במקום מסדרון: אשפזו בבית / נחום גיטמן

דו”ח  מבקר המדינה הצביע על המחסור החמור במיטות אשפוז בבתי החולים בישראל. המחסור הזה גורם לאשפוזים במסדרון ועומסים אדירים בבתי החולים שגורר איתו סכנות לזיהומים ורשלנות רפואית. ב’יד שרה’ החליטו לעשות שימוש בתרומות שהם מקבלים כדי לאפשר לאנשים את כל הציוד הנחוץ והתמיכה המקצועית כדי להתאשפז בבית במקום בבית החולים. נחום גיטמן שמנהל את המחלקה לאשפוז בית ב’יד שרה’ מסביר למה אשפוז בית הוא הדרך הטובה ביותר להתמודד עם המשבר המחמיר במערכת הבריאות

עם התה והלימון והספרים הישנים, אשפוז בית (צילום: יד שרה)
עם התה והלימון והספרים הישנים, אשפוז בית (צילום: יד שרה)

הצורך בשירות “אשפוז בית” ביד שרה התעורר כתוצאה ממערכת הסיעוד הבעייתית בישראל. בישראל קיים מחסור חריף ומתמשך בכוח אדם בתחום הסיעוד. בישראל יש רק 1.9 מיטות לאלף נפש לעומת 3.3 לאלף בממוצע בקרב מדינות ה-OECD. שיעור התפוסה בארץ עומד על 96.6 אחוזים לעומת 75.1 אחוזים ב-OECD. זה נובע ממחסור חמור במיטות אשפוז ובכוח אדם רפואי, מחסור שרק ילך ויחמיר בשנים הקרובות, עם פרישתם לגמלאות של עשרות רופאים שעלו לארץ מברית המועצות לשעבר בשנות ה-90 של המאה הקודמת. לכן בישראל משך האשפוז הוא קצר יחסית, 4.3 ימים לעומת 6.5 ב-OECD.

נתונים אלה גורמים לכך שהשהות של החולה בבית החולים איננה נוחה בלשון המעטה: חולים שוכבים במסדרונות, האחיות וכל הצוות הרפואי לא עומדים בלחץ העבודה הגובר ובמחסור בכוח אדם. כתוצאה מכך ישנם חולים המשתחררים מוקדם מידי, בלי היערכות מתאימה להמשך החלתם בבית. זאת ועוד, דו”ח מבקר המדינה משנת 2012 התריע על סכנת ההידבקויות בבתי החולים והדו”ח הנוכחי לא מצביע על כל שיפור: לפחות 4,000 חולים מתים בכל שנה מזיהומים בבתי חולים. כאמור, הרופאים ערים לסכנה וממהרים לשחרר חולים לביתם, מהר ככל הניתן.

מחקרים המשווים שירות “אשפוז בית” לשירות בבית חולים רגיל, מצביעים על כך כי חולים באשפוז בית סבלו פחות מסיבוכים והיו זקוקים פחות לכדורי הרגעה. בסקרי שביעות רצון החולים והמשפחות המטפלות, נמצאה העדפה ניכרת של “אשפוז בית” על פני אשפוז בבית חולים. בני משפחה של מאושפזים בבית סבלו פחות מלחץ מאשר בני משפחה של חולים בבתי חולים. מרבית החולים הרגישו נוח יותר במסגרת ביתית בקרב המשפחה המטפלת.

נחום גיטמן (צילום: יד שרה)
נחום גיטמן (צילום: יד שרה)

בפעילותה השוטפת עם חולים, נחשפה יד שרה לחומרת המצב, וכמו בתחומים אחרים בהם היה קיים ריק טיפולי, החליטה לקום ולפעול. לפני כשנתיים השיקה יד שרה את מערך “אשפוז בית” בהשקעה של 7 מיליון שקלים, ומאז הדרישה רק הולכת וגוברת. צוות “אשפוז בית”  מספק לחולים היכולים להמשיך את ההחלמה בבית ציוד רפואי ומכשור הקרובים ביותר לאלו שבבית חולים. כך יכולים החולים להחלים בביטחון בבית, בחיק המשפחה. השירות מצמצם את הצורך באשפוז מוסדי, ובכך תורם באופן מכריע לשמירת איכות חייו וכבודו של החולה.

