היסטוריה רפואית: לידה טבעית ראשונה לאישה סכרתית

אישה סוכרתית מבריטניה הפכה לראשונה בעולם ללדת באופן טבעי לאחר שהושתל לה לבלב מלאכותי בזמן הריון ששימש לאיזון הסוכר בדמה

 

קוראים לה קטריונה פינלייסון-וילקינס, היא בת 41 מנורפלק שבבריטניה ואף על פי שהיא עשתה מה שנשים רבות עשו לפניה במשך דורות, ללדת באופן טבעי, הלידה הטבעית שלה – היא חתיכת פריצת דרך מדעית, היסטוריה.

כל אישה בהריון יודעת שאחד המבחנים שהכי כדאי לה לעבור בהצלחה הוא מבחן הסוכר. זאת בדיקה לא נעימה, כמו לאכול בביס אחד עוגה ששפכו אליה בטעות 5 כוסות סוכר ואחר כך, לא לשתות ולהמתין לבדיקת הסוכר שתגלה אם יש חשש לסכרת הריונית או לא.

המשמעות של סכרת בהריון היא קריטית לבריאות האם והועבר, יש צורך במעקב קפדני אחר לחץ הדם של האם וגם אחר פעילות העובר שצפוי לגדול מעבר למומלץ.

איגוד הגינקולוגים האמריקאי (ACOG) ממליץ לשקול ביצוע ניתוח קיסרי אלקטיבי במקרים של עוברים הגדולים מ – 4,500 גרם וכשהאיגוד ממליץ, אין כל כך מקום לוויכוחים. גם מי שתכננה ללדת בבית לא תקבל אישור חוקי לעשות זאת.

זאת הסיבה שבגללה נשים שסובלות מסכרת  – גם נשים שלא היו חולות בעבר, אלא פיתחו סכרת במהלך ההיריון –  נדרשות ללדת בניתוח קיסרי.

יחד עם זה יש לזכור כי הספרות הרפואית היא ברורה בסוגיה זו: ניתוחים קיסריים אלקטיבים לא הורידו את השכיחות של נזקים לעצבי הזרוע כתוצאה מפרע כתף.

במצבים של סכרת הריונית, כאשר רמת הגלוקוז בצום גבוהה מהנורמה, מומלץ לבצע זירוז בסביבות השבוע ה- 38 כי השיעור של מות עובר הוא מוגבר במקצת בהשוואה לאוכלוסיה ללא סכרת, מעבר לשבוע זה.

אבל בנה  של וילקינס, יואן, נולד בשבוע שעבר ביום שלישי בבית החולים של נורפלק, לא באמצעות ניתוח קיסרי, אלא בלידה רגילה. והוא נולד בריא.

למרות הסכרת - ילדה בלידה טבעית, קטריונה פינלייסון וילקינס ובנה
למרות הסכרת – ילדה בלידה טבעית, קטריונה פינלייסון וילקינס ובנה

איך זה התאפשר?

היאוילקינס היא לא  גם האישה הסכרתית הראשונה ללדת לידה טבעית, היא גם הראשונה ללדת לאחר השימוש במכשיר מיוחד לאיזון הסוכר בדם מחוץ למעבד המחקר העיקרית שבה הוא פותח בקיממבריג’

קטריונה וילקינס סובלת מסכרת מסוג 1, כלומר היא היתה סכרתית עוד לפני ההריון, מה שהפך אותה ליולדת בסיכון מלכתחילה.

אחרי הלידה, היא סיפרה ל  BBC שהיא מאושרת מלידתו הבטוחה של בנה.

המכשיר החדש הושתל בגופה במהלך ההיריון וייצרה אינסולין במקומה ובכך מנע מהסימפטומים של המחלה להשפיע על העובר, כך שהוא הצליח להתפתח באופן שאפשר לידה רגילה.

Share This:

כתיבת תגובה

Top