מבקר המדינה: “מערכת הבריאות זקוקה לטיפול שורש”

“נדרש טיפול שורש לחיסול הגירעון המובנה בתקציב הבריאות”, כך קובע היום (ג) מבקר המדינה, יוסף שפירא. דו”ח המבקר שמתפרסם היום קובע שמערכת הבריאות בישראל מצויה במשבר מתמשך. קשה לתאר את הדו”ח הזה ככזה שחושף תמונה לא ידועה, אבל חזרתו של המסר הזה שוב ושוב בלי מענה אופרטיבי, היא הכותרת האמיתית  של שפירא

בסוף הכל מתחיל ונגמר בכסף. מערכת הבריאות בישראל עוררה הרבה עניין בשנים האחרונות, לא מעט ועדות ממלכתיות מונו, הרבה שעות של בורקסים וקפה הועברו במסדרונות האוצר ומשרד הבריאות, ההסתדרות הרפואית, בתי הדין לעבודה וועדות הכנסת.

"משבר מתמשך במערכת הבריאות", מבקר המדינה יוסף שפירא (צילום: יצחק הררי, משרד מבקר המדינה)
“משבר מתמשך במערכת הבריאות”, מבקר המדינה יוסף שפירא (צילום: יצחק הררי, משרד מבקר המדינה)

הכל כדי למצוא פתרון למערכת הבריאות הקורסת. כולם הגיעו למסקנה דומה – חסר כסף. הוסכם על העברת תקציבים, תקציבים גם הועברו. תקציב הבריאות גדל מאז שנת 2009 יותר מאשר בעשרים השנים שקדמו לכך, אבל מדובר בטיפה בים.

מבקר המדינה יוסף שפירא חייב להבהיר את העניין – נדרש טיפול שורש. לא עוד וועדה, לא עוד הסכם ייצוב לכיבוי השריפה התקציבית של קופת חולים או בית חולים זה או אחר , לא עוד מסיבת עיתונאים אלא טיפול מעמיק של ממש.

הנתונים ידועים, בישראל יש רק 1.9 מיטות לאלף נפש לעומת 3.3 לאלף בממוצע בקרב מדינות ה-OECD. שיעור התפוסה בארץ עומד על 96.6 אחוזים לעומת 75.1 אחוזים ב-OECD. זה נובע ממחסור חמור במיטות אשפוז ובכוח אדם רפואי, מחסור שרק ילך ויחמיר בשנים הקרובות, עם פרישתם לגמלאות של עשרות רופאים שעלו לארץ מברית המועצות לשעבר בשנות ה-90 של המאה הקודמת.

לכן בישראל משך האשפוז הוא קצר יחסית, 4.3 ימים לעומת 6.5 ב-OECD. כשאין מקום לאשפז מטופלים במסדרון, כשאין במסדרון משחררים את החולים הביתה לפני הזמן והם חוזרים עם אותן בעיות במקרה הטוב ועם החמרה במצבם במקרה הרע.

לפי משרד הבריאות, יש צורך בהוספה של 240 מיטות בכל שנה עד 2020. אבל זאת חשיבה ריאלית של משרד ממשלתי, כשפקידיו מבינים היטב למה אפשר לצפות ואילו תקציבים כנראה לעולם יישארו על הנייר.

האוכלוסייה בעולם כולו מזדקנת ובישראל ביתר שאת, משום שהילודה פה היא ערך עליון בקרב רוב הציבור והשרות הרפואי, למרות כל מה שנאמר עד עכשיו, הוא מהטובים בעולם. אבל מה המשמעות של זה אם אין כלים?

המשמעות היא שכל מדינה נלחמת על הגדלת מכסת הצוותים הרפואיים שלה ומכיוון שרופאים ואחיות לא “גדלים על העצים” תהיה פנייה לרופאים רבים מישראל שהתנאים שיוצעו להם בחו”ל לא יאפשרו בחירה פטריוטית ציונית. ומכסת כח האדם, שמספר המיטות הוא פועל יוצא שלה, תצטמק עוד יותר ותגדיל את הבעייה לממדים  שצריכות פתרונות מן הסוג השמות כיום במגירות לשעת חירום, למלחמה.

 המסדרון הנצחי (צילום ארכיון: כרמית ראובן)
המסדרון הנצחי (צילום ארכיון: כרמית ראובן)

הרעה החולה מכולן – פגיעה בכבוד החולה

ב-18 בתי החולים שבדק המבקר שפירא, כבוד החולה וזכויותיו לא נשמרו כמו שצריך עקב תנאי האשפוז הגרועים. המבקר קובע כי בגלל שיעור התפוסה הגדול, חולים מאושפזים במסדרון, במעברים ובחדרי אוכל, ללא וילון או פרגוד, ופרטיותם וכבודם נפגע.

לא מדובר רק באשפוז במסדרון, אלא גם ברמת ניקיון ירודה באופן שמגדיל משמעותית את הסיכון ללקות בזיהומים.

המבקר מציין פגמים נוספים, כמו מתן פיג’מה גדולה ממידותיו של החולה כך שהוא עלול למעוד, או חלוק שלא ניתן לסגירה מאחור. כמו כן, הארוחות מוגשות בשעות לא מתאימות כמו ארוחת ערב ב-18:00 ולאחר מכן בוקר ב-9:30. לעתים הן אף לא חמות.

קראו את הטור של מנכ”ל משרד הבריאות לשעבר: רופאים, תסתכלו להם בעיניים / ד”ר איתן חי-עם

במרכז הייאוש נעשה יותר נוח

הנה תגובת הפורום האזרחי לקידום הבריאות בגליל לדו”ח הזה. “דו”ח מבקר המדינה המוגש היום, מציג בעיקר את נסיגת המדינה מהמחויבות שלה לאזרחיה בתחום הבריאות. חיזוק הרפואה הפרטית וצמצום המערכת הציבורית פוגעים אנושות בבריאות התושבים בפריפריה. הרפואה הפרטית משגשגת בריכוזי אוכלוסייה גדולים, ובעיקר בקרב אוכלוסייה מבוססת. במקביל יש צמצום מסיבי במענה הרפואי לתושבי הפריפריה, מה שמביא רבים מהם לוותר על טיפול רפואי בגלל המרחק, או לחילופין מחייב אנשים חולים לנסיעות ארוכות למרכז הארץ.

הפערים בין תקציב הבריאות בישראל למדינות ה- OECD דרוש בחינה מעמיקה. כאשר בוחנים את הנתונים אל מול ההשקעה ואיכות הרפואה במרכז הפערים מתגמדים. במדדים מסוימים מדינת ישראל אף עולה על רוב מדינות ה- OECD. אך הנתונים בפריפריה כגון מספר מיטות, אנשי צוות וציוד – הם אלה שמורידים משמעותית את הנתונים, וכך ישראל מדרדרת לתחתית הרשימה. ניתן בנימה צינית לומר כי בניכוי הפריפריה מצב הבריאות טוב מאוד.

מעבר למחסור במשאבים, ישנה הסטה מכוונת של מבוטחי קופות החולים, בדגש על שירותי בריאות כללית בה מבוטחים מעל 70% מתושבי הצפון. מזה שנה מתריע הפורום האזרחי לקידום הבריאות בגליל על הסתת חולים לבתי חולים מרוחקים בגלל שיקולים כלכליים, אך טרם נפתרה הבעיה”.

 

 

 

 

 

Share This:

כתיבת תגובה

Top