נלחמים בתחלואה המודרנית: בדיקות שגרתיות לבריאים

קופת החולים מאוחדת הרימה את הכפפה והתחילה לספק בדיקות שגרתיות לילדים, על מנת לאבחן מחלות לפני שהן נוצרות ולמנוע את הופעתן. לכאורה, פעולה פשוטה כל כך יכולה לפתוח אחוז ניכר מהבעיות של מערכת הבריאות. אז איפה שאר הקופות? ולמה למרות כל המחקרים וניירות העמדה לא הופכים את הרפואה המונעת לספינת הדגל של מערכת הבריאות בישראל?

בדיקות שגרתיות לילדים בריאים, פשוט וחוסך המון, אילוסטרציה (shutterstock)
בדיקות שגרתיות לילדים בריאים, פשוט וחוסך המון, אילוסטרציה (shutterstock)

כל כך הרבה ויכוחים ליליים במשרד האוצר, כל כך הרבה הצעות תקציב, קיצוצים פה, קיצוצים שם, מלחמות עם עובדים שרוצים עוד כסף כי אין מספיק עובדים, בתי חולים לא עומדים בעומס וקורסים, קופות החולים בגירעונות – החיים המודרנים מספקים למערכת הבריאות עבודה בכמויות מטורפות. כולם מודאגים, מקימים ועדות מדברים בכנסת, בתקשורת

אבל אף אחד לא משקיע באמת במה שהכי נדרש כאן – לבלום את ההתדרדרות. לעצור את המגיפות – רפואה מונעת.

זה לא מושג חדש, כבר שנים מדברים עליו – בדיקות לגילוי מוקדם, בדיקות שגרתיות, הדברים האלה יכולים למנוע מחלות, לחסוך משאבים לכולם ובעיקר למנוע סבל מבני אדם. אבל בכל זאת, לא מונעים, הולכים לרופא רק כשחולים מאוד ומטפלים רק בסימפטום. קופת החולים מאוחדת עשתה “חישוב של המסלול מחדש” והחליטה לספק למבוטחים שלה בדיקות שגרתיות כבר בילדות.

ד”ר רינת כהן, רופאת הילדים הראשית של מאוחדת, מסבירה את ההחלטה: “בעולם רפואת הילדים אנחנו יודעים שיש מה שנקרא – תחלואה חדשה ברפואת הילדים. אם בעבר המחלות המסוכנות ביותר עבור ילדים היו מחלות זיהומיות, למשל דלקת קרום המוח, שילדים היו מתים ממנה, אז היום אמנם לשמחתנו ילדים כבר לא מתים מהמחלה החיידקית הזאת וזה בזכות החיסונים, בזכות תנאי הסניטציה הטובים יותר כיום, היום גם האוכלוסיה הענייה ביותר חיה טוב יותר ממה שחיו בעבר, אבל מצד שני יש לנו תחלואה שלא היתה בילדים עד לפני מספר שנים, אם זה כל נושא ההשמנה, סוכרת נעורים. כשאני סיימתי את ההתמחות שלי, בסך הכל בשנת 2002 בתל השומר וכמעט שלא היו תופעות כאלה של סוכרת מסוג 2, היום זאת מחלת ילדים.

ילדים חולים במחלות של מבוגרים

ילדים בני 8-12 סובלים היום מלחץ דם גבוה, כולסטרול וסוכרת – אלה היו מחלות רק של מבוגרים, כשאנחנו היינו ילדים זה לא היה. וגם לא בשנות ה-90″.

הכל תוצאה של התזונה הלקויה ואורח החיים הלקוי?

ד"ר רינת כהן (יח"צ מאוחדת)
ד”ר רינת כהן (יח”צ מאוחדת)

 

“בוודאי. כשאנחנו היינו ילדים היינו בעיקר בחוץ, היום את יודעת איפה הילדים נמצאים. במחשב בסמארטפון, בטלויזיה. וגם יש השפעה לזה שההורים היום יותר חוששים, אני בטוחה שאמא שלי לא פחדה לתת לי לשחק בחוץ כמו שהורים פוחדים היום.

בנוסף כל התופעה של הפרעות קשב ובעיות למידה – זה לא היה קיים ברמות האלה, גם אוטיזם לא היה בהיקפים כאלה וזה נכון שיש גם אבחון יותר של הדברים האלה אבל לא רק – יש פשוט יותר אוטיסטים.

וזה בלי לדבר על הבעיות הקלות יותר כמו בעיות שינה שהורים מתמודדים עם זה בגילאים הקטנים, בעיות של ילדים שרגילים להיות עם ההורים, וגם ההורים היום יותר בעייתיים הם בהחלט חלק מהבעיהף הם לא יודעים להגיד לא.

אם יש היו כל כך הרבה אמהות שאומרות – הילד לא מוכן לשתות שום דבר אחר חוץ מויטמינצ’יק או קולה, אז יש כאן כנראה בעיה בהבנה. הילד לא אמור לקבוע מה נכנס לו לגוף והוא בטח לא קובע את הקניות לבית – שעתיים של צרחות והסיפור נגמר. אין דבר כזה ויטמינצ’ק, שישתו מים.

הכל זה הורים. הורים זה תזונה, הורים זה גבולות, הורים זה הכל”.

אז למה שלא תציעו להורים שרות טיפולי עבורם? הרי הכל נובע בעצם מהם

אז זה בדיוק מה שאנחנו עושים במסגרת התכנית “ביקור בריא”  – הורים מופנים לסדנאות בכל הארץ עם טיפול מובנה שמותאם בדיוק לדברים האלה. זה משהו שנמצא מחוץ לסל אז יש השתתפות עצמית אבל אנחנו כן מספקים את זה.

אחד הטיפים הגדולים ביותר שאנחנו נותנים לאנשים למשל זה לאכול ארוחות ערב משפחתיות. אין כמעט ארוחות משפחתיות היום וזה חבל, מדובר בדרך כלל בארוחה בריאה ומזינה  (סלט וחביתה במקום כל הבצקים למיניהם) והעובדה שכולם יושבים סביב השולחן הופכת את זה לארוחה מאוד מסודרת. ארוחות מסודרות זה צעד גדול לטובת תזונה מאוזנת לילדים”.

איך בחרתם בגילים  הללו? למה שנתיים עד שש?

כשאת מסתכלת בספרות המקצועית ושואלת את עצמך, אם יש לי 10 שקלים, איפה הכי נכון להשקיע אותם בשביל בריאות הציבור? זה בגיל 0-6. לשמחתנו במדינת ישראל יש משאב יקר ומצוין שנקרא “טיפת חלב” הילדים עד גיל שנתיים מקבלים מעקב צמוד אחר הבריאות שלהם, אחר מערכת החיסון וההתפתחות שלהם. מגיל שנתיים יש כבר פחות פיקוח ושם אנחנו משקיעים את המאמצים עכשיו, בבדיקות תקופתיות לילדים בריאים”.

 

Share This:

כתיבת תגובה

Top