רמב”ם למטופלת: “אישור לקנאביס? שלמי כסף”

ד’ הגיעה למרפאת הכאב בבית החולים רמב”ם כדי לחדש את הרישיון שלה לקבלת קנאביס רפואי ופתאום, ונדהמה לגלות שבבית החולים העבירו את הטיפול מהרופא  לאחות ומכיוון שאין הסדר של טיפול אחות מול קופת החולים – היא נדרשה לשלם 80 שקל עבור הרישיון שעל פי חוק, ניתן בחינם. האחיות אמרו לה שכדי לקבל את הרישיון בחינם עליה לעבור קופת חולים; הכללית: “מדובר בטעות של בית החולים”; רמב”ם: “השינוי נועד להקל על החולים”

מערימים קשיים על החולים, ד' מעשנת קנאביס רפואי (צילום: כרמית ראובן)
מערימים קשיים על החולים, ד’ מעשנת קנאביס רפואי (צילום: כרמית ראובן)
אי אפשר להאשים את מדינת ישראל בכך שהיא נדיבה מידי במתן רישיונות לצריכת קנאביס רפואי, אם היא כבר מאשרת, זה סימן שמישהו מאוד סובל באופן חד משמעי וקבוע.
ד’, חולת פיברומיאלגיה, מחלת כאב שהקנתה לה את התענוג המפוקפק של להיות בעלת 100% נכות, צורכת קנאביס רפואי ברישיון משרד הבריאות. זה לא זול והביורוקרטיה מתישה, אבל זה הדבר היחידי שעוזר. 
לכן לא ברור לה מה גורם לבית החולים שבו היא מחדשת את הרישיון מידי שנה, להערים עליה עוד קושי אחד בדרך להשגת ההקלה הנכספת.
היא פנתה ללחצן המצוקה של ‘סמאללה’ וסיפרה – “אחת לשנה בערך הייתי אמורה להיכנס למעקב במרפאת כאב בביה”ח רמב”ם כדי לחדש את הרישיון. בכל ביקור כזה נדרשתי להביא התחייבות מקופת החולים עבור הביקורת וחידוש הרישיון במרפאת הכאב. מה שהיה קורה בדרך כלל זה שפעם בשנה הייתי ניגשת למרפאת קופת חולים כללית בתל חנן, מקבלת שם את ההתחיבות ואיתה נוסעת לרמב”ם למרפאת הכאב כדי לחדש את הרישיון.
בשבוע שעבר שוב קיבלתי מקופת החולים התחייבות ונסעתי איתה לרמב”ם, שם אמרו לי פתאום שקוד ההתחייבות שונה ושעלי להיכנס לאחות ולא לרופא לביצוע התהליך ונדרשתי לשלם 80 שקלים על התחייבות חדשה על פי הקוד החדש. כששאלתי למה ומדוע אני צריכה לשלם כסף עבור שרות שניתן לי עד כה בחינם אמרו לי – זה לא בסל כי מדובר באחות ולא ברופא. כשהבעתי פליאה על העניין האחות שהיתה שם אמרה לי שאם אעבור לקופת החולים מכבי, זה לא יעלה לי כסף”
ד’  מספרת גם שפעם היה מעקב רפואי אחריה, לא רק לצורך חידוש הרישיון אלא גם לטובת פגישה עם הרופא שהיה “מפעיל שיקול דעת וקובע אם אני עדיין זקוקה לקנאביס. עכשיו, עם האחיות, הן רק ממלאות טפסים בהסתמך על התשובות שלי לשאלות שלהן ומחתימות אותו, אין מעקב רפואי של ממש”.
כך קורה שהמדינה, החוששת כל כך מפני שימוש בקנאביס שלא כתוצאה מצורך רפואי, הופכת את מתן הרישיון לצרוך קנאביס רפואי לביורוקרטי בלבד, מרוקנת מתוכן את המילה “רפואי” המוצמדת למילה קנאביס ובנוסף גם מעמיסה על החולים נטל כלכלי נוסף.

משרותי בריאות כללית נמסר בתגובה:

“כללית לא בצעה כל שינוי בתהליך. ככל הנראה ברמב”ם הוחלט שהטיפול יבוצע על ידי אחות. מאחר שעל פי הסל אין התחייבות לאחות, אנו  מנפיקים התחייבות לרופא, אמנם, מדובר בעלות  גבוהה יותר משל אחות, אך העדפנו להמשיך ולהנפיק התחייבות, כדי להקל על הלקוחות.

בבדיקה שערך המנהל הרפואי שלנו עם הנהלת רמב”ם עלה כי ככל הנראה הייתה  אי הבנה מצד מי מדרגי השטח שטעה וגבה תשלום נוסף על ההתחייבות שהיתה מטעמנו בידי הפונה. הם התנצלו ומטפלים בהסדרת הנושא, גם ברמה העקרונית וגם בהחזרת התשלום שנגבה מהגברת שפנתה אליכם”

מהמרכז הרפואי רמב”ם נמסר: 

“מרפאת הכאב ברמב”ם מטפלת מדי שנה באלפי מטופלים. מהם, קרוב  ל 700 –  נזקקים לקנביס רפואי. השילוב של אחות שמבצעת מעקב והדרכות למטופלים, יחד עם  רופא שמבצע את כתיבת הבקשות, נועדה להקל על המטופלים, להפחית עומס מהרופאים,  ולזרז את התהליך. תפקיד האחות המדריכה, המבצעת גם מעקב הוא חיוני ביותר כדי לעמוד בעומס ולהעניק שירות יעיל.  רמב”ם והמבטחים מתקיימים בימים אלה  דיונים על מנת להסדיר את נושא ההתחייבויות”.

 

Share This:

כתיבת תגובה

Top