בריאות בגאווה / ד”ר רות גופן

למה בכלל צריך בימינו מרפאות ייחודיות ללהט”בים? האנטומיה נשארת הרי אותו הדבר בלי קשר להעדפה מינית וכך גם שבועת הרופאים לטפל בכל אחד באשר הוא. לקראת כנס “לדבר בריאות בגאווה 2015”, ד”ר רות גופן, מנהלת שותפה במרפאה הגאה בגן מאיר – מסבירה

ד"ר רות גופן וד"ר גל וגנר, מנהלי המרפאה בגן מאיר בתל אביב. (צילום: פיני סילוק)
ד”ר רות גופן וד”ר גל וגנר, מנהלי המרפאה בגן מאיר בתל אביב. (צילום: פיני סילוק)

לפני כשש שנים, כשהייתי רופאה במרפאה ברחוב אלנבי בתל אביב הגיעה אלי בוקר אחד מטופלת טרנסג’נדרית. בלילה היא הותקפה על ידי בריונים ונחבלה בזרוע. פצועה, היא פנתה לחדר המיון, אבל שם הרופאים התייחסו אליה בזלזול ובהתנשאות. כאילו שהתקיפה בלילה לא הספיקה, אנשי הצוות הרפואי במיון הוסיפו עוד כאב נפשי לזה הפיזי. כעוסה, היא הלכה מהמיון ולא נשארה לקבל טיפול. בבוקר היא באה למרפאה ופגשתי אותה שם. ביחד עם האחות, חבשנו את הזרוע והקשבנו לסיפור הקשה שלה: לסיפור התקיפה בלילה והיחס המזלזל של הצוות הרפואי בבית החולים.

זה היה היום שבו הבנתי שצריך לפתוח מרפאה לקהילה שלנו. מקום שאליו יוכלו לסביות, הומואים, בי, טרנסים וטרנסיות וגם סטרייטים להגיע ולהרגיש שהם בבית. להרגיש שהם הגיעו למקום מוגן ובטוח, שבו ידעו לסייע להם באופן מקצועי וידידותי. מקום שבו יוכלו לספר על המשפחה שלהם, על האהבות שלהן, על הסטוצים, על כאבי הלב ועל העלבונות בלי לחשוש אפילו קצת, וכמובן לקבל טיפול רפואי מעולה.

זה לא שאין רופאי משפחה מצוינים וידידותיים לקהילה בתל אביב – לשמחתי הרבה יש. אבל לצערי, לא מעט מטופלות ומטופלים מהקהילה פוגשים במרפאות או בבתי החולים רופאים לא ידידותיים, שיפוטיים ולעיתים גם להט”בופובים, או רופאים שלא מכירים בכלל נושאים רפואיים יחודיים לקהילה. בשביל המטופלות והמטופלים האלה פתחנו, ד”ר גל וגנר ואני, את מרפאת גן מאיר.

וכעת אנו עורכים בפעם השנייה ברציפות כנס בריאות לקהילת הלהט”ב – כנס “לדבר בריאות בגאווה”. לכל מפגש עם רופא/ה יש שני צדדים – רופא/ה ומטופל/ת. הכנס הזה מטרתו להעצים את הצד של המטופל/ת במפגש עם הרופא/ה. כי ידע הוא כוח, וידע בנושאי בריאות הוא כוח שיכול להציל חיים. ידע מנצח מבוכה ומפיג חששות והוא מאפשר להתנהל גם בתוך המפגש עם הרופא (או הרופאה) בתחושת בטחון.

יהיו בכנס השנה הרצאות רבות בנושאים שונים: הטיפול ההורמונלי לטרנסג’נדרים,  מיניות להומואים, מיניות ללסביות, גיל המעבר ללסביות, ניתוחים לשינוי מין לטרנסג’נדרים ועוד ועוד. כל אחת ואחד מקהילת הלהט”ב יוכלו למצוא בכנס הרצאה שנוגעת לבריאותו.

כמו מצעד הגאווה התל אביבי, גם אנחנו השנה נערוך את כנס הבריאות בדגש על הקהילה הטרנסג’נדרית –  משום שזו הקבוצה שעדיין נתונה תחת מכבש הלחצים הגדול ביותר מתוך כל הפלחים השונים של קהילת הלהט”ב: מי מטפל בנוער טרנסי? איך מתמודדים בני המשפחה? ומה קורה בוועדה לשינוי מין בתל השומר? כל אלה ועוד ידונו בכנס.

בואו להרצאות ולימדו דבר או שניים על הבריאות שלכם. הבריאות שלכם היא הדבר הכי יקר והכי חשוב שיש לכם. שימרו עליה היטב.

הכנס “לדבר בריאות בגאווה 2015 – כנס בריאות להט”בי בסימן הקהילה הטרנסג’נדרית” יתקיים ב – 28-29.5.16  במרכז הגאה שבגן מאיר.  

לדברי יניב ויצמן, חבר מועצת העיר ומחזיק תיק הקהילה הגאה, “עיריית תל אביב-יפו גאה לעמוד מאחורי כנס חשוב זה, שנותן מענה על בעיות יומיומיות של חברים וחברות רבות מקרב הקהילה הגאה. החלטתנו לשים בקדמת הבמה השנה את הקהילה הטרנסג’נדרית נבעה מהתפיסה שחובתנו כציבור וכקהילה לחזק את כל תת-הקבוצות של הקשת הלהט”בית, וכקהילה שחווה אתגרים לא מעטים בתחום הרפואה, אני מברך על המנעד הרחב של הרצאות בנושא בריאות לטרנסג’נדרים השנה”.

Share This:

כתיבת תגובה

Top