איך מתכוננים ללידה?

אביטל גרינפלד מרדכי היא דולה ומדריכת הכנה ללידה שאומרת שכפי שלא ניגשים למבחן בלי ללמוד, לא ניגשים ללידה בלי הכנה. מה זה אומר? שחוץ משיעורי נשימות ותיק עם בגדים, צריך להכין גם את המודעות של היולדת ולעשות הכנה נפשית של ממש

הכנה ללידה, אילוסטרציה (shutterstock)
הכנה ללידה, אילוסטרציה (shutterstock)

לידה היא אירוע מכונן בחיי רוב היולדות. לידה היא החוויה החשובה ביותר עבור אישה. היא יכולה להיות עילאית ומעצמיה אך גם טראומטית שמצלקת את הנפש למשך שנים.

מסתבר כי קיים פער אדיר בין הרצון של האישה ללידה טובה ובין חוסר המוכנות של נשים רבות ללידה. לצערי, יש חוסר מודעות לנושא ההכנה ללידה, שבמידה מסוימת מערכת הבריאות בישראל תורמת לה.

נדמה שבתי החולים בארץ אמביוולנטיים לכל נושא הלידה. מצד אחד מדובר במקור רווח משמעותי והתחרות על היודות רבה. מצד שני, נדמה כי מבחינתם יולדות הן נטל. יולדות שמגיעות עם תומכות לידה נחשבות “פושעות”. עבור בית החולים, הלידה צריכה להסתיים כמה שיותר מהר והיולדת צריכה לפנות את מיטתה בהקדם. עבור בתי החולים, לידה היא הליך רפואי.

במהלך החורף שודרה תכנית ריאליטי בטלוויזיה בה צפינו ביולדות רבות שמגיעות לא מוכנות ללידה, חסרות ידע בסיסי ושמוכנות להתמסר באופן מוחלט לצוות הרפואי למרות שאין מי שיסביר, שייעץ, שיסייע בקידום לידה פעילה.

אביטל גרינפלד מרדכי
אביטל גרינפלד מרדכי

הפחד מהלידה הוא גורם מכריע בלידות רבות ארוכות, שבסופו של דבר מסתיימות בניתוח.

לידה טבעית

לידה טבעית זה לדעת מה כן. מה את יכולה לעשות, מה בן זוגך יכול לעשות. יש הרבה מה לדעת וזה יכול להוביל אותך ללדת כמו שרצית. את צריכה לדעת שלרופא ולמיילדת אין מקום לעודד לקחת אפידורל!

כמי שעוסקת בתחום ההיריון והלידה ומזה כ- 15 שנים מתמחה בכנה נפשית ללידה, אני מצטערת בכל פעם מחדש לשמוע סיפורי לידה קשים. אני מתכוונת מצד אותן נשים שלא חשבו שהכנה זה דבר קריטי. ואולי הן לא יודעות שיש תחום שהן יכולות להתוודע לו? אולי אינן יודעות שיש מה לדעת. אני נדהמת מחוסר המודעות אצל נשים אך גם אצל גברים לחשיבות ההכנה ללידה.

האם תיגשי למבחן בלי ללמוד אליו? האם תיגשי לראיון עבודה בלי התואר לתפקיד? האם תקני דירה בלי לראות אותה?

נכון שכבר בהריון בני הזוג ניצבים בפני הוצאות מרובות, אבל בעיני עדיף להשקיע בקורס הכנה טוב עם בן הזוג או הכנה נפשית מאשר להזמין חדר במלונית או ציוד חדש לתינוק, מאחר שהכנה טובה ללידה משמעותה גם התאוששות מהירה יותר. נשים שמכינות את עצמן נפשית ללידה מדווחות על תחושת העצמה לאחר הלידה.
הכנה נפשית מונעת דיכאון לאחר לידה וחוסכת טיפול לתיקון טראומה אחרי לידה,  אז אם את מצפה לתינוק, קומי, תזיזי את הישבן וצאי ללמוד. קחי אחריות על חייך וצרי לך לידה.

Share This:

One thought on “איך מתכוננים ללידה?

כתיבת תגובה

Top