית ומבקרים קשישים ללא חשמל ועוקבת אחר מלאי בלוני החמצן בסניפים המושאלים במקום מחוללי החמצן החשמליים המושבתים עקב הפסקת חשמל.

“בשבועות האחרונים הקשישים נמצאים בחרדה עקב המצב הביטחוני. זו קבוצת אוכלוסיה מוחלשת ומאוד פגיעה. מספר הפניות למוקד עלה ואנחנו מדריכים אותם ומרגיעים אותם. במקרי הצורך אנחנו  מזעיקים בני משפחה ושכנים כדי לשהות איתם”, מוסיפה מלול.

Share This:

כתיבת תגובה

Top