כמו בירה: מדענים גילו – אפשר לייצר מורפיום בבית

מדענים גילו שאפשר לפשט את התהליך הכימי המסובך של המרת סוכר למורפיום באמצעות אותו ציוד שמשמש להכנת בירה ביתית 

ממש כמו בירה ביתית, מורפיום מסוכר (אילוסטרציה)
ממש כמו בירה ביתית, מורפיום מסוכר (אילוסטרציה)

חשש חדש נוסף לרשימת החששות של רשויות הבריאות ואכיפת החוק בעולם – סם הבית. מתברר שלא צריך מעבדה מיוחדת כדי “לשבור שורות” אפשר לייצר סמים בבית באמצעות ציוד פשוט שמשמש להכנת בירה ביתית.

מדענים אמריקניים ערכו שינוי גנטי בשמרים והצליחו באופן הזה לבצע את הכימיה המסובכת הדרושה להמרת סוכר למורפיום.
הממצאים, שפורסמו במגזין Nature Chemical Biology, טומנים בחובם הבטחה לא קטנה לרפואה, אבל גם את האפשרות של התפתחותו של שוק סמי הבית החלוטים. מומחים קוראים לפיקוח הדוק של אורגניזמים המהונדסים גנטית כדי לייצר סמים.

“שוברים שורות” בלי לצאת מהבית

מי שמכין בירה ביתית כבר מכיר את זה. משתמשים בחיידקי השמרים כדי להפוך סוכרים  לאלכוהול . מה שהתברר כעת הוא שאפשר לחלוט ולהשאיל DNA מצמחים, באופן שמהנדס גנטית את השמרים, כך שבמקום אלכוהול, הם יהפכו את הסוכר למורפיום.
אחד השלבים בתהליך הזה – ייצור כימיקל מתווך הנקרא רטיקיוליין (reticuline ) היה עד עתה המכשול העיקרי בפני מי שביקש לייצר מורפיום בבית. ה”בעיה” הזאת נפתרה  על ידי צוות חוקרים באוניברסיטת ברקלי, בקליפורניה ובכך למעשה סללו את הדרך ליישום כל יתר שלבי הייצור הביתי וממש “לבשל” מורפיום בבית.
ד”ר ג’ון דוובר, מהנדס ביולוגי באוניברסיטת ברקלי, אמר ל – BBC ש”מבחינה מדעית, תהליך התסיסה דורש שנאכיל את השמרים בגלוקוז, שהוא מקור סוכר זול שמאפשר לשמרים לעשות את העבודה במקומנו, ולדלג על כל השלבים הכימיקלים כדי להגיע לסם היעד שלך”.
“עם המחקר שלנו”, הוסיף ד”ר דוובר, “יש כאן למעשה קיצור דרך משמעותי בתהליך הייצור של המורפיום, זה לא אתגר של מה בכך, אבל זה אפשרי”.

פרחי פרג, בקרוב לא יהיה צורך בהם כדי לייצר מורפיום (אילוסטרציה)
פרחי פרג, בקרוב לא יהיה צורך בהם כדי לייצר מורפיום (אילוסטרציה)

מורפיום ממלא תפקיד חיוני בהקלה על כאבים ונעשה בו שימוש בבתי חולים רבים בכל העולם, הבעיה היא שכדי לייצר מורפיום יש צורך בפרחי הפרג.
מורפיום מבושל עשוי להיות קל יותר לייצור וזה גם יכול לאפשר למדענים לקצר תהליכי ייצור נוספים כדי לפתח סוגים חדשים של משככי כאבים.
המושג הרחב של שימוש באורגניזמים מיקרוסקופיים (כמו השמרים) לטובת ייצור סמים הוא לא חדש בתחום הרפואה.
אינסולין שמשמש חולי סוכרת נעשה באמצעות חיידקים מהונדסים גנטית במשך עשרות שנים.
אבל יש החשש העיקרי הוא שהשיפורים האחרונים עלולים לאפשר לעבריינים לחלוט סמים בלתי חוקיים בביתם.

מומחים שהגיבו לתגלית בכתב העת Nature אמרו שכעת לא צריך יותר מ”כישורים בסיסיים” כדי לייצר את המורפיום.

כל אחד עם גישה לשמרים ומיומנויות בסיסיות בתסיסה יהיה מסוגל לגדל מורפיום משמרים באמצעות ערכה ביתית להכנת בירה,והם קוראים לפיקוח הדוק על שמרים מהונדסים גנטית מן הסוג הזה.
פרופרופסור פול פרימונט, אחד ממנהליו של המרכז לחדשנות וביולוגיה סינתטית באימפריאל קולג’ בלונדון, אמר  “מה שהופך את זה לסיפור שחשוב להתייחס אליו הוא עצם קיומה של האפשרות לייצור אופיואידים שניתן להשתמש בהם כסמים בלתי חוקיים” לדבריו, “זה אמנם מאפשר לנו לקצר תהליכים כימיים אבל מצריך חשיבה רצינית לטיפול בשאלה – איך אנחנו מסדירים את הסוגיה הזאת? איך מפקחים על שני השמרים המהונדסים גנטית?”

Share This:

כתיבת תגובה

Top