לפיד עצר ההצבעה על חוק ההזנה בכפייה

אחרי חודשים של התנגדות נמרצת מצד הרופאים וארגונים בינלאומיים, הצליח יו”ר ‘יש עתיד’ יאיר לפיד לעצור, לעת עתה, את חוק ההזנה בכפייה השנוי במחלוקת שראש הממשלה נתניהו מנסה לקדם, אבל מי שמרוקן מתוכן את החוק בין אם יעבור ובין אם לא, הם דווקא הרופאים המתנגדים לו ואותם, על פי חוק, אי אפשר להכריח

photo1 (7)

סוגיית ההזנה בכפייה של האסירים הפלסטינים  שובתי הרעב בבתי הכלא בישראל כבר מזמן אינה עניין פשוט וזריז כפי שראש הממשלה בנימין נתניהו חשב שתהיה, כשבחר בפתרון הזה אל מול האפשרות שאסיר שובת רעב עלול למות בכלא ולגרום למהומות בטחים ולגל גינויים בינלאומיים.

נתניהו ניסה להעביר את החוק ב”חקיקת בזק” אבל אז נתקל בלובי העצום של ההסתדרות הרפואית ובהתנגדותם של ארגונים בין לאומיים ולבסוף מפלגת ‘יש עתיד’ הרימה את הכפפה כשחברת הכנסת יפעת קריב הגישה יותר מ-20 הסתייגויות לחוק ויו”ר המפלגה, יאיר לפיד הודיע כי סיעתו תצביע נגד החוק. הדיון בוועידת הפנים של הכנסת אמנם לא בוטל, אבל ההצבעה בנושא נדחתה בשבוע.

לאחר שלפיד הבהיר את עמדתו אמש (א), היועץ המשפטי לממשלה יהודה ויינשטיין פרסם גיבוי לחוק שראש הממשלה מקדם ובו הוא הבהיר כי ישנם מקרים דומים במדינות רבות בעולם המערבי וכן שלא מדובר בעניין לא חוקי. עם זה הבהיר היועץ שלא ניתן יהיה להכריח את הרופאים המטפלים לכפות הזנה על שובתי רעב בניגוד לרצונם.

התשובה הזאת מרוקנת מתוכן את החוק, שכן הרופאים מתנגדים באופן גורף להזנה בכפייה. השבוע פרסמה ההסתדרות הרפואית מדריך לכלל הרופאים בישראל ובו מובאות השאלות והתשובות האתיות הקשורות בהזנה בכפייה:

ההסתדרות הרפואית: התנגדות בלתי מתפשרת לחוק

יו”ר ההסתדרות הרפואית, ד”ר לאוניד אידלמן, כתב לרופאים במדריך המיוחד כי “בשנים האחרונות נוקטים אסירים ועצירים המוחזקים בבתי סוהר בישראל בשביתת רעב ככלי להשגת דרישותיהם. מעל לאלף מקרים כאלה התרחשו עד כה. בדרך כלל, שביתת הרעב התחילה והתרחשה במתקני שירות בתי הסוהר (שב”ס) וחלק מהשובתים התאשפזו בבתי חולים ציבוריים ברחבי הארץ במידה והשביתה נמשכה. שביתות הרעב נמשכו מימים בודדים עד שבועות וחודשים ובמהלכן השובתים שתו והסכימו מדי פעם לעבור בדיקות, ליטול ויטמינים ופחמימות דרך הווריד. בכל פעם, משך והיקף שיתוף הפעולה עם רופאי שב”ס ו/או רופאי בתי החולים היה שונה. אף עציר או אסיר בישראל לא נפטר במהלך שביתת רעב עד כה. דילמות סבוכות הן במישור המקצועי, הן במישור הארגוני והן במישור האתי מלוות את הטיפול הרפואי בשובתי רעב. הספרות הרפואית מסייעת במצב זה באופן מוגבל, בעיקר בשל היעדר מחקרים מבוקרים בתחום ושונות רבה בין המקרים.

לפי עמדת הר”י, האכלה בכפייה משמעה עינויים ולכל רופא הזכות לסרב להזין שובת רעב בניגוד לרצונו. מעבר לכך, הזנה בכפייה אינה נעדרת סיכונים והיא לכשעצמה עלולה להזיק לשובת הרעב.  עשרות עצירים שובתי רעב אושפזו בבתי חולים שונים בארץ בו זמנית. 2014בחודש יוני על רקע סיטואציה מורכבת זו, וכדי להביא לשיח מקצועי והסכמות בין הגורמים השונים האמונים על הטיפול הרפואי בשובתי הרעב, כינסה ההסתדרות הרפואית בישראל (הר”י) ) תחת הכותרת: “טיפול באסירים/עצירים שובתי Consensus Conferenceכנס הסכמה ( רעב – אתגר רפואי”. בכנס השתתפו נציגים של האיגודים המדעיים, חברים בלשכה לאתיקה, נציגי משרד הבריאות, המועצה הלאומית לביו־אתיקה, רופאי שב”ס, נציגי הצלב האדום ומשתתפים נוספים”.

ד”ר אידלמן צירף במכתבו את ההסכמו שהושגו במהלך הכנס:

” הרופאים מכבדים את רצונם החופשי של שובתי הרעב כבני אדם וכמטופלים. הטיפול בשובתי הרעב הוא טיפול רפואי מורכב, התלוי גם במחלות רקע שונות של המטופל ובמצבי רעב שונים שלו, טיפול זה ניתן על רקע המתח שבין עיקרון קדושת החיים ובין החובה לכבד את האוטונומיה של המטופל על גופו. תפקיד הרופא הוא לסייע ככל יכולתו לשובת הרעב להישאר בחיים – בין אם ימשיך  בשביתת הרעב ובין אם יחדל ממנה – הכל בהתאם לרצונו החופשי של המטופל.
בהתאם לכללי האתיקה המקובלים בישראל ובעולם, טיפול רפואי בכפייה, לרבות  הזנה בכפייה, הוא אסור.

על הרופא לשמור על סודיות רפואית מלאה בטיפול בשובת הרעב.  הרופאים אינם “כל־יכולים”. המשך שביתת הרעב מרצון עלול לגרום לנזק בריאותי  בלתי הפיך ואף למוות של שובתי הרעב, ללא קשר לטיפול הניתן להם.

יש לפעול בשיתוף פעולה בין הרופאים המטפלים, הנהלות בתי החולים, רופאי שירות  בתי הסוהר ומשרד הבריאות, על מנת שהרופאים יעמדו בכללים המקובלים.

הרופאים יפעלו כחלק מצוות אשר יתכנן את ההיערכות הלוגיסטית של מערכת הבריאות הציבורית לקליטה וטיפול בשובתי הרעב. זאת, מתוך חשש כי שביתת הרעב הנוכחית עשויה לגדול ולהתרחב עד כדי השפעה ממשית על יכולתם של בתי החולים והצוותים הרפואיים להעניק טיפול רפואי לכלל המאושפזים בבתי החולים. הר”י והלשכה לאתיקה ילוו את הרופאים המטפלים ויתמכו בהם.

 

 

Share This:

כתיבת תגובה

Top