מחקר: אוטיזם קשור בהורמונים גבריים ברחם

הספקטרום האוטיסטי הוא תעלומה מבחינת הרופאים, מחקר ועוד מחקר מגלים לנו פיסות של אינפורמציה על הילדים המופלאים הללו ומה בביולוגיה האנושית גורם לכך שייולדו אוטיסטים. מחקר חדש בתחום מספק לנו נדבך נוסף לפתרון התעלומה ומגלה כעת שחשיפה לרמות גבוהות של הורמונים ” גבריים” ברחם מגדילה את הסיכוי של התינוק לפתח אוטיזם

עוד חתיכה מהפאזל, אוטיזם (אילוסטרציה)
עוד חתיכה מהפאזל, אוטיזם (אילוסטרציה)

יש תעלומות בלתי פתורות בחיים. אחת הגדולות שבהן היא – מה גורם לאוטיזם?

החוקרים מאוניברסיטת קיימברידג’ אומרים שהממצאים שלהם, בקרב יותר מ- 300 ילדים, מסייעים לפענח את הגורמים לאוטיזם -מצב המשפיע על שני המינים הנפוץ יותר נפוץ בקרב גברים, יחד עם זאת לדבריהם, זה לא אומר שבדיקה לגילוי אוטיזם היא משהו שאפשר לצפות לקיומו בקרוב ואין במחקר שלהם כדי לרמוז שבקרוב יצליחו למנוע אוטיזם באמצעות חסימת הורמונים.

טסטוסטרון על הכוונת

ההורמונים המדוברים- טסטוסטרון ושלושה הורמונים סטרואידים אחרים – חשובים להתפתחות העובר, מה שאומר שזה יכול להיות מסוכן מדי לחסום אותם כדי למנוע אוטיזם, אמרו החוקרים לכתב העת המדעי Molecular Psychiatry.
אותם הורמונים נמצאו קשורים לאוטיזם, אבל הממצאים לא הצביעו  על  נקודה קריטית בהתפתחות העובר שבה האוטיזם עלול להתפתח.
עורכי המחקר , ד”ר מייקל לומברדו ופרופ’ סיימון ברון כהן בדקו דגימות של מי שפיר -הנוזל המקיף את התינוק בעודו ברחם – כדי לראות אם יש משהו בסביבה המוקדמת הזאת שעשוי להסביר את הסיכון לאוטיזם.

הממצאים הראו ש בקרב- 128 בנים, שלאחר מכן המשיכו לפתח אוטיזם, רמות הורמון הסטרואידים במי השפיר היו, בממוצע, גבוהות במיוחד.  לשם השוואה, ברמות נמוכות בהרבה של הורמוני הסטרואידים במי השפיר שהתגלו בקרב קבוצת ביקורת של 217 בנים ללא אוטיזם.
פרופ’  ברון כהן אמר ל- BBC  כי “מדובר בגילוי של אחד הסמנים הראשונים שאינם גנטיים מוקדמים ביותר המהווים אינדיקציה לסיכון לפתח אוטיזם. ידענו בעבר שרמות גבוהות של טסטוסטרון לפני הלידה קשורות בהתפתחות איטית יותר מבחינה חברתית ומבחינת השפה, ויכולת לשים לב טוב יותר לפרטים, ומאפיינים נוספים המזוהים עם אוטיסטיים. עכשיו, בפעם הראשונה, יש לנו גם אינדיקציה לכך שהורמונים סטרואידים מופיעים ברמות גבוהות יותר בילדים שאובחנו עם אוטיזם”.
פרופ’ ברון כהן הוסיף ש “מאחר וחלק מההורמונים הללו מיוצרים בכמויות גבוהות בהרבה אצל גברים מאשר אצל נשים, זה יכול לעזור לנו להסביר מדוע אוטיזם הוא נפוץ יותר אצל בקרב גברים”.
כאמור, לא מדובר בהורמון שאפשר פשוט לוותר עליו, הורמוני סטרואידים הם בעלי השפעה ניכרת על האופן שבו הוראות בקוד הגנטי שלנו – ה-DNA – מתורגמות ליצירת חלבונים חשובים.
החוקרים מאמינים כי שינוי כלשהו בתהליך היווצרות ההורמונים הללו זה בחייו המוקדמים של העובר או התינוק, לאחר שכבר נעשה בהם שימוש לצורך הנחת אבני הבניין של המוח, עשוי להסביר כיצד גורמי סיכון גנטיים לאוטיזם מקבלים ביטוי או “מופעלים”.
הגורמים המדוייקים לאוטיזם אינם ידועים, ומדובר בתופעה שעל פי המידע הקיים כיום, מעורבים בה גם הגנטיקה וגם גורמים סביבתיים, ההפרעה התפתחותית בדרך כלל מתחילה להתפתח בילדות ויכולה לגרום לבעיות באינטראקציה חברתית, בכישורי השפה ובהתנהגות.
פרופ’ ריצ’רד שארפ, מומחה באוניברסיטת אדינבורו, אמר שהמחקר הזה מהווה “צעד ראשון חשוב” בדרך לגילוי הגורם לאוטיזם.

Share This:

One thought on “מחקר: אוטיזם קשור בהורמונים גבריים ברחם

  1. רובם לא מופלאים בכלל ומאמללים את משפחתם מאוד.

    בטח מופלאים, כשהכל נופל על האישה בבית.

כתיבת תגובה

Top