הציוד שמספקת יד שרה לחולה מאושפז בית כולל מיטת חשמלית מתכווננת, מנוף להרמת החולה וכורסא סיעודית. זאת, בנוסף לציוד נוסף כמו כיסא גלגלים, מחולל חמצן, מזרן למניעת פצעי לחץ, מכשיר סאקשן, פולס אוקסימטר, מניטור, מכשיר הזנה ועוד . מחלקת אשפוז בית של יד שרה דואגת גם לתחזוקה שוטפת של הציוד. להשלמת השירות ולהענקת תחושת ביטחון ומענה במקרה חירום, יכול החולה להתחבר למוקד המצוקה של יד שרה הפועל בכל שעות היממה 365 ימים בשנה. בעזרת לחצן מצוקה יכול החולה לשוחח עם המוקדן, כשבמקביל כל פרטיו האישיים עולים על המסך ומאפשרים מתן מענה מקצועי ומהיר. מלבד הציוד הרפואי המושאל, יד שרה מפעילה שבעה רכבי שירות להעברת הציוד ישירות לבית החולה, מוקד פניות ומוקד שירות הכולל טכנאים וסיירת ביקורים. כך יוצרת יד שרה מעין ‘יחידות אשפוז ביתיות’ המאפשרות המשך החלמה בבית.

נכון להיום ישנן יותר מ- 3,000 מיטות חשמליות, כ-1,800 מנופים, מאות כורסאות ויותר מ- 20,000 מנויים למוקד המצוקה. שווי הציוד המושאל מוערך בכ-17 מיליון שקלים ויד שרה הפכה ל”בית החולים הביתי” הגדול בישראל. לשם השוואה, בבי”ח שיבא יש 1,066 מיטות, באיכילוב 1,045, בבילינסון 1,031 בסורוקה וברמב”ם 902.

השלב הבא של מערך “אשפוז בית” ביד שרה הוא חיבור החולה בביתו עם הממשק המיחשובי בבתי החולים ובקופות החולים להמשך תהליך הטיפול בבית. לכל חולה יוצמד מערכת טל-מדיצין, הכוללת את הטכנולוגיות ללקיחת המדדים הרפואיים הנדרשים כמו מד לחץ דם, דופק, חום, מד סיטורציה וסוכר בדם. כל המידע ינותב למוקד רפואי שיעקוב וייתן את המענה הנדרש להמשך הטיפול בכל שעות היממה.

 “ממשלת ישראל – תני יד”

מובן כי דרושים משאבים רבים להפעיל ולפתח את המערך הגדול והמורכב של “אשפוז בית”. בניגוד לבתי חולים, פעילות יד שרה ממומנת מתרומות. ההשתתפות של מדינת ישראל בתקציב יד שרה קטן ביותר, ונע סביב ה-  2%.

‘יד שרה’ קוראת למערכת הבריאות להגדיל את התקצוב למימון יחידות “אשפוז בית” ולעשות מאמץ מוגבר לשחרר לבית כל חולה שיכול להחלים בבית. יש לפתח תשתיות טכנולוגיות ואנושיות לפיתוח מערך האשפוז בית שיאפשר ניטור מרחוק של צוות רפואי. ההשקעה בספו של יום תחסוך כסף רב לבתי החולים ולמערכת הבריאות, תקל על בני משפחת החולה שלא יצטרכו להיטלטל ולסעוד את החולה בבתי החולים, וכמובן תאפשר לחולה להחלים בכבוד ובאווירה ביתית ונעימה.

Share This:

One thought on “במקום מסדרון: אשפזו בבית / נחום גיטמן

  1. שלום, בן 55, נשוי + 3 ממושב עוזה 20 פנוי בשעות אחה”צ ובעל רקע טכנולוגי, מעוניין להשתלב בפעילות יד שרה ובפרט בפרוייקט “אשפוז בית”. לסייע ככל האפשר להקל על החולים הסיעודיים בבית בחיק משפחתם. לפרטים לסמס לטלפון: 054-6236821

כתיבת תגובה

Top