לחץ וחרדה גורמים לעליית סוכר – איך להישאר מאוזנים?

“אין נפגעים ולא נגרם נזק” המשפט השגור הזה בעיתות מלחמה פשוט לא משקף את המציאות בשטח. לא תמיד אנחנו שומעים על הנזקים שמצב חירום בטחוני טומן בחובו: עבור יותר מחצי מיליון סכרתיים בישראל, אזעקות, לחצים וחשש לחיי היקרים להם מכל – גורמים לעליית סוכר מסוכנת. מה עושים כדי לאזן את הסוכר? המומחים של מרכז DMC לטיפול בסוכרת  – מסבירים

לחץ וחרדה, גורמים ליותר נזק מכמה רסיסים על הכביש (אילוסטרציה)
לחץ וחרדה, גורמים ליותר נזק מכמה רסיסים על הכביש (אילוסטרציה)

בשבועות ובימים האחרונים חווינו התרחשויות ואירועים קשים לצד עומס תקשורתי וחלקי אינפורמציה, כל אלו התחברו יחדיו וציירו לאזרחי המדינה תמונה לא פשוטה.  גיוס המוני חיילים, יירוט טילים, מדינה שלמה מצאה עצמה מתמודדת עם מציאות עגומה, אזעקות “צבע אדום”, חיפוש מחסה, שינוי שגרה ובעיקר חוסר יכולת לשלוט במצב. 

בהמשך לכך, אזרחים רבים נאבקים עם פחדים ולחצים נפשיים כבירים, ובפרט אצל למעלה מחצי מיליון סוכרתיים שיש בישראל.

מצבי חירום גורמים ללחץ נפשי ומלווים בדרך כלל בפחד, עליה בלחץ דם ועליה ברמות הסוכר בדם. הלחץ הנפשי מלווה גם בהיבטים התנהגותיים רבים בהם שיבוש בשגרת החיים, אכילת יתר, שכחה ליטול תרופות ואי ביצוע פעילות גופנית. הצורך ההכרחי בשמירה על כל המרכיבים הללו יחד ולחוד מפנה את מקומו לנוכח התמודדות הפרט עם גורמי הלחץ. בד בבד, ככל שמצב הדחק ממושך יותר או חוזר על עצמו מספר רב של פעמים כך נוצרות תופעות לוואי קשות יותר. 

ההתמודדות עם הלחץ, במיוחד עבור סוכרתיים, עשויה להיות קריטית לשמירה על בריאות תקינה ורמות סוכר מאוזנות בדם. מומחי מרכז DMC לטיפול בסוכרת, פרופ’ קרפ,  ד”ר גלאנט וענת טימין – נותנים כמה טיפים להתמודדות עם המצב, וכיצד בכל זאת אפשר להירגע ולשמור על איזון הסוכר בדם:

פרופ' משה קרפ (צילום: יח"צ)
פרופ’ משה קרפ (צילום: יח”צ)
ענת טימין, דיאטנית קלינית מומחית לסוכרת במרכז  DMC לטיפול בסוכרת (יח"צ)
ענת טימין, דיאטנית קלינית מומחית לסוכרת במרכז DMC לטיפול בסוכרת (יח”צ)
  • להתמודד עם הלחץ הנפשי: חשוב להבין שסוכרת היא מראה למצב הנפשי שלנו, כלומר – במצבי לחץ רמות הסוכר יכולות לעלות. לכן, חשוב להיות מודעים לכך ולצפות לרמות סוכר גבוהות מהרגיל, וכמובן לנסות להירגע. ניתן להירגע מהמתח גם דרך שיחות עם קרובים או אנשי מקצוע.
  • לשים לב למינון אינסולין: אלו המטופלים באמצעות אינסולין, אולי יצטרכו לעלות את המינונים בין 10%-20% מהמינון הרגיל. חשוב להבהיר כי במצב של סטרס קצר, אין צורך למהר ולהזריק אינסולין כשרמת הסוכר בדם עולה. רק במידה ורמת הסוכר עולה לערכים גבוהים מעל 250-300 למשך זמן של 5 דקות לערך אפשר להזריק מספר יחידות של אינסולין מהיר.
  • להקפיד על התזונה: ידוע שבמצבי לחץ, פחמימות הן מקור מרגיע ומנחם, ורבים מאיתנו אוכלים כחלק ממה שנקרא “אכילה רגשית” כדי להסיח את דעתנו ולהירגע. לכן, מומלץ לשים לב לכמות הפחמימות הנצרכת ולנשנש יותר ירקות וגבינות, כדי לא להוביל לעלייה חדה מידי ברמת הסוכר בדם. בנוסף, למי שמטופל רק באמצעות טיפול פומי (כדורים), מומלץ להקפיד על תזונה דלת פחמימות, בכדי למנוע עלייה נוספת של סוכר.
  • להצטייד בהתאם: מומלץ להכין לעת הצורך תיק עם הטיפול התרופתי, בין אם מדובר באינסולין או תרופות פומיות, מד סוכר וגלוקוז זמין למצבים של שהייה במרחבים מוגנים ולמקרה של נפילת סוכר.

כמובן, שכדאי לנסות כמה שיותר לשמור על השגרה, הן מבחינת התזונה, הפעילויות היום יומיות ועוד, עד כמה שניתן. שיהיו ימים שקטים ובטוחים לכולנו.

הכותבים הם מומחי מרכז  DMC לטיפול בסוכרת: פרופ’ משה קרפ הוא אנדוקרינולוג בכיר, ד”ר מריאלה גלאנט היא אנדוקרינולוגית והמנהלת הרפואית של המרכז וענת טימין היא דיאטנית קלינית מומחית לסוכרת

ד"ר מריאלה גאלאננט (צילום: יח"צ)
ד”ר מריאלה גאלאננט (צילום: יח”צ)

ימי הלחימה מביאים עמם מתח, חרדה ולחץ בקרב תושבים רבים בכל חלקי הארץ, ואצל למעלה מחצי מיליון סוכרתיים החיים בישראל במיוחד. ההתמודדות היום יומית המאתגרת עם הסוכרת, הופכת למורכבת אף יותר בימים לחוצים אלו, בהם מופרת השגרה בעת ריצה למרחבים מוגנים, התמודדות עם בני משפחה שגויסו וסיטואציות נוספות העלולות לפגוע ביכולת לנהל את הסוכרת ולשמור על איזון רמות הסוכר בדם.

מרכז DMC לטיפול בסוכרת פותח מוקד חירום המספק מענה לשאלות סוכרתיים (מעל גיל 18) ברחבי הארץ: איך לשמור על איזון הסוכרת במקביל ללחץ ולמתח הנפשי? כיצד להתנהל עם הטיפול בסוכרת כאשר שגרת החיים משתנה? ושאלות נוספות.

ניתן לפנות אל המוקד בטלפון 03-6900333  בין השעות 10:00-14:00 או דרך עמוד הפייסבוק של המרכז

Share This:

כתיבת תגובה

Top