נחשפתם לעישון במקום ציבורי? זה שווה כסף

בית המשפט העליון קבע שמעתה ניתן יהיה להגיש תובענות ייצוגיות נגד מקום ציבורי שהציבור נחשף בו לעישון. במקרה של זכייה, כל מי שנחשף לעישון באותו מקום יהיה זכאי לפיצוי של 1,000 שקלים. האגודה למלחמה בסרטן: “מקווים שזה ייתר את הצורך בהגשת תביעות פרטיות”

החשיפה לעישון פאסיבי שווה כסף, אילוסטרציה (shutterstock)
החשיפה לעישון פאסיבי שווה כסף, אילוסטרציה (shutterstock)

המאבק בעישון עושה צעד אחד נוסף קדימה: אחרי שהכנסת הוסיפה לחוק מקומות ציבוריים רבים שבהם אסור לעשן ולאחר שהתברר שהאכיפה בעניין נתקלת בקשיים, החליטו מתנגדי האישום לייצר פתח משפטי לציבור, כך שיוכל לאכוף בעצמו את החוק באמצעות תביעה ייצוגית.

הפסיקה התקבלה היום (ב’) שופטי בית המשפט העליון בראשות הנשיאה מרים נאור, קיבל את הערעור על פסק דין של בית המשפט המחוזי בתל אביב בנושא.

כשהעניין התגלגל לפתחו של בית המשפט המחוזי, סבר בית המשפט שמכיוון שניתן לקיים הליך פלילי כנגד בתי עסק ומקומות בילוי, ואף אולמות שמחה במקרה של חשיפת הציבור לעישון בתחומם –  לא ניתן במקביל לאפשר הגשת  תובענה ייצוגית.

שופטי העליון תובענה ייצוגית משמעה, שמי שנחשף לעשן יכול להגיש את התביעה: בשמו ובשם כל מי שנחשף לעישון באותו מקום ציבורי, גם אם מדובר באלפי אנשים ואף יותר,

 כאשר כל אחד מהם יהיה זכאי לפיצוי של כ-1000 ₪ בכל מקרה של חשיפה. מכאן הסכומים הגדולים הקשורים לנושא, היכולים להגיע למיליונים רבים.

האגודה למלחמה בסרטן מברכת על פסק הדין העקרוני הזה. האגודה עודדה בשעתו הגשת תביעות פרטיות, ואף הדריכה סטודנטים לסייע בידי אנשים פרטיים להגיש תביעות כאלה.

 כאשר ההצלחה בתביעות פרטיות (לא ייצוגיות) הייתה חלקית בלבד, הפכו התובענות הייצוגיות למרכיב חשוב באכיפת החוק לאיסור העישון במקומות ציבוריים,

 אשר יש לצערנו לא מעטים מבעלי העסקים שאינם אוכפים אותו.

 לדברי עו”ד האוזנר: ” ברור, כי עסקים כאלה כעת חשופים לתביעות של מיליונים, בהתאם לפסק הדין מהיום של בית המשפט העליון”

האגודה מקווה, כי כעת יפחת מאד העישון במקומות ציבוריים בכלל, ולא יהיה עוד צורך בהגשת תביעות כאלה.

כאמור הערעור התקבל, והתיק הוחזר לבית המשפט המחוזי לשם שמיעתו לפרטיו

Share This:

One thought on “נחשפתם לעישון במקום ציבורי? זה שווה כסף

  1. כדאי אולי לעשות מדריך לאזרחים של איך להוכיח את המקרה ואיך לתבוע. ככל שיותר יתבעו ככה התופעה תפחת.

    חוץ מזה כדאי לבדוק איך זה שמעשנים כמעט בכל הבארים בתל אביב למרות שיש חוק. על חניה העירייה שולחת פקחים אבל לא על עישון

כתיבת תגובה

Top