איכילוב: גזענות בחדר הלידה

יו”ר השדולה למלחמה בגזענות בכנסת, ח”כ שמעון סולומון זועם על תגובת בית החולים איכילוב לפרסום בגלי צה”ל על יולדת שסרבה שמיילדת אתיופית תיילד אותה. היולדת  “תגובת בית החולים ש’אין הוא אחראי לחינוך החברה הישראלית’ היא בדיוק שורש הבעיה”

גזענות בביה"ח "לא רוצים שהשחורה תיילד". אילוסטרציה (shutterstock)
גזענות בביה”ח “לא רוצים שהשחורה תיילד”. אילוסטרציה (shutterstock)

הבוקר (ה’) פורסם בגלי צה”ל מקרה שמהווה עליית מדרגה בכל הקשור לגזענות בחברה הישראלית. אישה בחודש התשיעי להריונה ובעלה, הגיעו לבית החולים איכילוב בתל אביב, כשהאישה כורעת ללדת, הם הופנו למחלקת יולדות שם ניגשה לטפל בהם מיילדת יוצאת אתיופיה.

השניים ראו את המיילדת ומיד סירבו שהיא תטפל באישה. הם קראו לאחראית המשמרת, ועל פי עדויות של עובדים שנכחו במקום והגיעו לידי כתבת הבריאות של גלי צה”ל, עמית תומר, הזוג אמר לאחראית המשמרת במחלקה: “אנחנו לא מוכנים שהשחורה הזאת תיילד אותה”. האחראית בתגובה (וכאן התופעה הופכת למקוממת במיוחד) קראה למיילדת אחרת.

בתגובה לפרסום המקרה מסרו באיכילוב את התגובה הבאה:

“אין אנו מחנכי החברה הישראלית על כל גווניה ומורכבותה. זהו המקרה הראשון בו נתקלנו בתגובה גזענית כל כך בוטה. התגובה הספונטנית של הצוות הייתה סביר לאירוע הבלתי צפוי. בעקבות האירוע ניתנו כבר למחרת הנחיות ברורות לצוות כיצד להגיב בחריפות, אם תישנה התנהגות דומה בעתיד”.

מנכ”ל משרד הבריאות הנכנס, פרופ’ ארנון אפק הגיב על הדברים בחריפות ואמר ש”נדאג שמקרים כאלה לא יחזרו”. הוא הוסיף: “מדובר בדבר חמור ביותר, חמור מאין כמוהו. אם היולדת איננה נמצאת בלידה שמחייבת טיפול מיידי או לידה מיידית, אומרים לה את יכולה לצאת לבית חולים אחר אנחנו לא מאפשרים אפליה של צוות רפואי. אם אין ברירה וחייבים לילד אותה אז מוציאים את המשפחה ולא מחליפים מיילדת”.

ח"כ שמעון סולומון (יח"צ)
ח”כ שמעון סולומון (יח”צ)

יו”ר השדולה למלחמה בגזענות של הכנסת, ח”כ שמעון סולומון, שלח מכתב זועם למנכ”ל איכילוב פרופ’ גבי ברבש והסביר לו מדוע תגובת בית החולים חמורה מהמקרה עצמו:

“מקרה הגזענות שהתפרסם הבוקר הינו חמור, כואב ומבייש. מכיר אני היטב את דיעותיך נגד גזענות, ואת פועלך למען השונים והחלשים בחברה, אך יחד עם זאת,  יותר משהיולדת ומשפחתה הגזעניים צריכים להתבייש בעצמם על דיעותיהם החשוכות – צריך בית החולים, אשר נכנע ושיתף פעולה עם המשפחה, בכך שנענה לבקשה הגזענית, ולא נתן את הגיבוי לעובדת”, כתב ח”כ סולומון והוסיף, “מדינת ישראל אולי מתקדמת ופורצת דרך בעולם בתחומים רבים, אך בכל הקשור לקבלת השונה, אנו נמצאים 100 שנה מאחורי שאר העולם. לכן מתפקידנו, כמנהלים ומנהיגים בחברה, כל אחד במקומו ובתפקידו, לשאת באחריות ולדאוג כי תופעות כאלו לא יתרחשו.

כאשר הצוות תחת אחריותך נענה לבקשת היולדת, המסר הוא חמור מאד. ברצוני לחלוק עימך שני מקרים אשר התרחשו בארה”ב, בכדי שיהווה חומר למחשבה כיצד יש להגיב לגילויי גזענות:

–          בטיסה בארה”ב התיישב אדם שחור במושבו בטיסה, ליד אדם לבן. האדם הלבן פנה אל צוות המטוס והודיע כי הוא אינו מוכן לשבת ליד האדם השחור בטיסה, וכי הוא דורש שיעבירו אותו ממקומו. בתגובה, פנתה הדיילת אל האדם השחור והזמינה אותו לשבת במחלקה ראשונה, והאדם הלבן נשאר לשבת במקומו.

–         לפני כחודשיים התבטא הבעלים של קבוצת ה-NBA  לוס אנג’לס קליפרס באופן גזעני נגד שחורים, וביקש מחברתו שלא לבוא איתם למשחקי קבוצתו. הוא גם טען כי בישראל מתייחסים לשחורים כמו לכלבים. בתגובה, כעבור יום וחצי, הודיע קומישינר ה-NBA  כי הוא משעה את הבעלים מכל פעילות ב-NBA  לכל החיים, ואף קנס אותו ב-2.5 מיליון דולר.

שני המקרים הנ”ל באים ללמד אותנו מהי חשיבות תגובת המנהל, המבין לעומק את החומרה שבגילוי גזענות. אין כאן עניין של נוהל כזה או אחר, מדובר במדיניות ובחינוך.

מקוממת אותי תגובתו של בית החולים למקרה כאשר הוא טוען כי: “אין אנו מחנכי החברה הישראלית על כל גווניה ומורכבותה” –  תגובה זו היא שורש הבעיה!!! על כולנו, כמנהלים בחברה הישראלית, מוטלת האחריות לחינוך האנשים כאשר עוול מתרחש לנגד עינינו.

אני יכול להבטיח לך אדוני, כי אם מנהלת המשמרת במקרה המדובר, תיענש בחומרה, ובמקביל תתבצע הסברה וחינוך לצוות העובדים – מקרים כאלו לא יישנו”.

Share This:

One thought on “איכילוב: גזענות בחדר הלידה

  1. ח”כ שמעון סלומון צודק 100%.
    כמובן שיש חשיבות לתגובת הצוות במקום, ואילו היו אומרים ליולדת ולבעלה שבחירה הם יכולים לעשות “לא בבית ספרנו” אלא בבי”ח אחר, כולם היו למדים מזה דבר או שניים.

כתיבת תגובה

Top